Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIiR informuje:
Skorzystali z funduszy unijnych i odnieśli biznesowy sukces. Wprowadzają zmiany, rozwijają swój region i inspirują innych. Praktycy i eksperci spotkali się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, żeby podzielić się swoim sukcesem i zainspirować kolejne projekty. Z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej o interesujących realizacjach dyskutowano, żeby wskazać dalszy kierunek udziału Polski w polityce spójności UE, a także plany inwestowania w Polsce środków unijnych po roku 2021.
Wielowymiarowe zmiany jakie zaszły i zachodzą w życiu społecznym i gospodarczym Polski dzięki inwestowaniu środków unijnych to projekty, które warto naśladować. Trendy rozwojowe z zakresu innowacji, strategicznej infrastruktury, spójności i dostępności społecznej, czy budowania potencjału regionu wsparte z funduszy w coraz większym stopniu inspirują inwestycje ze środków krajowych.
– Fundusze unijne w dotychczasowych perspektywach przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju Polski i przyniosły wymierne korzyści. Zaczynamy doganiać, a nawet przeganiać kraje, które tworzą Unię Europejską. Pokazuje to, jak dużo udało nam się przez te 15 lat dokonać – mówił minister Jerzy Kwieciński.
Fundusze europejskie pozwalają na nadrabianie zaległości rozwojowych. Budowa dróg i autostrad, modernizacja kolei, rozbudowa infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, parków technologicznych i laboratoriów naukowych wymagają ogromnych nakładów finansowych. Fundusze wspierają także rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki – w ten sposób podnieśliśmy jej poziom i dostępność.
Udane wykorzystanie 15 lat członkostwa w UE jest widoczne we wskaźnikach ekonomicznych i ocenach inwestorów instytucjonalnych i rynków finansowych. Polska poprawiła pozycję w ratingach ekonomicznych i to ułatwia wzrost napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Stabilność gospodarki i jej trwały wzrost, lepsza jakość życia i wiele innych pośrednich efektów naszego udziału w Unii Europejskiej sprawiły, że Polska stała się krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych. Polskie przedsiębiorstwa mogą zwiększać eksport i skutecznie konkurować na jednolitym rynku europejskim.
Środki polityki spójności pozytywnie wpływają na tempo w jakim Polska i jej regiony doganiają średni poziom rozwoju społeczno-gospodarczego w Unii Europejskiej. W 2004 r. produkt krajowy brutto (PKB) w przeliczeniu na mieszkańca wynosił w Polsce połowę średniej unijnej, a już w 2017 r. zbliżył się do 70 proc. Za część osiągniętej konwergencji odpowiada wdrażana w Polsce polityka spójności. Szacunki wskazują, że około 2020 r. Polska ma szansę osiągnąć około 75% średniego poziomu PKB na mieszkańca dla Unii Europejskiej.
Choć coraz bardziej przygotowujemy się na stopniowe zastępowanie w przyszłości funduszy unijnych środkami krajowymi, to stanowią one nadal jeden z najważniejszych mechanizmów finansowania polityki rozwoju w naszym kraju. Dlatego ważne jest utrzymanie roli polityki spójności jako najważniejszej polityki inwestycyjnej UE, poprzez zapewnienie większego – niż zakładają wstępne propozycje Komisji Europejskiej – budżetu na tą politykę ogółem, jak i puli środków, które trafią do beneficjentów w naszym kraju. MIiR przeprowadziło już szereg prac analitycznych określających potrzeby inwestycyjne Polski na najbliższe lata.
Po 15 latach członkostwa w UE mamy bardzo korzystny bilans finansowy przepływów między Polską a UE. Dane Ministerstwa Finansów za okres od 2004 r. do marca 2019 r. pokazuję, że z unijnego budżetu pozyskaliśmy 163,7 mld euro, wpłacając jednocześnie do tego budżetu 53,7 mld euro. Oznacza to, że otrzymaliśmy ponad trzykrotnie więcej niż wpłaciliśmy, a bilans netto wynosi niemal 110 mld euro.
Warszawska konferencja inauguruje VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich, połączone z obchodami 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.05.2019, 13:15 |
Źródło informacji | MIiR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |