Newsletter

MIiR: Transport miejski w Białymstoku dostępny+ (komunikat)

06.03.2019, 13:19aktualizacja: 06.03.2019, 13:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

W Białymstoku pasażerowie z niepełnosprawnościami mogą zamówić miejski transport bez wychodzenia z domu. Mikrobus zawiezie ich w wyznaczone miejsce szybko i wygodnie. W mieście uruchomiono nowoczesny system do zamawiania przewozu osób z niepełnosprawnościami - dofinansowany z zarządzanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Programu Polska Wschodnia.

To kolejne, z licznych ułatwień, jakie czekają na pasażerów w inwestycjach w transport miejski w Polsce Wschodniej.

"W inwestycjach wspieranych ze środków Unii Europejskiej idea dostępności przestrzeni publicznej dla wszystkich istnieje od zawsze. Nie inaczej jest w projektach obecnie realizowanych w Polsce Wschodniej. Chcemy, aby z transportu miejskiego, drogowego, czy kolejowego mogli korzystać wszyscy, bez względu na trwałe lub czasowe ograniczenia możliwości ruchowych czy percepcji" – mówi Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Białostocki system to rozwiązanie innowacyjne. Choć usługa przewozu osób z niepełnosprawnościami „od drzwi do drzwi” istniała w mieście już wcześniej, teraz korzystanie z niej jest łatwiejsze i jeszcze bardziej dostępne dla pasażerów.

Jak to działa

System zamawiania przewozu osób z niepełnosprawnościami obejmuje stronę internetową www.mikrobusy.bialystok.pl i mobilną aplikację. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na zamówienie transportu z dowolnego urządzenia – ważne, aby miało ono dostęp do internetu. Zalogowany użytkownik widzi na stronie dostępność mikrobusów danego dnia. Wybiera na mapie miejsce skąd zostanie odebrany i dokąd będzie jechał. Wskazuje, czy będzie podróżował samodzielnie, czy w większej grupie osób. Dane trafiają do dyspozytora Białostockiej Komunikacji Miejskiej, który zamówienie sprawdza i ostatecznie zatwierdza, aby mogło ono następnie trafić na tablet konkretnego kierowcy w konkretnym busie. Kiedy bus znajdzie się w pobliżu miejsca "odbioru" zamawiającego, ten otrzyma powiadamiającego SMS-a. Dzięki temu nie musi oczekiwać na pojazd na zewnątrz budynku. Aplikacja umożliwia również podgląd aktualnej pozycji zamówionego mikrobusu i kontakt z kierowcą.

W dni robocze realizowanych jest ok. 180 kursów. Mikrobusy jeżdżą od godzin porannych do późnego wieczora. Do korzystania z przewozów w pierwszej kolejności uprawnione są osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych, w szczególności poruszające się na wózku inwalidzkim. Mogą jednak z nich korzystać również osoby z innymi typami niepełnosprawności.

Inwestycje w transport miejski

Wprowadzona w Białymstoku aplikacja jest jednym z elementów realizowanego przez miasto projektu "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej", współfinansowanego ze środków Programu Polska Wschodnia. W ramach projektu miasto kupiło niskoemisyjny tabor (20 autobusów, w tym 2 hybrydowe), powstaną także nowe buspasy, chodniki, ścieżki rowerowe, czy wiadukt nad torami kolejowymi. Wartość tego projektu to ponad 137 mln zł, w tym prawie 85 mln zł dofinansowania EFRR. Łącznie, w Programie Polska Wschodnia (POPW) na inwestycje w zrównoważoną mobilność miejską (dz. 2.1 Zrównoważony transport miejski) przewidziano 440 mln euro. Inwestycje związane z ekologicznym transportem miejskim realizowane są we wszystkich miastach wojewódzkich Polski Wschodniej: Lublinie, Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie i Białymstoku. Efektem projektów będzie przyjazny, ekologiczny, dobrze służący mieszkańcom i potencjalnym inwestorom transport publiczny. Wybudowanych zostanie między innymi ponad 12 km linii tramwajowych, zakupionych 314 sztuk taboru i zainstalowanych 14 inteligentnych systemów transportowych.

# # #

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.03.2019, 13:19
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii