Newsletter

MON: Wojska inżynieryjne otrzymają roboty wsparcia misji EOD/IED (komunikat)

27.11.2018, 13:26aktualizacja: 27.11.2018, 13:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Dziękuję w imieniu żołnierzy Wojska Polskiego, w imieniu saperów, żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Warto korzystać ze sprzętu, który gwarantuje bezpieczeństwo – powiedział Mariusz Błaszczak podczas podpisania umowy na dostawę robotów wsparcia dla wojsk inżynieryjnych.

27 listopada br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii uczestniczyli w ceremonii podpisania umowy na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych na potrzeby Wojska Polskiego.

"Saperzy są na polu walki cały czas, również w czasach pokoju. Cały czas odnajdywane są pozostałości niewybuchów, niewypałów z okresu II wojny światowej. Każdego dnia saperzy Wojska Polskiego ratują zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju, bo taka jest ich służba" – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Podpisana umowa, pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP) przewiduje dostawy 35 kompletów Robotów Patrolowo-Przenośnych w latach 2019-2021 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zestawem amunicji, pocisków oraz materiałów eksploatacyjnych.

"To jest sprzęt niezwykle użyteczny, niezwykle ważny i niezwykle cenny dla Wojska Polskiego. Dziękuję i gratuluję polskim inżynierom, gratuluję polskim konstruktorom" – mówił szef MON.

"Jestem przekonana, że tego typu kontrakty pomogą (…) zwiększyć poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Nie stanie się to bez aktywnego udziału polskiego sektora obronnego i cieszę się bardzo, że dzisiaj ten sektor dostrzegł potencjał jaki drzemie w polskich instytutach naukowo-badawczych, a PIAP jest jednym z najlepszych" – mówiła z kolei Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

# # # # #

Robot Patrolowo-Przenośny (o masie w przedziale 50-75 kg) ma być platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

RPP będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Ponadto elementami ukompletowania robota będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2018, 13:26
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii