Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MK informuje:
Minister Kurtyka na nieformalnej Radzie UE ds. energii: W trosce o dalszy rozwój europejskiego przemysłu powinniśmy wzmocnić niezależny łańcuch dostaw w UE i wypracować ambitny, także pod względem finansowym, plan odbudowy
Wpływ pandemii koronawirusa na sektor energetyczny to główny temat wideokonferencji ministrów ds. energii UE, która odbyła się 28 kwietnia 2020 r. W spotkaniu nieformalnej Rady UE uczestniczyli minister klimatu Michał Kurtyka i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że pandemia ma coraz większy, negatywny wpływ na światową i europejską gospodarkę, w tym sektor energetyczny. Zaznaczył też, że Polska popiera UE w działaniach na rzecz stworzenia spójnej strategii wyjścia z kryzysu.
„Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wymaga działań o takim właśnie charakterze. W celu ich realizacji będą konieczne odpowiednie środki finansowe na poziomie unijnym. Planując działania, naszym priorytetem powinno być również unikanie nakładania dodatkowych obciążeń na najbardziej dotknięte sektory i obywateli” – powiedział.
Minister Michał Kurtyka poinformował, że Polska przeprowadziła analizę obecnego kryzysu z perspektywy sektora energetycznego i zidentyfikowała cztery zasadnicze obszary potrzebnej interwencji:
Inwestycje: zapewnienie ukończenia kluczowych projektów energetycznych będących w fazie realizacji.
Przemysł: wzmocnienie kluczowych sektorów potrzebnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej przy jednoczesnym zapewnieniu bieżącego funkcjonowania gospodarki.
Innowacje: zacieśnienie współpracy w celu rozwoju potrzebnych technologii.
Ludzie: solidarność z najuboższymi i najsłabszymi i ich ochrona.
Zdaniem ministra Kurtyki spowolnienie po pandemii jest nieuniknione, dlatego potrzeba zacieśnienia współpracy na szczeblu UE jest jeszcze pilniejsza.
„W tej szczególnej sytuacji konieczne będzie pobudzenie nowych i bieżących inwestycji w sektorze energetycznym poprzez ambitny plan naprawy oraz solidne wieloletnie ramy finansowe” – zaznaczył.
W opinii szefa resoru klimatu, jeśli chodzi o cele energetyczne i klimatyczne UE, to powinny one pozostały ambitne, ale przede wszystkim realistyczne.
Ponadto, jak podkreślił minister klimatu, należy w szczególności skupić się na zapewnieniu nieprzerwanych dostaw energii oraz ukończeniu kluczowych projektów, by zminimalizować wpływ pandemii na cele wyznaczone do osiągnięcia w nadchodzącym dziesięcioleciu.
„W trosce o dalszy rozwój europejskiego przemysłu powinniśmy wzmocnić niezależność łańcucha dostaw w UE. Powinniśmy też wspierać inwestycje, umożliwiające rosnący udział odnawialnych źródeł energii w koszyku energetycznym” – zauważył.
Jak zaznaczył szef resortu klimatu, należy także zadbać o to, aby odpowiednie zasoby na wspieranie innowacji w całej Europie były dostępne dla podmiotów z całej UE na równych zasadach i z poszanowaniem zasady neutralności technologicznej.
„W czasach kryzysu elastyczność jest konieczna. Państwa członkowskie powinny mieć pozostawiony wybór ścieżki transformacji bez wykluczania niektórych technologii. Dla polski gaz stanowi najszybszą dostępną ścieżkę umożliwiającą ograniczenie emisji i poprawę jakości powietrza” – dodał.
Minister Kurtyka zwrócił też uwagę, że spowolnienie gospodarcze związane z pandemią dotknie nie tylko przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim obywateli, w szczególności najuboższych
i najsłabszych.
„Nasz plan naprawy gospodarczej powinien nie tylko stymulować wzrost i zatrudnienie poprzez wspieranie inwestycji, ale również zapewniać opiekę, solidarność i ochronę osobom najbardziej dotkniętym w trudnych gospodarczo czasach. W szczególności należy dopilnować, aby koszty realizowanych przez nas polityk nie stanowiły dodatkowego obciążenia dla tych, którzy są już zagrożeni energetycznym i ekonomicznym ubóstwem” – podkreślił.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.04.2020, 16:56 |
Źródło informacji | MK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |