Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIiR informuje:
BGK Nieruchomości S.A. zawarła umowę z projektantami modelowego osiedla.
- 7 sierpnia spółka BGK Nieruchomości podpisała umowę z reprezentantami pracowni 22Architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński na opracowanie dokumentacji projektowej osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie.
- Koncepcja modelowego osiedla została wyłoniona w konkursie, w którym ex aequo nagrodzono dwa zespoły projektowe.
- Na blisko 15 hektarowej działce położonej przy ul. Karczunkowskiej powstanie osiedle, na którym znajdzie się około 2 700 mieszkań. Ich budowa ruszy wiosną 2019 r.
Pierwsze, warszawskie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie w południowej części Ursynowa na działce położonej na granicy m.st. Warszawy i gminy Lesznowola, tuż przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki. Zgodnie z opracowaną koncepcją urbanistyczno-architektoniczną na ternie inwestycji powstanie 19 budynków mieszkalnych wraz z pełną infrastrukturą społeczną - szkołą, przedszkolem, boiskiem, a także różnorodną ofertą handlowo-usługową.
„Program Mieszkanie Plus rozwiązuje problem wielu polskich rodzin jakim są zbyt wysokie koszty wynajmu lub zakupu mieszkania. To pierwsze, najważniejsze założenie programu” – mówił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju – „Drugie to wysoka jakość przestrzeni publicznej. Chcemy realizować dobrze zaprojektowane osiedla, które – tak jak Nowe Jeziorki – będą estetycznym, funkcjonalnym i przyjaznym miejscem do życia” – dodał wiceszef resortu.
Zawarta pomiędzy BGK Nieruchomości S.A. a projektantami umowa dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowego osiedla – m.in. opracowania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.
„Podpisana dziś umowa przybliża nas do realizacji tej kluczowej dla programu Mieszkanie Plus inwestycji” – zaznaczył Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – „To projekt szczególnie dla nas ważny nie tylko ze względu na to, że to pierwsza stołeczna lokalizacja, ale także tak duże i kompleksowe osiedle, które pozytywnie wpłynie na rozwój tej części miasta”.
Ostateczny kształt osiedla zostanie wypracowany przez dwie pracownie - AMC - Andrzej M. Chołdzyński i 22Architekci – laureatów rozstrzygniętego w połowie marca konkursu na koncepcję warszawskiego osiedla.
„Jest naturalnym dążeniem każdego prospołecznego architekta i urbanisty wziąć udział w tworzeniu urbanistycznych i architektonicznych przestrzeni pięknego, godnego życia pozwalających na rozwój lokalnych społeczności oraz ich tożsamości” – podkreślał architekt Andrzej Chołdzyński - „Mamy żywotną nadzieję, że udział w programie realizowanym przez spółkę BGK Nieruchomości pozwoli na taką społecznie użyteczną pracę”.
Choć teren inwestycji został zakupiony od podmiotu prywatnego, to stołeczny samorząd pełni rolę ważnego partnera przy realizacji tego projektu, który został przygotowany na podstawie wytycznych opracowanych przez warszawski ratusz.
„Projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki to wyzwanie przede wszystkim na poziomie urbanistycznym, gdyż 10 tysięcy mieszkańców to skala małego miasta” – przekonywał Maciej Kowalczyk, reprezentujący pracownię 22Architekci – „Należy zatem zapewnić w obrębie zespołu dostęp do usług edukacji, zdrowia, handlu i gastronomii, terenów rekreacji i zieleni, ale także do komunikacji zbiorowej. Wielkim atutem tej lokalizacji jest właśnie bliskość stacji kolejowej, dzięki temu, Nowe Jeziorki mogą działać w sposób podobny do osiedli w granicach aglomeracji Wiednia czy Berlina”.
Trwają konsultacje dotyczące terenów rekreacyjnych i przestrzeni handlowo-usługowych osiedla Nowe Jeziorki. W ramach prowadzonych działań organizowane są z spotkania i warsztaty, podczas których mieszkańcy okolicy mogą dowiedzieć się więcej o planowanej inwestycji. Efektem konsultacji będą wytyczne dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych osiedla Nowe Jeziorki, które zostaną przedstawione 5 września.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ krap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.08.2018, 14:48 |
Źródło informacji | MIiR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |