Newsletter

MIB: porozumienie w sprawie budowy tunelu w Świnoujściu (komunikat)

14.04.2016, 16:58aktualizacja: 14.04.2016, 16:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Prezydent Świnoujścia podpisali aneks do porozumienia w sprawie budowy tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin. Zawarte w 2007 r. porozumienie przewiduje, że GDDKiA będzie mogła pełnić funkcję inwestora zastępczego dla budowy stałego połączenia wysp Uznam i Wolin. Oznacza to, że GDDKiA będzie odpowiedzialna za nadzór nad rzeczową realizację zadania, natomiast za finansowanie odpowiadać będzie prezydent miasta. Dzięki zawartemu porozumieniu GDDKiA będzie mogła wesprzeć Prezydenta miasta swoim doświadczeniem i wiedzą w budowie przeprawy. Umożliwi to także ogłoszenie I etapu przetargu na realizację tej inwestycji.

W spotkaniu, które odbyło się 14 kwietnia 2016 r. w Urzędzie Miasta w Świnoujściu, wzięli udział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, Generalny Dyrektor DKiA Jacek Bojarowicz, wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Mam nadzieję, że debaty o budowie tunelu w Świnoujściu przejdą do historii. Pragnę państwa zapewnić, że dobre połączenie Świnoujścia i zespołu portów Szczecin-Świnoujście z południem Europy to jeden z naszych priorytetów. Ta inwestycja będzie mieć nie tylko znaczenie gospodarcze, ale też społeczne i polityczne. Budowę tunelu deklarował zarówno Prezydent Lech Kaczyński, jak i Jarosław Kaczyński, gdy był premierem. Porozumienie w sprawie budowy tunelu zostało podpisane w 2007 r., szkoda tych ośmiu lat, w których nie wydarzyło się praktycznie nic na rzecz przyspieszenia tej inwestycji – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Rząd traktuje Polskę jako jeden obszar, który musi być dobrze skomunikowany, od Świnoujścia do Ustrzyk. To podstawa rozwoju gospodarczego naszego kraju – dodał wiceminister Jerzy Szmit.

Szczegółowy harmonogram realizacji tej inwestycji zależy od stopnia jej przygotowania oraz zapewnienia środków finansowych. Z uwagi na to, że jest to zadanie zwiększające dostępność transportową, Świnoujście zamierza występować o środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w celu dofinansowania budowy tunelu. Rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych planowane jest na czerwiec/lipiec 2016 r.

Tunel rozpocznie bieg przy terminalu promowym i dworcu kolejowym na wyspie Wolin a kończyć się będzie za bazą paliw płynnych na wyspie Uznam. Planowana jest budowa tunelu jednonawowego w technologii tarczy drążonej TBM. Pozostałymi elementami układu drogowego będą: drogi dojazdowe do tunelu, węzeł drogowy na wyspie Wolin i powiązane z nim rondo oraz dodatkowe rondo na wyspie Uznam. Ulice istniejące przyległe do inwestycji zostaną przebudowane w niezbędnym zakresie. Długość trasy głównej to ok. 3400 m, w tym ok. 1400 m będzie wykonywane w technologii drążonej.

Dla tej inwestycji w 2010 r. została uzyskana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. W grudniu 2015 r. Miasto Świnoujście odebrało program funkcjonalno-użytkowego tunelu w Świnoujściu. 85% kosztów jego opracowania zostało pokryte ze środków RPO Województwa Zachodniopomorskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.04.2016, 16:58
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ