Newsletter

MIiR: nowe projekty wspierające ochronę i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego polsko-słowackiego pogranicza (komunikat)

26.06.2018, 19:25aktualizacja: 26.06.2018, 19:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Komitet Monitorujący Programu Interreg Polska-Słowacja zdecydował o dofinansowaniu 13 projektów, na które łącznie przeznaczono 23,8 mln euro dostępnych w konkursie. Ponadto dzięki decyzji Ministra Inwestycji i Rozwoju o zwiększeniu budżetu programu Polska-Słowacja, szansę na realizację otrzyma także kolejnych 17 projektów z listy rezerwowej. Komitet obradował 25 czerwca br. w Wiśle.

- Cieszą nas osiągnięcia programu Polska-Słowacja, jednym z trzech zarządzanych przez Polskę. Program notuje bardzo szybkie tempo wdrażania na tle innych programów Interreg w Europie. Na uwagę zasługuje też znaczące zainteresowanie wnioskodawców konkursem poświęconym promocji i rozwoju wspólnego dziedzictwa. Dlatego postanowiliśmy o przyznaniu premii na realizację programu Polska-Słowacja w postaci dodatkowych 23,6 mln euro przydzielonych Polsce. Są to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pochodzące z budżetu europejskiego – powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.

Wybrane 13 projektów przyniesie polsko-słowackiemu pograniczu m.in. ponad 600 km nowych szlaków rekreacyjnych i kilkanaście kompleksowych ofert turystycznych, takich jak tężnie solankowe w Rabce-Zdrój i gminie Jarabina po stronie słowackiej, czy 28-kilometrowy odcinek transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo. Odnowione będą także kolejne obiekty historyczne. Obok wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego inwestycje podniosą atrakcyjność turystyczną pogranicza.

W ramach projektów wybranych do dofinansowania zaangażowanych jest 49 partnerów z Polski i Słowacji - w większości samorządy (miasta, gminy, powiaty pogranicza) lub ich stowarzyszenia, a także muzea, leśnictwa, organizacje turystyczne, organizacja kościelna, park narodowy, uniwersytet.

Wsparcie dodatkowych 17 projektów pozwoli na zaangażowanie kolejnych 49 organizacji w transgraniczne inicjatywy, których efektem będzie m.in. kilkanaście dodatkowych obiektów dziedzictwa kulturowego poddanych rewitalizacji, 66 km zmodernizowanych szlaków turystycznych, czy też 140 transgranicznych wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze pogranicza. Przekazanie dofinansowania dodatkowym 17 projektom będzie możliwe po zatwierdzeniu zmian w programie przez Komisję Europejską.

- Dobre wyniki programu to także efekt znakomitej współpracy wszystkich stron i instytucji zaangażowanych w działania na rzecz wspierania polsko-słowackiego pogranicza, co dobrze rokuje na przyszłą perspektywę finansową - powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.

Przykłady projektów planowanych do realizacji

„Góry bez granic” to projekt, który ma być realizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Krakowie w partnerstwie ze słowacką organizacją Klub Słowackich Turystów. Pozostali partnerzy polscy to Województwo Podkarpackie i Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Projekt tworzy nową ofertę turystyki aktywnej, która zintegruje w jedną sieć ponad 450 km szlaków pieszych biegnących wzdłuż całej granicy polsko-słowackiej. Atrakcją szlaku będą zamontowane liny asekuracyjne dla miłośników wspinaczki górskiej.

„Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady” ma być realizowany przez Powiat Leski w partnerstwie ze słowackim leśnictwem z Ulič. W jego wyniku zostanie wytyczony i oznakowany ok. 60-kilometrowy szlak rowerowy biegnący przez Województwo Podkarpackie i Kraj Preszowski. Będą to głównie leśne ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty i wieże widokowe. Dokładna mapa ścieżek będzie dostępna poprzez bezpłatną aplikację na smartfony z możliwością skanowania kodów QR lokalizujących miejsce pobytu rowerzysty. Na szlaku mają być też organizowane rajdy rowerowe promujące zrównoważoną turystykę.

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach z woj. śląskiego wspólnie z partnerami z Małopolski i Kraju Żylińskiego będzie realizować projekt „Muzea Otwarte”. W jego wyniku ma powstać sieć 8 muzeów, których oferta zostanie rozszerzona o nowe wystawy. Nowa oferta będzie uwzględniać specjalne potrzeby różnych grup, np. seniorów, czy osób z niepełnosprawnością.

„Otwieramy wrota Karpat” to propozycja dla turystów zainteresowanych atrakcjami Pogórza Karpackiego. Jego inicjatorem jest Powiat Bieszczadzki i będzie zrealizowany we współpracy z Miastami Medzilaborce i Giraltovce oraz Gminą Zagórz. Odnowione zostaną zapomniane obiekty dziedzictwa kulturowego, w których będą się odbywały różnego typu imprezy kulturalne. W Ustrzykach Dolnych, wokół starej rafinerii odnowiona zostanie przestrzeń na potrzeby działań Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Powstanie mini skansen kolejowy w Zagórzu. W Medzilaborcach będzie utworzone Muzeum I Wojny Światowej. Po stronie słowackiej w Giraltovcach powstanie Dom Słowacko-Polski. Wszystkie te miejscowości łączy trasa kolejowa.

Tatrzański Park Narodowy, razem z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz Miastem Poprad, będzie realizować projekt „Człowiek w Tatrach – Tatry w człowieku”. Powstaną otwarte muzea taternictwa i narciarstwa, przy czym zbiory i pamiątki na temat dziedzictwa Tatr będą dostępne zarówno na miejscu, jak i wirtualnie. Na specjalnej stronie internetowej będzie można udać się na wirtualne spacery po wybranych trasach turystycznych oraz zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i ochrony przyrody w górach. Będzie można dowiedzieć się, jak tworzyć małe trasy turystyczne, narciarskie, wspinaczkowe. W tym celu powstaną przewodniki Wirtualny Taternik i Wirtualny Narciarz. Będą także organizowane działania edukacyjne i kulturalno-przyrodnicze.

Znany już mieszkańcom i turystom polsko-słowackiego pogranicza projekt „Szlak wokół Tatr” (prowadzony w kilku etapach od 2015 roku) zyska dodatkowych 28 km nowych tras. To pozwoli na zamknięcie 250-kilometrowej pętli tras narciarskich, rowerowych i biegowych, biegnących wokół Tatr. Poszczególne odcinki prowadzą do różnych miejsc i śladów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza. Powstaną dodatkowe strefy wypoczynku dla rowerzystów, zlokalizowane w sąsiedztwie ciekawych miejsc i atrakcji przyrodniczych, jak np. rezerwat Bór, czy jezioro w Krauszowie. Projekt ten prowadzi Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Tatry we współpracy z polskimi i słowackimi gminami, przez których tereny biegną ścieżki Szlaku wokół Tatr.

Szczegółowe opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie internetowej Programu www.plsk.eu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.06.2018, 19:25
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ