Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
- Polski rząd realizuje wiele ważnych społecznych programów. Wśród nich jest program Mieszkanie Plus. Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem jest naszym podstawowym dążeniem. Dążeniem, które będziemy realizowali przez następne lata. Naszym celem jest stworzenie warunków do tego, aby każdy Polak, niezależnie od tego, czy ma zdolność kredytową czy nie, miał szansę godnie mieszkać – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otwierając konferencję „Mieszkanie Plus dziś i jutro”.
Szczerzyny, Łomża i Zakliczyn to pierwsze trzy samorządy z którymi Krajowy Zasób Nieruchomości zawarł porozumienia dotyczące finansowania inwestycji podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa 14 grudnia 2017 r. konferencji podsumowującej dotychczasową działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz poświęconej wyzwaniom i perspektywom dalszej realizacji programu Mieszkanie Plus. Podczas konferencji zawarto także 28 listów intencyjnych umożliwiających budowę około 2,5 tys. mieszkań. Najwięcej w Nakle nad Notecią (700), Nysie (230), Mroczy (120), Giżycku (115), Brzegu (105) i Wieliczce (100). Samorządy, które zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań to Brzeziny, Chocianów (60), Dąbrowa Tarnowska (20), Gaworzyce (30), Kochanowice (36), Koronowo (30), Kruszwica (40), Krynica Morska (20), Mogilno (20), Nowa Ruda (90), Radziejów (30), Sępólno Krajeńskie (56), Strzegom (60), Szczawno-Zdrój (30), Tereszpol (9), Trzebnica (30), Ustka (56), Więcbork (30), Wolbórz (16), Zduńska Wola (74), Zgierz (40), Żnin (81). Łącznie Krajowy Zasób Nieruchomości ma podpisanych 76 porozumień z samorządami na budowę około 6 tys. mieszkań. Dodatkowo KZN zawarł porozumienia w sprawie uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie Plus, dotyczące 130 nieruchomości wskazanych przez PKP oraz 208 nieruchomości Poczty Polskiej. Do końca roku PKP i Poczta Polska zadeklarowały uzupełnienie wykazów i umożliwienie włączenia do programu Mieszkanie Plus kolejnych nieruchomości.
Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że program Mieszkanie Plus to element prorodzinnych działań rządu w który zaangażowały się samorządy lokalne.
- Program Mieszkanie Plus to dopełnienie programu Rodzina 500 Plus. Własne miejsce, własne mieszkanie jest dla wielu osób marzeniem nieosiągalnym. Zmieniamy to. Przygotowaliśmy ustawę, która umożliwia wykorzystanie potencjału nieruchomości Skarbu Państwa dla budownictwa mieszkaniowego. Kolejne samorządy przystępują do programu. Bardzo cieszymy się z zainteresowania gmin w całej Polsce. Zachęcamy kolejne samorządy do kontaktu. Jesteśmy otwarci na współpracę, która opłaci się samorządom. Uwalniamy ogromny potencjał nieruchomości Skarbu Państwa w interesie polskich rodzin – mówił minister Andrzej Adamczyk.
Minister infrastruktury i budownictwa podkreślał także, że program Mieszkanie Plus umożliwia zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych także w mniejszych gminach, w których deweloperzy nie oferują mieszkań w budynkach wielolokalowych.
- Chcemy, aby Polki i Polacy widzieli swoją przyszłość w swojej Ojczyźnie, ale również w swojej małej Ojczyźnie. Wierzymy, że da się budować Polskę, w której każdy może znaleźć dla siebie miejsce, niezależnie od tego, z której części kraju pochodzi. Rozpoczęliśmy długi marsz, który doprowadzi nas do likwidacji deficytu mieszkaniowego w Polsce – podkreślił Andrzej Adamczyk.
Pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister Tomasz Żuchowski zwrócił uwagę na to, że samorządy są otwarte na współpracę z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Świadczy o tym szybki wzrost liczby podpisywanych umów i udział samorządów w konferencjach regionalnych dotyczących zasad realizacji inwestycji w programie Mieszkanie Plus.
- Po 3 miesiącach od wejścia w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości przygotowujemy 5,5 tys. inwestycji i symbolicznie rozpoczynamy budowy w Kielcach, Łomży i Zakliczynie. Wkrótce będziemy uruchamiać kolejne inwestycje z programu Mieszkanie Plus – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.
Uczestnicy zorganizowanej podczas konferencji dyskusji panelowej podkreślali związek miedzy programem Mieszkanie Plus i programem Rodzina 500 Plus. Celem obu programów jest poprawa warunków, w których żyją polskie rodziny. Program Mieszkanie Plus ma zwiększyć dostępność mieszkań, zwłaszcza na wynajem z docelowym przeniesieniem własności. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r., stwarza gwarancję docelowego nabycia na własność wynajmowanego długoterminowo mieszkania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 14.12.2017, 15:50 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |