Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kwestie ESG (z ang. environmental, social and governance) stają się obecnie jednym z dominujących tematów funkcjonujących w otoczeniu rynku finansowego czy kapitałowego.
„W wyniku prowadzonych przez nas analiz z naszymi partnerami, tj. Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych NN Investment Partners oraz formą doradczą PwC, zdecydowaliśmy, że warto wzmocnić te działania ciekawą inicjatywą. Stąd decyzja o uruchomieniu konkursu >>Liderzy ESG<<” – mówi dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor Działu Produktów Informacyjnych i Wskaźników GPW.
Choć kilka podobnych konkursów funkcjonuje już w przestrzeni publicznej, organizatorzy nie obawiają się konkurencji.
„Zwracają one uwagę na zupełnie inne aspekty ESG niż nasza idea. Zdecydowaliśmy, że chcemy wyróżnić nie tylko firmy, ale i organizacje, np. fundacje, a nawet poszczególne osoby” – dodaje Tomasz Wiśniewski.
W konkursie „Lider ESG” nagrody zostaną przyznawane w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny.
„Wchodząc w obszar ESG każdy z podmiotów decyduje się na jakąś określoną strategię. To pierwszy obszar, w którym pragniemy przyznawać wyróżnienie. Ponadto zdajemy sobie sprawę, że firmy startują z punktu widzenia specyficznej branży, dlatego muszą zmienić formułę swojego działania. Zależy nam, by nagradzać te podmioty, które wykazały się pewną innowacją. I wreszcie to, co najważniejsze w kontekście nowych wyzwań – kwestia edukacyjna. Tutaj chcemy wyróżnić instytucje, podmioty podejmujące działania edukacyjne” – mówi Tomasz Wiśniewski.
W konkursie utworzono jednak jeszcze jedną bardzo ważną kategorię - Wizjoner ESG.
„Chcemy zwrócić uwagę na indywidualne osoby podejmujące szczególne działania w obszarze klimatu, środowiska czy zasobów naturalnych. Zależy nam, by zwrócić uwagę na osobowość, która takie działania podejmuje, by była przykładem, inspiracją dla innych” – mówi Tomasz Wiśniewski.
Podmioty chcące wziąć udział w konkursie „Liderzy ESG” powinny wypełnić kwestionariusz danej kategorii znajdujący się na stronie www.liderzyesg.pl.
„Kwestionariusze zostały tak przygotowane, by każdy podmiot, wypełniając ankietę mógł sprawdzić swoją funkcjonalność w danym obszarze. To może być dodatkowa korzyść wynikająca z uczestnictwa w konkursie” – mówi Tomasz Wiśniewski. Zgłoszenia przyjmowane do 31 października będzie weryfikował specjalnie powołany zespół analityczny, na tej podstawie Kapitule konkursu pod koniec listopada zostaną przedstawione rekomendacje. „Zależy nam, by bazować na ankietach, ale chcemy dać sobie również możliwość weryfikacji różnych kwestii z podmiotami, które wypełniły zgłoszenia, tak, żebyśmy mieli 100 proc. pewność tego, co dane przedsiębiorstwo czy podmiot chcą nam przekazać w ramach swojego uczestnictwa w konkursie” – opowiada Tomasz Wiśniewski.
W przypadku kategorii Wizjoner ESG ścieżka przyznawania wyróżnienia jest nieco inna - wystarczy zgłosić kandydata. Pod koniec listopada zbierze się Kapituła konkursu i podejmie decyzje o nagrodach. W jej skład wchodzą przedstawiciele partnerów konkursu oraz eksperci zakresu ESG.
„Najważniejszym wydarzeniem konkursu Liderzy ESG będzie ogłoszenie wyników, które odbędzie się 2 grudnia podczas uroczystej gali. Planujemy też wtedy pewną niespodziankę, dlatego już teraz warto sobie zarezerwować czas na to spotkanie” – przekonuje Tomasz Wiśniewski.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 22.10.2021, 11:44 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |