Newsletter

MIiR: Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka"(komunikat)

03.10.2018, 15:42aktualizacja: 03.10.2018, 15:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR infomruje:

Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka"

Język stosowany przez urzędników nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Skomplikowane zwroty, często niezrozumiała kolejność informacji czy nadmiar prawniczych sformułowań – to wszystko nie ułatwia komunikacji na linii administracja – obywatel.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju postawiło przed sobą jasny cel: zmienimy to.

3 października br. odbyło się Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka", podczas którego przedstawiciele administracji rządowej podpisali deklarację współpracy w zakresie używania prostego języka.

Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili odczytać i usłyszeć to, co chcemy im przekazać. Chcemy formułować treści tak, aby mieć pewność, że odbiorca zrozumie nasz przekaz prawidłowo – to główne zapisy deklaracji prostego języka, którą podpisali dzisiaj przedstawiciele administracji.

- Chcemy zamanifestować, że idea prostego języka jest nam bliska. Chcemy nawiązać dialog między różnymi środowiskami po to, by wysłuchać ich potrzeb i wytyczyć wspólne cele. Temu ma służyć dzisiejsze, uroczyste podpisanie deklaracji współpracy. Wierzę, że będzie ona wyrazem rozpoczęcia wspólnych działań na rzecz upraszczania komunikacji publicznej – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak ważny jest prosty język w komunikacji między instytucją a obywatelem przekonywała Andżelika Możdżanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Sekretarz Stanu w MIiR.

- Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu i wielozadaniowości. Jesteśmy nastawieni na szybkie efekty i skuteczność działań. Brak czasu to symbol naszego pokolenia. Dlatego potrzebujemy krótkich zrozumiałych treści, aby łatwiej podejmować decyzje i oszczędzać czas, którego mamy na co dzień coraz mniej - tłumaczyła wiceminister Możdżanowska.

Sekretarz stanu podkreśliła także znaczenie dążenia do ułatwienia komunikacji z urzędami w kontekście wdrażania Programu Dostępność Plus.

- Prosty język zapobiega wykluczeniu. Seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami często natrafiają na bariery w wypełnieniu zwykłego formularza w urzędzie. My chcemy to zmienić – mówiła Możdżanowska.

Sekretarz stanu apelowała do dalszej współpracy w propagowaniu idei prostego języka oraz upraszczania komunikacji w urzędach.

Spotkanie było także okazją do debaty o tym jak tworzyć standardy poprawnej polszczyzny w języku urzędowym, jak poprawić i uprościć komunikatywność oraz doskonalić kompetencje językowe urzędników.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2018, 15:42
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ