Newsletter

Księgowi stale podnoszą kwalifikacje i nabywają nowe umiejętności

26.09.2018, 12:14aktualizacja: 26.09.2018, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce to lider na rynku szkoleń dla środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami. Taką pozycję zawdzięcza nie tylko szerokiej ofercie kursów i szkoleń, ale i wysokiemu poziomowi wiedzy oraz doświadczenia wykładowców. Na wrześniowym wyjazdowym szkoleniu wykładowców i spotkaniu władz organizacyjnych Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP w Lidzbarku Warmińskim to oni podnosili swoje kwalifikacje i debatowali o możliwościach poszerzania wiedzy księgowych.

W debacie „Nowoczesna edukacja księgowych kluczem do sukcesu” kończącej trzydniowe szkolenie udział wzięli Jerzy Koniecki - prezes Zarządu Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP, Małgorzata Mazurkiewicz - wykładowca i sekretarz zarządu O/O w Warszawie SKwP, Adam Kęsik - wykładowca i członek zarządu O/O w Warszawie SKwP, Dorota Lipińska - dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie, Monika Fibich - nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSLiE nr 1, Sebastian Chochół - główny księgowy dużej firmy, biegły rewident oraz Anna Dąbrowska - trener, specjalista w edukacji dorosłych. W rolę moderatora wcieliła się Elżbieta Młynarska-Wełpa - wykładowca SKwP.

"Wykładowcy wiedzą, czego oczekuje biznes" - mówił podczas debaty Adam Kęsik. Podkreślił, że szkolący księgowych zajmują się nie tylko bieżącymi kwestiami związanymi z wykonywaniem zawodu księgowego, ale uczulają szkolących się na to, co może się zmienić w przyszłości.

Zmian w obszarze zainteresowania księgowych jest bardzo dużo, bo ustawodawca nie próżnuje i przepisy nieustannie się zmieniają. Jak podkreśla Adam Kęsik, wykwalifikowany księgowy jest na bieżąco nie tylko z regulacjami, które weszły w życie, ale i projektami nowych przepisów. Jest to konieczne, by księgowy mógł odpowiedzialnie przewidzieć, co może się zdarzyć w przedsiębiorstwie i jak ma na zmiany zareagować.

Dla prezesa Jerzego Konieckiego nie ulega wątpliwości, że księgowy to zawód zaufania publicznego. W 2014 roku uległ deregulacji, jednak Stowarzyszenie wypełniło lukę i dba o wysoki poziom księgowych poprzez oferowanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, możliwość uzyskania certyfikatów potwierdzających umiejętności zawodowe oraz szkoleń podnoszących i aktualizujących wiedzę. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadziło m.in. narzędzie dla biznesu, którym stał się tytuł zawodowy certyfikowanego eksperta usług księgowych.

"Chcąc być na czasie, wymyśliliśmy i stworzyliśmy w Stowarzyszeniu system certyfikacji zawodowej. Ta podstawa, najważniejszy chyba produkt to czteroszczeblowa edukacja zawodowa od podstaw do rachunkowości, przez specjalistę, głównego księgowego do dyplomowanego księgowego" - mówił prezes.

Jak tłumaczy Jerzy Koniecki, certyfikat, który księgowy uzyskuje po ukończeniu cyklu szkoleń i zdaniu egzaminów, jest gwarantem dla biznesu, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności konieczne do rzetelnej współpracy z prowadzącymi działalność gospodarczą. Prezes wskazuje, że nie jest łatwo uzyskać taki certyfikat wydawany przez Stowarzyszenie. Aplikujący musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami potwierdzonymi poprzez egzaminy, a zdawalność oscyluje wokół 60 - 70 proc.

"Chcemy dać produkt dla biznesu i przekonać biznes, że są ludzie wykwalifikowani, przyjaciele osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy (...) będą najlepszymi doradcami w zakresie organizacji biznesu. Właśnie w tym kierunku kształcimy naszych księgowych" - podkreśla Koniecki.\

Elżbieta Młynarska-Wełpa zaznaczyła, że biznes i pracodawcy potrzebują księgowych, którzy nieustanie podnoszą swoje kwalifikacje i są na bieżąco z zachodzącymi w prawie zmianami.

Uczestnicy debaty dyskutowali o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, pozwalającym m.in. na udokumentowanie posiadanych umiejętności, który zaczął obowiązywać od stycznia 2016 roku. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest na etapie wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W Polsce kwalifikacje nadawane są w systemach oświaty i szkolnictwa wyższego, ale także przez stowarzyszenia i organizacje branżowe, funkcjonujące na podstawie różnych przepisów. SKwP jest jedną z takich organizacji.

"Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji pozwoli pracownikom porównywać certyfikaty i dyplomy, a co za tym idzie planować karierę zawodową. Pracodawcom zaś pozwoli na lepszą identyfikację kompetencji istotnych dla prowadzonej przez nich działalności" - tłumaczyła Monika Fibich. Dodała: "celem wprowadzenia ZSK jest podniesienie poziomu kapitału ludzkiego".

Podkreśliła jednocześnie, że w Polsce brakuje powszechnie obowiązujących standardów, które gwarantowałyby wiarygodność kwalifikacji uzyskiwanych poza szkolnictwem wyższym i oświatą - rozpoczynając od definicji i nazewnictwa, poprzez zasady walidacji certyfikacji, aż po procedury zapewnienia jakości ich nadawania. Stąd w ramach ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji utworzono dwa instrumenty integrujące polski system kwalifikacji - Polską Ramę Kwalifikacji oraz Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji zawierający komplet informacji o wszystkich kwalifikacjach możliwych do zdobycia w Polsce i włączonych do ZSK.

Prezes Jerzy Koniecki zwraca uwagę, że Stowarzyszenie kładzie nacisk na konieczność ustawicznego kształcenia zawodowego, tj. zachęca swoich członków do nieustannego podnoszenia kwalifikacji.

Stowarzyszenie preferuje bezpośrednie, stacjonarne kursy. "Uczymy praktyki. A nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu" - podkreślił podczas debaty erzy Koniecki. Prowadzone kursy i szkolenia wspomagane są poprzez specjalną multimedialną platformę dla słuchaczy, na której zamieszczane są materiały szkoleniowe i dodatkowe potrzebne informacje.

Potwierdza to Sebastian Chochół.

"Dobrze dzielić się z uczestnikami historiami z własnej praktyki" - mówi. Wskazuje, że słuchacze mają dostęp do specjalnej platformy on-line, gdzie można zamieszczać materiały szkoleniowe, dodatkowe zagadnienia, zaś słuchacze mogą zadawać pytania wykładowcom. Jednak jego zdaniem bezpośredni kontakt z wykładowcą jest nie do przecenienia, na co wskazują też sami uczestnicy kursów.

Sebastian Chochół podkreślił, że nowoczesne podejście do przekazywania wiedzy wymaga diagnozy grupy, którą na początku musi przeprowadzić wykładowca. Potrzebna jest do tego, by dobrać odpowiednie materiały i sposoby przekazywania wiedzy. Dobry wykładowca musi też angażować uczestników szkolącej się grupy w zajęcia i nie zapominać o praktycznej nauce aplikacji i programów do obsługi księgowości.

Małgorzata Mazurkiewicz zwróciła uwagę, że w obecnych czasach nie ma problemu z dostępem do informacji. - Ale wiedza to nie informacja - zaznaczyła. Stąd wykładowcy Stowarzyszenia uczulają na to księgowych i wskazują, jak informację przetwarzać i skąd ją czerpać.

"Sylwetka dzisiejszego księgowego to wysoko wykwalifikowany specjalista nieustająco aktualizujący swoją wiedzę - mówiła Małgorzata Mazurkiewicz. Podkreśliła, że dzięki współpracującym ze Stowarzyszeniem wykładowcom - wysokiej klasy specjalistom w swoich dziedzinach - jest ono w stanie odpowiedzieć na potrzeby takich właśnie nowoczesnych księgowych.

"Współpracujemy również z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak Międzynarodowa Federacja Księgowych, i mamy wśród członków także znakomitych naukowców. To połączenie praktyki z nauką pozwala nam odpowiadać nie tylko na bieżące potrzeby, ale nadawać kształt kierunkowi rozwoju zawodu księgowego" - dodała.

Stowarzyszenie współpracuje też ze szkołami. Na przykład w listopadzie ub. roku podpisało porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie, które może się pochwalić najlepszymi w Warszawie wynikami z egzaminów zawodowych. We współpracy ze szkołą nie chodzi tylko o patronaty SKwP nad różnymi wydarzeniami. Członkowie SKwP spotykają się z młodzieżą i pokazują uczniom perspektywy zawodu i jego praktykę.

"Młodzież garnie się do tych spotkań" - mówiła dyrektorka Dorota Lipińska. Przypomniała, że w kontekście nowoczesnego nauczania mówi się często o smartfonach, tablicach multimedialnych, aplikacjach smartfonowych. Jej zdaniem, są to ważne elementy, ale takie, które można kupić; istotne na obecnym rynku pracy są jednak nie tylko umiejętności korzystania z nowych programów i technologii, ale kreatywność, asertywność, decyzyjność, zrozumienie konieczności nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Taką wiedzę przekazują uczniom nie tylko nauczyciele w szkole, ale i członkowie Stowarzyszenia.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że wyzwaniem obecnych czasów jest interdyscyplinarność. Podkreślili, że w przeszłość odszedł księgowy, który znał się wyłącznie na prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Teraz niezbędna w tym zawodzie jest znajomość elementów prawa pracy, prawa podatkowego, kodeksu spółek handlowych i wielu innych zagadnień dotyczących całości prowadzenia biznesu. Niezbędne są też tzw. kompetencje miękkie - a zatem umiejętność pracy w zespole i asertywność. Trenerka Anna Dąbrowska podkreśliła, że księgowy musi posiadać umiejętność obrony własnego zdania zaś wykładowca kształcący kandydatów na księgowych ma być dla słuchaczy wzorem. Dlatego wykładowcy również powinni stale podnosić zarówno swoją wiedzę, jak i kompetencje miękkie.

Czym grozi niedouczenie księgowego? Jerzy Koniecki nie ma złudzeń, że katastrofą, zarówno dla kariery zawodowej księgowego, jak i dla przedsiębiorcy, który miałby nieszczęście z takim współpracować. Prezes wskazuje, że co roku powstaje w Polsce około 200 tys. podmiotów gospodarczych, a około 180 tys. upada. Nie ma wątpliwości, że wśród przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieumiejętnie prowadzona księgowość.

W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 26.09.2018, 12:14
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ