Newsletter

Nowe Projekty Rosatomu w 2014 r.

10.02.2014, 13:52aktualizacja: 10.02.2014, 13:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Omawiamy dzisiaj nowe plany realizacji projektów Rosatomu w sferze rozwoju energetyki atomowej za granicą. Państwowa Korporacja rozpoczęła nowy 2014 rok z 22 zakontraktowanymi zamówieniami zagranicznymi o łącznej wartości portfela wynoszącej 74 miliardy dolarów. Na początku roku wśród aktywnych partnerów Rosji były Węgry, Chiny i Jordania.

Budowa Węgierskiej elektrowni atomowej

Zgodnie z podpisaną pomiędzy Rosją a Węgrami umową o współpracy w sferze pokojowego wykorzystania atomu, Państwowa Korporacja Rosatom zbuduje dwa nowe bloki energetyczne w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej Paks, po tym jak wyparła francuską Areva i japońsko-amerykańską Westinghouse. Umowa została podpisana ze strony rosyjskiej przez szefa Rosatomu Siergieja Kirijenko, a ze strony węgierskiej przez minister rozwoju narodowego Zsuzsanna Lászlóné Németh.

Elektrownia atomowa Paks jest jedyną działającą elektrownią atomową na Węgrzech, która produkuje ponad 42% energii elektrycznej wytwarzanej w kraju. Zdaniem Putina budowa nowych bloków elektrowni Paks winna zwiększyć niezależność energetyczną i bezpieczeństwo Węgier oraz sprzyjać utrzymaniu miejsc pracy.

Podpisana umowa przewiduje budowę dwóch nowych bloków energetycznych elektrowni atomowej oraz uzgodnienie dostaw paliwa i prace w zakresie obsługi technicznej. Trwają przygotowania do podpisania stosownych kontraktów, co ma nastąpić w ciągu sześciu miesięcy.

Data rozpoczęcia budowy nie została jeszcze określona, ale, jak poinformował sekretarz stanu w rządzie Węgier János Lázár, odpowiedzialny za opracowanie umowy z Rosatomem, UE uzgodniła budowę dwóch bloków o mocy 100-1200 MWe. Ich uruchomienie przewidziano już do 2023 r. i do tego czasu staną się one pełną własnością Węgier. Dzięki podpisanej umowie łączna wielkość energii elektrycznej wytwarzanej w kraju zwiększy się z 2 do 4 tys. MWe. Wartość projektu wyniesie 10-12 miliardów Euro, z czego 80% zapewni 30-letni kredyt Rosji. Projekt zakłada zlokalizowanie 40% prac na Węgrzech, jak zaznaczył prezydent Władimir Putin.

Początek budowy generatorów parowych dla Tajwańskiej elektrowni atomowej-2 w Chinach

28 stycznia podpisano startową umowę o produkcji generatorów parowych dla bloków nr 3 i 4 drugiego etapu Tajwańskiej elektrowni atomowej. Umowę podpisały kompanie ZiO-Podolsk (wchodząca w skład dywizjonu maszynowego Rosatomu – Atomenergomasz), JNPC (Jądrowa korporacja energetyczna Jiangsu, ChRL) i Atomstrojexport (kompania Rosatomu zajmująca się budową obiektów energetyki jądrowej za granicą).

Przed podpisaniem drobiazgowo sprawdzono gotowość przedsiębiorstwa do produkcji urządzeń. Diagnostykę prowadzono na wszystkich poziomach, począwszy od dokumentacji konstrukcyjnej i technicznej, kwalifikacji personelu, stanu laboratorium zakładu. Szczegółowej inspekcji poddano także zakładowe laboratoria, w których specjaliści chińscy interesowali się kulturą produkcji, warunkami zapewnienia czystości i przechowywania materiałów oraz możliwością przeprowadzania badań.

„Podczas kontroli specjaliści JNPC koncentrowali uwagę na doskonaleniu pracy służby zakupów przy ocenie i wyborze dostawców materiałów” – podkreśliła dyrektor ds. jakości ZiO-Podolsk Tatiana Lizunowa.

Z wyników kontroli został sporządzony pozytywny protokół stwierdzający, że ZiO-Podolsk w pełnym zakresie jest gotów do rozpoczęcia produkcji czterech generatorów parowych dla Tajwańskiej elektrowni atomowej 2.

Przypomnijmy, że projekt budowy 4 bloku energetycznego Tajwańskiej elektrowni atomowej Rosatom rozpoczął 27 września 2013 r. Rosja oddała już do eksploatacji pierwszy etap (1 i 2 blok) Tajwańskiej elektrowni atomowej. Budowę 3 bloku energetycznego rozpoczęto pod koniec 2012 roku. Wcześniej szef Rosatomu informował, że Tajwańska elektrownia atomowa 2 winna być uruchomiona do końca 2017 roku.

Coraz bliżej rozpoczęcia budowy Jordańskiej elektrowni atomowej

2 lutego szef Rosatomu Siergiej Kirijenko udał się z wizytą oficjalną do Jordanii, gdzie z królem Jordanii Abd Allah ibn Husajnem omówił współdziałanie i wspólne plany dotyczące rozpoczęcia projektu budowy pierwszej Jordańskiej elektrowni atomowej na najbliższe sześć miesięcy.

Ponadto, rosyjscy eksperci spotkali się z premierem kraju Abdullah Ensurem i kluczowymi członkami gabinetu ministrów, przeprowadzili także rozmowy z członkami Jordańskiej komisji ds. energii atomowej na czele z jej przewodniczącym Haledem Tukanem.

„Nasze dzisiejsze zadanie polega na sprecyzowaniu przedinwestycyjnego etapu projektu, przygotowaniu procesów rozpoznania wybranego miejsca budowy, opracowaniu założeń inwestycyjnych, ocenie oddziaływania na środowisko i analizie infrastruktury sieci” – podkreślił dyrektor generalny ZAO Rusatom Overseas Dżomart Alijew, towarzyszący szefowi Rosatomu. „Będziemy musieli zrealizować szereg innych przedsięwzięć mających na celu poprawę atrakcyjności inwestycyjnej i zwiększenie poparcia społecznego projektu”.

Przypomnijmy, że wyniki przetargu międzynarodowego na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej zostały ogłoszone w 2013 roku przez Komisję ds. energii atomowej Jordanii. Zwyciężyła oferta Rosatomu, która w finale procedury konkursowej rywalizowała z projektem elektrowni francusko-japońskiego konsorcjum Areva-Mitsubishi. Elektrownia zostanie zbudowana w odległości 25 od miasta Akaba na brzegu Morza Czerwonego. Zgodnie z projektem rosyjskim zakłada się budowę dwóch reaktorów o łącznej mocy 2000 MWe.

Źródło: PR-IR

kom zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.02.2014, 13:52
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii