Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rozmowy z dziećmi o pieniądzach są ważne i potrzebne. Tymczasem co 10. rodzic w ogóle nie porusza z dziećmi tematu finansów. Rodzice potrzebują wiedzy i narzędzi edukacyjnych z zakresu finansów – tak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska, w ramach projektu Finansiaki. By podpowiedzieć rodzicom, jak wprowadzać dzieci w świat finansów, przygotowany został program edukacji ekonomicznej Finansiaki oraz webinar.
Wyniki badania, zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska, pokazują, że rodzice potrzebują materiałów edukacyjnych i szkoleniowych dot. tematyki ekonomicznej.
W odpowiedzi Santander Bank Polska przygotował webinar pt. „Finansowe ABC, czyli jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach” – nagranie można obejrzeć na stronie: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-finansach-podstawowa-wiedza-o-pieniadzach/4c921bp. Do udziału zaproszono psycholog dr Agatę Trzcińską, Joannę Jaskółkę – autorkę bloga „Matka jest tylko jedna” oraz Sylwię i Grzegorza Kołpuciów – autorów bloga „Rodzina nomadów”.
„Z dziećmi o pieniądzach najłatwiej rozmawiać podczas codziennych sytuacji. Może to być wizyta w sklepie lub banku. Ważne, aby rzetelnie odpowiadać na pytania zadane przez dziecko, oczywiście przy użyciu terminologii dostosowanej do jego wieku. Bardzo pomocne w budowaniu świadomości finansowej jest też wprowadzenie kieszonkowego. Warto potraktować je jako narzędzie edukacji ekonomicznej, ponieważ to najlepszy sposób, by dziecko nauczyło się zarządzać własnym budżetem” – wyjaśnia dr Agata Trzcińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Z webinaru rodzice mogą dowiedzieć się m.in., po co wypłacać dziecku kieszonkowe czy jak nauczyć je oszczędzania. Dodatkowo, w materiale znalazło się sporo pomysłów na to, jak w prosty sposób wprowadzać dziecko w świat finansów.
„Budowanie świadomości finansowej wśród dzieci jest ważnym elementem ich edukacji. Pomoże im w przyszłości swobodnie i odpowiedzialnie poruszać się w świecie pieniędzy. To właśnie cel programu >>Finansiaki<<. Na portalu finansiaki.pl dorośli znajdą bezpłatne materiały edukacyjne, takie jak: gry, quizy czy animacje, które w prosty sposób wyjaśniają dziecku wiele kwestii z dziedziny finansów. Nasze badania wskazują, że wspólne gry to zdaniem rodziców najlepszy sposób na zainicjowanie rozmowy o pieniądzach, a różnego rodzaju poradniki i webinary mogą być cenną pomocą” – mówi Agnieszka Glińska-Pytlarz z Santander Bank Polska, odpowiedzialna za projekt Finansiaki.
Codzienne sprawy finansowe
W webinarze padają odpowiedzi na często nurtujące rodziców pytania – m.in. o kieszonkowe czy płacenie za dobre stopnie.
Czy i kiedy dawać dziecku kieszonkowe?
Eksperci podkreślają, że kieszonkowe to najlepszy sposób na naukę zarządzania własnymi pieniędzmi w praktyce. Jak wynika z danych, w Polsce dostaje je 66% dzieci, zazwyczaj po ukończeniu 8. roku życia. Ważne, aby kwota była dostosowana do potrzeb pociechy i możliwości rodziców.
Czy można płacić dziecku za prace domowe lub dobre stopnie?
Zdaniem ekspertów nie, ponieważ zabija to wewnętrzną motywację. Tymczasem, jak wskazują wyniki badania aż 35% rodziców zdarzyło się wynagrodzić dziecko za pomoc w pracach domowych, a 28% za dobre oceny.
Kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?
Naturalnie, normalnie i jak najczęściej. Jednak 66% rodziców rozmawia z dzieckiem o pieniądzach, gdy prosi ono o coś, czego nie chcą kupić. Natomiast w 55% rodzin pretekstem jest planowanie większych wydatków.
Więcej materiałów edukacyjnych dostępnych jest na https://finansiaki.pl/. Ponadto we współpracy z Onetem powstała sekcja https://kobieta.onet.pl/finansowe-abc ze wskazówkami, jak wprowadzać dzieci w świat finansów.
Źródło informacji: Santander Bank Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.05.2022, 10:17 |
Źródło informacji | Santander Bank Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom