Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polskie Sieci Energetyczne stworzyły program „WzMOCnij swoje otoczenie”, by umożliwić lokalnym działaczom i organizacjom pozarządowym, najlepiej znającym potrzeby mieszkańców „małych ojczyzn”, wdrożenie najbardziej interesujących pomysłów służących tym społecznościom. W obecnej, czwartej już, edycji programu PSE przeznaczyły na realizację tych inicjatyw kwotę 4,6 mln zł, a wsparcie finansowe objęło podmioty z prawie 170 samorządów na terenie całej Polski.
Program „WzMOCnij swoje otoczenie” wspiera projekty związane z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego poprzez finansową pomoc w ich wdrożeniu - granty w wysokości do 20 tys. zł. Idea programu jest zbliżona do formuły budżetu partycypacyjnego, dzięki któremu to samorządy i ich jednostki budżetowe, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe, mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.
„Projektów realizowanych dzięki programowi >>WzMOCnij swoje otoczenie<< stale przybywa, ale co roku rosną też potrzeby lokalnych społeczności i pojawiają się nowe wyzwania. Dlatego w każdej edycji zwiększamy zasięg naszego programu i liczbę gmin, z terenu których organizacje mogą brać w nim udział – mówi Ewa Zaremba z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. – Program realizujemy już po raz czwarty. W tym roku przekazaliśmy granty o wartości ponad 4,6 miliona złotych instytucjom, które najlepiej wiedzą, jakie inicjatywy są najbardziej potrzebne lokalnym społecznościom” – informuje.
Projekty do udziału w programie można było zgłosić w ośmiu kategoriach. Mazowieccy laureaci postawili na rozwój wspólnej przestrzeni publicznej (23 projekty), bezpieczeństwo (13 projektów), oraz edukację (10 projektów), aktywność fizyczną (8 projektów), zdrowie (2 projekty).
„Cieszymy się, że na Mazowszu jest tak wielu ludzi, którzy chcą zmieniać swoją okolicę. Dzięki temu powstały wyjątkowe projekty, które posłużą mieszkańcom na długie lata ” – podkreśla Ewa Zaremba.
Dzięki grantom w Gminie Wiązowna powstanie nowy szlak rowerowy, umożliwiający wycieczkę trasą od Wiązowny przez Emów, Radiówek, Żanęcin, Dziechciniec, Malcanów, Kopki, Lipowo, Wolę Karczewską do Glinianki. To już kolejny szlak rowerowy na terenie gminy, który powstanie dzięki wsparciu PSE.
Natomiast OSP Wiązowna postawiła na zakup sprzętu ratowniczego oraz kamizelek odblaskowych dla dzieci ze szkół z terenu gminy Wiązowna. Dzięki pozyskanym środkom strażacy poprawią bezpieczeństwo uczniów oraz zwiększą skuteczność prowadzonych przez OSP Wiązowna akcji ratowniczo-gaśniczych.
Z kolei OSP Łukówiec w gminie Karczew stworzy atrakcyjną przestrzeń dla dzieci i młodzieży w świetlicy wiejskiej. Z myślą o najmłodszych, szczególnie o dzieciach biorących udział w formacjach działających przy OSP, kupione zostaną gry edukacyjne oraz elementy integrujące, dzięki którym powstanie alternatywa dla coraz bardziej pochłaniającego świata gier komputerowych, smartfonów i internetu. Zaplanowano również warsztaty szachowe, zakup książek do biblioteki szkolnej w Sobiekursku, a także spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone cyberzagrożeniom.
Materiały filmowe z wybranych realizacji znajdują się na kanale Youtube programu: „Magiczny Ogród Zmysłów w Porębie” oraz „Bezpłatna wypożyczalnia kajaków w Halinowie”.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV, o łącznej długości ponad 15 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej. Na terenie województwa mazowieckiego PSE realizują projekty inwestycyjne budowy linii 400 kV Ostrołęka-Stanisławów oraz Kozienice-Miłosna, niezbędne do zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii elektrycznej dla Mazowsza i aglomeracji warszawskiej.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://raport.pse.pl/ i http://www.wzmocnijotoczenie.pl/
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.10.2022, 08:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu