Newsletter

MIiR: 1,2 miliarda złotych dla drogowców i kolejarzy. Skorzystają kierowcy i pasażerowie (komunikat)

04.04.2018, 12:29aktualizacja: 04.04.2018, 12:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Ponad 600 milionów złotych dla dwóch spółek kolejowych i tyle samo dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – to efekt podpisanych dzisiaj umów

o dofinansowanie. Z unijnym wsparciem PKP Intercity zmodernizuje, a warszawska Szybka Kolej Miejska kupi pociągi. Drogowa dyrekcja wybuduje drogę S17 z Warszawy do Garwolina.

Umowy o wsparcie inwestycji z funduszy unijnych podpisali 4 kwietnia przedstawiciele obu kolejowych spółek, GDDKiA oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych – rządowej agendy, która ocenia wnioski o dofinansowanie. Wartość wszystkich trzech projektów to ponad 2,7 miliarda złotych, a dofinansowania unijnego z Programu Infrastruktura i Środowisko – ponad 1,2 miliarda.

KOLEJ

Inwestycja PKP Intercity: „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”

PKP Intercity zmodernizuje 183 wagony i 20 lokomotyw elektrycznych. Pociągi po modernizacji będą mogły jechać z prędkością co najmniej 160 km/h i obsłużą połączenia międzyregionalne TLK/IC:

- Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),

- Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),

- Lublin – Kielce –Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście).

Spółka zmodernizuje też 6 lokomotyw spalinowych do prowadzenia prac manewrowych na stacjach i bocznicach oraz kupi 6 pojazdów szynowo-drogowych do prowadzenia prac manewrowych na terenie stacji postojowych. Będzie też bezpieczniej - na stacjach Gdynia Grabówek i Kraków Główny Zachód zostanie zainstalowany monitoring przemysłowy.

Inwestycja jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację już posiadanych, a także na stacje postojowe spółka przeznaczy do 2023 roku około 7 miliardów złotych.

- wartość inwestycji: 990,4 miliona złotych

- dofinansowanie unijne: 402,5 miliona złotych

- termin realizacji: do 2023 roku

Inwestycja SKM w Warszawie: „Rozszerzenie potencjału przewozowego kolei metropolitalnej na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – etap I”

Warszawska spółka kupi 21 pociągów - 15 pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych. Zmodernizuje też swoje zaplecze techniczno-postojowe na warszawskich Szczęśliwcach. Zakupione pociągi będą wykorzystywane na liniach obsługiwanych przez SKM w Warszawie.

- wartość inwestycji: 498,6 miliona złotych

- dofinansowanie unijne: 202,7 miliona złotych

- termin realizacji: do 2020 roku

„Przeprowadziliśmy 2 konkursy o dofinansowanie zakupu i modernizacji pociągów. Oprócz projektów PKP Intercity i warszawskiej SKM, unijne fundusze z Programu Infrastruktura i Środowisko dostanie jeszcze 9 innych inwestycji. To projekty Kolei Mazowieckich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Dolnośląskich, SKM Trójmiasto i Podkarpackiej Kolei Metropolitalnej. Łącznie z dzisiejszymi 2 podpisanymi umowami mamy 4 miliardy złotych na inwestycje i ponad 1,6 miliarda dofinansowania unijnego” – poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

DROGI

Inwestycja GDDKiA: „ Budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin, odc. węzeł Lubelska – Garwolin”

Drogowa dyrekcja wybuduje prawie 37 km drogi ekspresowej S17 od węzła Lubelska (miejsce, w którym południowa obwodnica Warszawy będzie łączyć się z drogą S17) do Garwolina. Nowa ekspresówka będzie przebiegać przez powiaty otwocki (gmina Wiązowna, gmina Celestynów, miasto Otwock, gmina Kołbiel) i garwoliński (gminy Pilawa

i Garwolin). Budowa odcinka rozpoczyna się we wsi Góraszka w gminie Wiązowna (za węzłem Lubelska), a kończy w miejscu, w których S17 łączy się z istniejącą obwodnicą Garwolina. Pierwsze prace już się rozpoczęły.

Oprócz samej drogi powstanie m.in. 6 węzłów : Góraszka, Wiązowna, Otwock, Ostrów, Kołbiel, Lipówki, wiadukty, kładki dla pieszych, tzw. MOP-y (miejsca obsługi podróżnych) oraz przejścia dla zwierząt.

„To 39. umowa o dofinansowanie inwestycji GDDKiA z Programu Infrastruktura i Środowisko. Większość z nich dotyczy dróg ekspresowych, bo naszym priorytetem jest dokończenie sieci ekspresówek. Cała S17 – od Lublina do Warszawy- ma być gotowa do końca tej perspektywy unijnej” – powiedział Słowik.

- wartość inwestycji: 1,25 miliarda złotych

- dofinansowanie unijne: 618,5 milionów złotych

- termin realizacji: do 2019 roku

„Nowymi drogami i połączeniami kolejowymi łączymy Polskę. Dlatego tak duże znaczenie mają podpisane dzisiaj umowy na dofinansowanie modernizacji i zakup taboru, ale także budowę odcinka drogi ekspresowej S17. Transport kolejowy i drogowy powinny się wzajemnie uzupełniać. Tworzyć dobrą ofertę dla wszystkich mieszkańców naszego kraju” - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2018, 12:29
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ