Newsletter

MR: ponad 1,2 mld euro z funduszy UE na gospodarkę odpadami bezpieczne (komunikat)

03.08.2017, 13:30aktualizacja: 03.08.2017, 13:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę warunku (tzw. warunek ex-ante) dotyczącego gospodarki odpadami. Ponad 822 mln euro z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz ok. 400 mln euro z programów regionalnych czeka na beneficjentów. Dofinansowanie otrzymają projekty znajdujące się w obowiązującym planie gospodarki odpadami, w gminach objętych selektywną zbiórką odpadów komunalnych.

Jesteśmy jednym z krajów, które otrzymały pozytywną decyzję. Część państw członkowskich nadal ma problem ze spełnieniem warunkowości ex-ante w sektorze odpadowym. Komisja zaakceptowała wszystkie przekazane przez Polskę dokumenty, w tym Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, krajowy i wojewódzkie plany gospodarki odpadami, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska zwiększające koszty składowania odpadów komunalnych przez gminy.

Komisja Europejska zastrzegła, że do wsparcia kwalifikują się wyłącznie projekty uwzględnione w ważnym i obowiązującym planie gospodarki odpadami danego województwa. Zaznaczyła również, że dofinansowanie może być udzielane projektom realizowanym w gminach, które faktycznie wdrożyły selektywną zbiórką odpadów komunalnych.

Polska musiała spełnić 4 kryteria:

- opracować Krajowy plan gospodarki odpadami (KPGO) uwzględniający cele tzw. Dyrektywy odpadowej (odpowiedzialne Ministerstwo Środowiska);

- przygotować dokumenty legislacyjne, tj. rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (obejmuje m.in. podwyższenie opłat dla strumieni odpadów składowanych) oraz standardów segregacji odpadów komunalnych obowiązujących w całym kraju (odpowiedzialne Ministerstwo Środowiska);

- zaktualizować wojewódzkie plany gospodarki odpadami i dostosować do zapisów KPGO (zadanie marszałków województw);

- wprowadzić do priorytetów finansowania NFOŚiGW oraz WFOŚiGW pilotażowych projektów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów biodegradowalnych oraz opracować program akredytacyjny dla audytorów przeprowadzających audyty przedsiębiorców (odpowiedzialne Ministerstwo Środowiska).

Jeszcze przed wydaniem decyzji przez KE, z uwagi na charakter przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami, ogłoszono nabory wniosków. W POIiŚ uruchomiono dotychczas cztery konkursy – umowa o dofinansowanie obejmowała klauzulę uzależniającą przekazanie płatności od spełnienia warunków ex-ante.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.08.2017, 13:30
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii