Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Tworząc MultiSport Index 2018 zadaliśmy Polakom szereg pytań dotyczących aktywności oraz towarzyszących im motywacji. To dla nas bardzo ważne, by aktywność fizyczna była jednym z kluczowych tematów debaty społecznej, bo od niej zależy zdrowie i jakość życia Polaków” - powiedział Adam Radzki, członek Zarządu Benefit Systems.
W Polsce rośnie grupa osób, które podejmują aktywność fizyczną minimum 3 razy w tygodniu (30%), jednocześnie nieznacznie zmalała liczba osób uprawiających sport choć raz w tygodniu (z 50% w 2017 roku do 48% w 2018 roku).
„To ciągle mało - komentuje dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej. - WHO jako minimalny poziom aktywności fizycznej określa zasadą 3x30x130 - minimum trzy razy na tydzień, po 30 minut, z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę. Takie kryterium WHO spełnia tylko 30% badanych osób” - mówi ekspert.
Raport odpowiada na pytanie o czynniki warunkujące aktywność fizyczną. Spośród nich wyróżnia się miejsce zamieszkania. Uprawianie sportu to domena dużych miast, co jest m.in. pochodną rozbudowanej infrastruktury. Wyniki znacząco różnią się pomiędzy województwami. Największy odsetek osób uprawiających sport co najmniej raz w tygodniu zamieszkuje województwo lubuskie (57%), śląskie (56%) i mazowieckie (54%). Najsłabiej zaś wypadły województwa: warmińsko-mazurskie (tylko 34%), zachodniopomorskie i podkarpackie (po 38%).
Polacy najchętniej trenują wieczorem. Do uprawiania sportu motywuje nas potrzeba dbania o zdrowie (45%) i zrelaksowania się (31%). Tylko 14% aktywnych robi to głównie dla wyglądu. Wiek jest czynnikiem, który wpływa najbardziej negatywnie na aktywność - emeryci i renciści stanowią większość wśród nieaktywnych. Analiza wyników badania MultiSport Index pozwoliła również na wyodrębnienie 4 segmentów aktywnych fizycznie Polaków („Rekreacja!”, „Być FIT!”, „Kumple z boiska” oraz „Pro-amator”), którzy charakteryzują się odmiennymi motywacjami, podejściem do zdrowia i odżywiania, a także potrzebami związanymi ze sportem. Największą grupę stanowi segment „Rekreacja!” (7,4 mln osób), który ćwiczy dla zdrowia i najczęściej wybiera rower oraz gimnastykę.
„Raport stanowi skarbnicę wiedzy na temat aktywności sportowej mieszkańców Polski. Taki rezultat udało nam się osiągnąć dzięki bardzo szeroko zakrojonemu projektowi badawczemu. Pozwolił on uchwycić nie tylko całościowy, „sportowy” portret Polaków, ale też specyfikę poszczególnych regionów i województw - skomentował Grzegorz Ostrowski z Kantar TNS.
Multisport Index porusza również kwestie powiązania finansów z aktywnością. Dwie trzecie osób korzystających z obiektów sportowych za nie płaci, z czego ponad połowa (59%) decyduje się na abonamenty lub karnety. Aż 40% z nich za możliwość korzystania z infrastruktury sportowej płaci powyżej 100 zł miesięcznie. Niemal co piąta osoba (16%) korzystająca z siłowni, basenu czy klubu fitness korzysta z kart typu MultiSport.
„Obecnie blisko milion pracowników w Polsce korzysta z Programu MultiSport, a połowa z nich nie uczęszczała do obiektów sportowych przed otrzymaniem karty. Istotne jest również to, że 78 proc. Użytkowników deklaruje, że ćwiczy częściej właśnie dzięki karcie MultiSport. Czujemy się odpowiedzialni za podejmowanie kolejnych działań aktywizujących Polaków oraz wspierających edukację społeczną w tym zakresie” - powiedział Radzki.
Badanie zostało przeprowadzone na początku br. roku na próbie ok. 1800 Polaków. Będzie kontynuowane cyklicznie w kolejnych latach. Pełny raport jest dostępny o na stronie www.benefitsystems.pl/o-nas/centrum-prasowe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.05.2018, 17:35 |
Źródło informacji | Benefit Systems SA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Agata Dziwisz-Moshe, kancelaria Kochański & Partners: podwójne opodatkowanie banków nie jest ani logiczne, ani zgodne z prawem PAP
„Tam, gdzie mamy do czynienia z uznaniem, że w wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego nie ma przychodu, a mimo to bank musi zapłacić od niego podatek, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Na gruncie przepisów prawa podatkowego taka konkluzja jest pewnego rodzaju wynaturzeniem” - ocenia Agata Dziwisz-Moshe, adwokat, partner w kancelarii Kochański & Partners, szef praktyki prawa podatkowego.- 20.01.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Rimini Street uhonorowana nagrodami przez klientów i środowisko branżowe w kategoriach „Preferowany dostawca”, „Obsługa” oraz „Przywództwo”
Firma niezmiennie świadczy wiodące w branży wsparcie zewnętrzne w zakresie oprogramowania oraz dostarcza innowacyjne rozwiązania na rynku, koncentrując się na ułatwianiu sukcesu klientów w wymiarze strategicznym, operacyjnym i finansowym.- 20.01.2025, 12:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Prezes zarządu Związku Banków Polskich: obserwujemy rekordową dynamikę liczby zawieranych ugód frankowych PAP
„Kierunek ugodowy jest przez nas absolutnie preferowany, o czym mówią też wszystkie organy i instytucje bezpieczeństwa czy nadzoru finansowego, ale również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Toczą się prace w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie dodatkowego uatrakcyjnienia tych ugód, by to one, a nie procesy sądowe, stały się podstawowym źródłem rozwiązania problemu” - mówi dr Tadeusz Białek, prezes zarządu Związku Banków Polskich.- 20.01.2025, 10:33
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom