Newsletter

MR: ponad 1,2 mld euro z funduszy UE na gospodarkę odpadami bezpieczne (komunikat)

03.08.2017, 13:30aktualizacja: 03.08.2017, 13:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę warunku (tzw. warunek ex-ante) dotyczącego gospodarki odpadami. Ponad 822 mln euro z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz ok. 400 mln euro z programów regionalnych czeka na beneficjentów. Dofinansowanie otrzymają projekty znajdujące się w obowiązującym planie gospodarki odpadami, w gminach objętych selektywną zbiórką odpadów komunalnych.

Jesteśmy jednym z krajów, które otrzymały pozytywną decyzję. Część państw członkowskich nadal ma problem ze spełnieniem warunkowości ex-ante w sektorze odpadowym. Komisja zaakceptowała wszystkie przekazane przez Polskę dokumenty, w tym Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, krajowy i wojewódzkie plany gospodarki odpadami, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska zwiększające koszty składowania odpadów komunalnych przez gminy.

Komisja Europejska zastrzegła, że do wsparcia kwalifikują się wyłącznie projekty uwzględnione w ważnym i obowiązującym planie gospodarki odpadami danego województwa. Zaznaczyła również, że dofinansowanie może być udzielane projektom realizowanym w gminach, które faktycznie wdrożyły selektywną zbiórką odpadów komunalnych.

Polska musiała spełnić 4 kryteria:

- opracować Krajowy plan gospodarki odpadami (KPGO) uwzględniający cele tzw. Dyrektywy odpadowej (odpowiedzialne Ministerstwo Środowiska);

- przygotować dokumenty legislacyjne, tj. rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (obejmuje m.in. podwyższenie opłat dla strumieni odpadów składowanych) oraz standardów segregacji odpadów komunalnych obowiązujących w całym kraju (odpowiedzialne Ministerstwo Środowiska);

- zaktualizować wojewódzkie plany gospodarki odpadami i dostosować do zapisów KPGO (zadanie marszałków województw);

- wprowadzić do priorytetów finansowania NFOŚiGW oraz WFOŚiGW pilotażowych projektów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów biodegradowalnych oraz opracować program akredytacyjny dla audytorów przeprowadzających audyty przedsiębiorców (odpowiedzialne Ministerstwo Środowiska).

Jeszcze przed wydaniem decyzji przez KE, z uwagi na charakter przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami, ogłoszono nabory wniosków. W POIiŚ uruchomiono dotychczas cztery konkursy – umowa o dofinansowanie obejmowała klauzulę uzależniającą przekazanie płatności od spełnienia warunków ex-ante.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.08.2017, 13:30
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ