Newsletter

NCBR: budownictwo społeczne musi być tanie w eksploatacji

14.12.2023, 12:12aktualizacja: 14.12.2023, 14:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/J. Praszkiewicz (1)
Fot. PAP/J. Praszkiewicz (1)
Już w styczniu wprowadzą się lokatorzy do 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m2 w inteligentnym budynku komunalnym w Mysłowicach. Obiekt powstał w technologii modułowej 3D, gdzie montaż 56 modułów trwał zaledwie trzy i pół tygodnia. Budynek, obecnie w fazie testów, jest zeroemisyjny, naszpikowany najnowocześniejszymi technologiami i produkuje więcej energii, niż sam zużywa.

Budynek przy ul. Karola Miarki 28 w Mysłowicach, którego uroczyste otwarcie odbyło się 11 grudnia 2023 r., powstał w wyniku przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Projekt pokazuje jak istotne z punktu widzenia transformacji energetycznej są innowacje. Budynek socjalny powinien być przede wszystkim tani w utrzymaniu, aby przeprowadzić transformację energetyczną bez strat i kosztów dla ludzi. Innowacje w tym przypadku to nie tylko ekologia czy bezemisyjność, ale także wysoki komfort życia mieszkańców” - mówił Wojciech Racięcki, dyrektor działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Obiekt o powierzchni całowitej 2134 m2 jest wyposażony w m.in.: panele fotowoltaiczne i kolektory solarne, innowacyjne centrale wentylacyjne z odzyskiem wilgoci i powietrza na poziomie 95 proc., maty kapilarne, czyli sufitowy system ogrzewania i chłodzenia, magazyn energii elektrycznej i cieplnej, system odzysku energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych czy system odzysku wody deszczowej. Poszczególne elementy koordynuje system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS). W budynku znajduje się także mieszkanie wspomagane, przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej.

W opinii samorządowców prototyp szybkiego w budowie i taniego w eksploatacji budynku pozwala na podniesienie standardu w zasobie budownictwa socjalnego i stanowi gotowy model do wykorzystania w różnych lokalizacjach w Polsce.

„Projekt oferuje gminom nie tylko szybkie budownictwo komunalne, ale również odpowiadające unijnym dyrektywom dotyczącym efektywności energetycznej. To ważne, bo przepisy się bardzo mocno zmieniają, a gminy przeważnie dysponują dosyć starym zasobem mieszkaniowym, który z efektywnością energetyczną ma niewiele wspólnego” - wskazała Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Dodała, że w styczniu 2024 r., po przejściu szkoleń związanych z funkcjonowaniem demonstratora technologii, do budynku wprowadzi się 28 rodzin oraz osoba niepełnosprawna, wyznaczona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Budynek powstał w technologii modułowej 3D, gdzie każdy z 56 modułów składających się na kubaturę budynku został w pełni wykończony w fabryce - począwszy od instalacji i stolarki po meble kuchenne i wyposażenie łazienek. Moduły zostały przetransportowane na plac budowy i zmontowane w ciągu 3,5 tygodnia.

Wykonawcą projektu jest spółka DMD Modular p.s.a., lider konsorcjum DMD-M (Dostępny Moduł Mieszkalny) - zwycięzca konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w celu realizacji tego przedsięwzięcia.

„Prefabrykacja modułowa 3D to realizacja budynku w 95 proc. poza placem budowy, w sposób nieinwazyjny dla środowiska. Budynek został wyprodukowany w kontrolowanych warunkach fabrycznych w bardzo krótkim czasie i przy bardzo niskim zaangażowaniu zasobów materiałowych i ludzkich. Pamiętajmy, że jest to prototyp. Gdybyśmy taki budynek powtórzyli, to ustawienie go trwałoby 11-12 dni” - zaznaczyła Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu DMD Modular p.s.a.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek produkuje więcej energii niż wynosi jego realne zapotrzebowanie. Zapewni to mieszkańcom niskie koszty eksploatacji, co bezpośrednio wpłynie na niskie koszty utrzymania.

Barbara Rzepkowska, kierownik projektu „Budownictwo efektywne energetycznie” w NCBR podkreśla, że w budynku zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań wspomagających jego funkcjonowanie, jak również wpływających na możliwość wykorzystania w maksymalnym stopniu zielonej energii.

„Zastosowane tutaj zostały m.in. ładowarka energii elektrycznej oraz magazyn energii elektrycznej. Zmagazynowana w ciągu dnia energia z paneli fotowoltaicznych będzie wykorzystywana przez mieszkańców tego budynku nocą” - powiedziała Barbara Rzepkowska.

Wskazała również, że wszystkie systemy zainstalowane w budynku są połączone z BMS-em (Building Management System) - systemem wspomagającym funkcjonowanie całego budynku, który odpowiada m.in. za prawidłowy dobór parametrów temperatury czy wilgotności powietrza.

„Użytkownicy mogą sami regulować temperaturę w pomieszczeniu, ale dodatkowo system BMS posiada funkcję sprawdzania, czy w danym mieszkaniu ktoś jest. Jeżeli czujka ruchu nie odkryje obecności mieszkańców, przechodzi na tryb EKO, czyli wszystkie media są przełączane do minimum - tylko tyle, żeby budynek mógł funkcjonować. System BMS sczytuje również parametry wilgotności powietrza i zawartości CO2 w pomieszczeniach. Jeżeli są wysokie, centrale wentylacyjne zostają załączone, żeby w pomieszczeniu nastąpiła wymiana powietrza” - wyjaśniła ekspertka.

Budowa Demonstratora Technologii przy ul. Karola Miarki w Mysłowicach została sfinansowana przez NCBR w ramach projektu „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu”. Budżet projektu NCBR to 20,5 mln zł.

Projekt jest realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 „Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zgodnie z umową z dnia 3 lipca 2020 numer POIR.04.01.03-00-0001/20-00.

Fot. PAP/J. Praszkiewicz

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 14.12.2023, 12:12
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii