Newsletter

MIiR: Miliard na Dostępność Plus. Za chwilę pierwsze nabory (komunikat)

02.10.2018, 11:34aktualizacja: 02.10.2018, 11:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

W ciągu 6 miesięcy ruszą konkursy dla 50 szkół, 50 uczelni i 100 placówek służby zdrowia, które chcą uzyskać dofinansowanie na poprawę dostępności. Wystartuje też konkurs na innowacje społeczne na rzecz osób o specjalnych potrzebach. Zmiany, którymi we wtorek i środę zajmie się Komitet Monitorujący Program Wiedza, Edukacja, Rozwój, pozwolą uruchomić 1 miliard złotych wsparcia pod szyldem #DostępnośćPlus.

Program Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER) to jeden z polskich programów współfinansowanych z funduszy unijnych. Można z niego finansować między innymi działania na rzecz dostępności. Aby tak się stało, część jego zapisów trzeba doprecyzować, a część zmienić. Takimi zmianami zajmie się 2 i 3 października Komitet Monitorujący PO WER, w którego skład wchodzą przedstawiciele rządu, samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

„Bolid Dostępność Plus dostaje właśnie najlepsze paliwo i przyspiesza. Decyzja komitetu uruchomi 1 miliard złotych na rzecz dostępności” - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zmiany, które mogą ruszyć szybciej, bo wymagają jedynie doprecyzowania i określenia warunków realizacji, obejmują następujące konkursy i obszary:

- konkurs dla 100 placówek służby zdrowia na likwidację barier dostępności (300 milionów złotych),

- konkurs dla 50 uczelni i 50 szkół, które chcą być bardziej dostępne (300 milionów złotych),

- projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które stworzy elementy zajęć dotyczące projektowania uniwersalnego przeznaczone na przykład dla przyszłych architektów czy urbanistów (30,4 miliona złotych),

- konkurs „Inkubator Dostępności”, który wesprze innowacje społeczne zwiększające dostępność produktów i usług (10 milionów złotych),

- projekt Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który stworzy system szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników (14,5 miliona złotych),

- projekt „Krajowy Ośrodek Mobilności Osób Niepełnosprawnych” (KOMON) czyli projekt wspierający mobilność osób z niepełnosprawnościami (24,3 miliona złotych).

Wsparcie z PO WER na te obszary to około 700 milionów złotych. W najbliższych 6 miesiącach ruszą konkursy dla 50 szkół, 50 uczelni i 100 placówek służby zdrowia oraz „Inkubator Dostępności”. Pozostałe działania będą uruchamiane sukcesywnie.

Komitet przyjął też zmiany w PO WER, które wymagają akceptacji Komisji Europejskiej. Wartość dofinansowania, które zostanie dzięki nim uruchomione to około 300 milionów złotych. Na co trafią te pieniądze? Dzięki nim będzie można na przykład:

- zapewnić usługi indywidualnego transportu „door-to-door” dla osób niesamodzielnych i osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą korzystać z transportu publicznego,

- zwiększyć dostępność budynków wielorodzinnych dla osób o ograniczonej mobilności poprzez usprawnienia instalacyjno-budowlane,

- przeszkolić między innymi kierowców, motorniczych, maszynistów, konduktorów i innych pracowników transportu zbiorowego w zakresie profesjonalnej obsługi osób o szczególnych potrzebach,

- wdrożyć usługi asystenckie na rzecz uczniów i przygotować kadry systemu oświaty do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych,

- utworzyć 15 Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą. „Zmiany te mamy już na roboczo uzgodnione z Komisją Europejską. Spodziewamy się, że Komisja Europejska zaakceptuje je do końca roku” – wyjaśnił minister Kwieciński.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.10.2018, 11:34
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii