Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kapituła konkursowa doceniła wdrożenie w Polsce nowatorskiego programu wzmacniania aktywności lokalnej połączonej z realizacją założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, który umożliwił powstanie jednych z pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych. Doceniono też fakt, że kampania edukacyjna, prowadzona przez Fundację Veolia Polska w social mediach, dociera do ponad 70 tys. odbiorców.
„Lider ESG” to tytuł przyznawany firmom i instytucjom, które realizują wyróżniającą się strategię ESG, oferują innowacyjne produkty i usługi wspierające ochronę środowiska lub zrównoważony rozwój oraz prowadzą skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w tym obszarze.
„Tę nagrodę uważamy za wyróżnienie przede wszystkim dla kawiarenek i niezwykle zaangażowanych i wierzących w ideę ludzi, którzy za nimi stoją – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, prezes zarządu Fundacji Veolia Polska, dyrektor ds. CSR Veolia Energia Polska. – Kawiarenki pomagają ludziom integrować się poprzez wzajemną pomoc, a jednocześnie uczą dbania o planetę. Cieszy nas, że jesteśmy pierwszą firmą, która w sposób systemowy wspiera ruch kawiarenek naprawczych w Polsce” – dodaje.
Obecnie realizowana jest trzecia edycja programu, a jego celem jest wzmacnianie miejskich innowacji społecznych wokół idei zero waste, integracja społeczności lokalnych oraz inkluzywność grup wykluczonych. Z badań świadomości i postaw ekologicznych przeprowadzonych w tym roku przez instytut SW Research na zlecenie Fundacji Veolia Polska w lipcu br. wynika, że 76% Polaków chętnie skorzystałoby z kawiarenki, gdyby działała w pobliżu. Kawiarenka naprawcza to cykliczne spotkania w stałym miejscu, poświęcone wspólnemu naprawianiu rzeczy i spędzaniu czasu w gronie osób z sąsiedztwa czy środowiska. W ramach programu działają kawiarenki zajmujące się naprawą rowerów, odzieży, mebli, sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami, produkcją ozdób z metalu pozyskanego z przetopionych puszek po napojach czy produkcją i naprawą łodzi. Spotkania te inicjują stowarzyszenia, fundacje czy grupy nieformalne, które chcą wesprzeć integrację lokalnych środowisk, ale także wzmocnić grupy swoich podopiecznych i zaoferować im nowe kompetencje.
Ruch kawiarenkowy ma wymiar międzynarodowy: tzw. repair cafes działają od 2009 r m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indiach czy Japonii. Szacuje się, że na całym świecie działa ok. 2200 kawiarenek naprawczych.
Czy w Polsce mają także szansę na rozwój? Z badań zleconych przez Fundację Veolia Polska, wynika, że 52% społeczeństwa deklaruje, że chciałoby wdrożyć w swoim życiu zasady zerowaste, czyli żyć bez generowania odpadów. Jednocześnie 28% dostrzega przeszkody: brak wsparcia systemowego, a 25% - wysoki koszt takiego życia oraz brak wystarczającej wiedzy na ten temat. Dlatego Fundacja Veolia Polska opracowała raport NAPRAWIACZE ŚWIATA, który objaśnia najnowsze trendy zmieniające życie w miastach w obliczu wyzwań wynikających ze zmian klimatu, przybliża dobre praktyki i daje wskazówki, jak samemu włączyć się do „naprawiania świata”.
Kanały społecznościowe: NaprawiaMY z Veolią Facebook oraz Instagram. Więcej o Fundacji Veolia Polska – czytaj tutaj
[1] ESG – skrót oznaczający kluczowe czynniki oceny działalności pozafinansowej przedsiębiorstw: E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance). Dawniej - CSR: corporate social responsibility (z ang. odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw).
KONTAKT:
Agnieszka Łukasiak
Fundacja Veolia Polska
tel. 667 692 850
e-mail: agnieszka.lukasiak@veolia.com
-
Anna Hincz
Fundacja Veolia Polska
tel: 667 623 511
e-mail: anna.hincz@veolia.com
Źródło informacji: Fundacja Veolia Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.12.2022, 12:28 |
Źródło informacji | Fundacja Veolia Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE