Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prawnicy korzystający z nowych technologii są bardziej konkurencyjni oraz zyskują wyższą rentowność. Są również bardziej otwarci na kolejne wyzwania zawodowe. Z drugiej strony nie wszyscy prawnicy są przygotowani na technologiczną rewolucję. To najważniejsze wnioski z badania Future Ready Lawyer, które na zlecenie Wolters Kluwer wykonano na grupie 700 prawników z USA i Europy.
„Po latach debaty nie ma już wątpliwości: globalna transformacja sektora prawniczego jest w toku, a siłę napędową tych zmian stanowi technologia” – komentuje Stacey Caywood, prezes Dywizji Legal & Regulatory w Wolters Kluwer.
5 najważniejszych trendów
Badanie Future Ready Lawyer przeprowadzono wśród 700 prawników z kancelarii prawnych, działów prawnych i firm usługowych prowadzących swoją działalność w USA oraz 10 krajach europejskich. Jego celem było sprawdzenie, w jaki sposób technologia wpływa na przyszłość branży prawniczej oraz w jaki sposób organizacje są przygotowane na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań (szczegółowe wnioski z badania znajdują się TUTAJ.
Ankietowani prawnicy wskazali 5 najważniejszych trendów i wyzwań, z jakimi będą musieli się zmierzyć w ciągu najbliższych 3 lat:
1. Praca z coraz większą ilością i złożonością informacji (wskazanie przez 72% badanych).
2. Nacisk na poprawę wydajności i produktywności (71%).
3. Poznanie rozwiązań technologicznych, które dostarczą najwyższą wartość i konkurencyjność (69%).
4. Sprostanie zmieniającym się oczekiwaniom klienta (68%).
5. Kwestie finansowe, w tym większa konkurencja cenowa, zmieniające się sposoby rozliczeń oraz presja związana z redukcją kosztów (68%).
Liderzy technologii radzą sobie LEPIEJ
Badanie koncentrowało się na trzech aspektach działalności prawników: narzędzia i technologia, potrzeby i oczekiwania klientów oraz prowadzenie działalności i pozyskiwanie młodych talentów. Wyniki potwierdziły znaczące różnice pomiędzy organizacjami, które już wykorzystują technologię w swoich działaniach (Liderzy technologii), a tymi, które dopiero planują zastosować innowacje w szerszym zakresie (Organizacje w fazie transformacji).
Pozostałe kluczowe wnioski płynące z badania Wolters Kluwer:
• 53% prawników wskazuje, że inwestycje technologiczne w ich organizacjach wzrosną w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak tylko 24% respondentów uważa, że dobrze rozumie nowe technologie.
• Zaledwie 1/3 ankietowanych (34%) uważa, że ich organizacja jest gotowa dotrzymać kroku aktualnym zmianom w branży prawniczej.
• Liderzy technologii radzą sobie lepiej, gdyż 50% z nich uważa się za dobrze przygotowanych do wprowadzenia zmian (w porównaniu z zaledwie 19% organizacji w fazie transformacji).
• Liderzy technologii wskazują na wyższą rentowność, jaką zapewniają im nowe technologie.
• Główną przyczyną oporu wobec wprowadzania innowacji jest brak wiedzy oraz umiejętności w tym zakresie (36% respondentów). Pozostałymi barierami są problemy organizacyjne (34%) oraz kwestie finansowe (30%).
Nie wszyscy są gotowi…
Badanie Future Ready Lawyer wykazało, że liczba prawników wykorzystujących technologie transformacyjne – w tym sztuczną inteligencję (AI), big data, analizy predykcyjne, uczenie maszynowe, blockchain i narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji – szacunkowo dwukrotnie wzrośnie do 2022 r.
Liderzy technologii wskazują, że będą wykorzystywać technologie znacznie bardziej dynamicznie i efektywnie niż organizacje w fazie transformacji. Pokolenie milenialsów, jak można się było spodziewać, jest zdecydowanie bardziej otwarte na innowacje oraz w większym stopniu widzi możliwości ich praktycznego zastosowania.
Istnieje jednak spory rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami a poziomem przygotowania na zmiany. W rzeczywistości, chociaż „radzenie sobie z coraz większą ilością i złożonością informacji” jest problemem dla 72% prawników, zaledwie 31% z nich wskazuje, że ich organizacja jest na to zjawisko dobrze przygotowana. Co więcej, 71% prawników twierdzi, że „Nacisk na poprawę wydajności i produktywności” wpłynie na ich organizację, ale tylko 31% twierdzi, że ich organizacja jest w pełni gotowa sprostać temu oczekiwaniu.
O badaniu
Badanie Future Ready Lawyer obejmowało wywiady ilościowe online z 700 prawnikami pracującymi w kancelariach prawnych, działach prawnych i firmach usługowych w USA oraz 10 krajach europejskich: Wlk. Brytanii, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Polsce, Belgii, na Węgrzech i w Czechach.
Badanie przeprowadził wiodący międzynarodowy instytut badawczy Ipsos w okresie od 10 grudnia 2018 r. do 13 stycznia 2019 r. Raport ze szczegółowymi wynikami znajduje się TUTAJ.
Kontakt medialny:
Karolina Wilczyńska-Rheims
dyrektor
Dział kreacji i projektów marketingowych
Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.
tel. kom. +48 600 328 144
e-mail: karolina.wilczynska@wolterskluwer.com
-
Beata Czerska
z-ca dyrektora
Dział kreacji i projektów marketingowych
Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.
tel. kom. +48 728 313 464
e-mail: beata.czerska@wolterskluwer.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.04.2019, 15:12 |
Źródło informacji | Wolters Kluwer Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Globalna Inicjatywa Blockchain4Her - równe szanse i wsparcie dla kobiet w przestrzeni Web3
Kobiety w branży technologicznej od dawna udowadniają, że ich wyjątkowe spojrzenie i zaangażowanie mają ogromny wpływ na rozwój oraz przyszły kierunek innowacji technologicznych. Mimo to wciąż stanowią mniejszość w branży, w porównaniu z mężczyznami, a startupy blockchainowe prowadzone przez kobiety to mniej niż 9% rynku. Choć widoczny jest trend wzrostowy, droga do równowagi z męskimi inicjatywami nadal pozostaje długa. Dlatego właśnie wiodąca giełda kryptowalut Bitget realizuje od początku 2024 roku projekt Blockchain4Her.- 13.11.2024, 08:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Bitget
-
Image
SANY wspiera budowę inteligentnego portu, aby osiągnąć istotny przełom
Automatyzacja suwnic na ogumionych kołach w porcie Tianjin: cyfrowe i inteligentne rozwiązania do oszczędzania energii i ograniczania emisji dwutlenku węgla.- 12.11.2024, 14:49
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
CIIE 2024: Shanghai Electric wzmacnia partnerstwa globalne, napędzając zrównoważony rozwój rozwiązań przemysłowych
Podczas CIIE 2024 spółka Shanghai Electric podpisała nowe porozumienia o współpracy i umowy strategiczne z Carrier Group i Svenska Kullagerfabriken AB (SKF) China Sales Co., Ltd.- 12.11.2024, 14:11
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire