Newsletter

Liberadzki: pasażerowie kolei uzyskają mniej więcej takie same prawa jak w transporcie lotniczym

15.12.2021, 10:20aktualizacja: 15.12.2021, 10:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Pasażerowie w transporcie kolejowym uzyskają mniej więcej takie same prawa jak w transporcie lotniczym – podkreśla europoseł Bogusław Liberadzki (S&D). Przepisy dotyczące praw pasażerów kolei zaczną obowiązywać za niecałe dwa lata.

„Pasażerowie w transporcie kolejowym uzyskają dodatkowe prawa, mniej więcej tak jak w transporcie lotniczym. Przewoźnik bierze odpowiedzialność za spóźnienie pociągu, przewoźnik bierze odpowiedzialność za utratę połączenia, przewoźnik wypłaca odszkodowanie za utratę połączenia lub za nieprzyzwoite spóźnienie, (…) które zaczyna się od jednej godziny. Nowe prawa uzyskają także pasażerowie niepełnosprawni” – wyjaśnił Liberadzki.

Europoseł zauważył, że przewoźnicy będą zobowiązani do zapewnienia bez notyfikacji, a w przypadku mniejszych stacji z notyfikacją, przewozu np.: pasażera na wózku, niewidomego czy osoby z trudnościami ruchowymi.

„Z tego punktu widzenia jest to dobra wiadomość dla pasażerów – podkreślił eurodeputowany.- Jest to też dobra wiadomość dla przewoźników kolejowych. Oni wprawdzie są innego zdania, uważają, że są to dodatkowe obowiązki, ale celem przewoźników kolejowych i celem Europejskiego Roku Kolei był powrót pasażerów na kolei. Natomiast pasażerowie mogą wrócić na kolei, kiedy będzie ona dla nich życzliwa, dostępna i udało się to prawo przeprowadzić” – dodał.

Europosłowie zatwierdzili porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie zmiany przepisów dotyczących praw pasażerów w transporcie kolejowym w kwietniu br. Większość przepisów zacznie obowiązywać za niecałe dwa lata (z wyjątkiem wymogów dotyczących przestrzeni na rowery, które zaczną obowiązywać dwa lata później).

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 15.12.2021, 10:20
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.