Newsletter

Biznes i finanse

Orlen pracuje nad technologią składowania CO2; to jeden z 60 projektów klimatycznych spółki

10.09.2021, 13:46aktualizacja: 10.09.2021, 13:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
PKN ORLEN, który ogłosił, że do 2050 roku chce być neutralny klimatycznie, realizuje obecnie 60 różnych projektów środowiskowych, m.in. składowania i wykorzystania CO2 oraz produkcji tzw. zielonego wodoru.

Dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN Karol Wolff na Forum Ekonomicznym w Karpaczu przypomniał, że podczas ubiegłorocznego forum spółka ogłosiła, że chce stać się neutralna klimatyczne do 2050 r.

„Ogłosiliśmy cele do 2030 r.: chcemy zredukować o 20 proc. emisje w sektorze rafineryjnym i petrochemicznym i o 33 proc. na MWh w energetyce. Mamy 60 konkretnych projektów, które w tym momencie realizujemy” – oświadczył Wolff.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o projekt składowania i wykorzystania dwutlenku węgla czy wykorzystania tzw. zielonego wodoru, wytwarzanego ze źródeł odnawialnych.

„Jeśli chodzi o wodór, to myślimy głównie o wykorzystaniu go w transporcie. W dłuższym horyzoncie perspektywiczny dla wodoru jest, szczególnie ważny dla Polski, transport dalekobieżny. Aby zbudować korytarze, w pierwszej kolejności potrzebujemy gniazd. Tutaj szczególne szanse widzimy w komunikacji publicznej, wykorzystywaniu wodoru w autobusach, pociągach podmiejskich. Mówimy tu o partnerstwach z samorządami. Mamy podpisanych14 listów intencyjnych” – powiedział dyrektor biura strategii Orlenu.

Jak poinformował, spółka rozpoczęła budowę dwóch stacji tankowana wodoru - jednej w Katowicach, drugiej w Poznaniu, a docelowo planuje budowę kilkudziesięciu stacji w całym kraju.

Przedstawiciel Orlenu odniósł się również do przyjętej w połowie lipca przez Komisję Europejską głównej część pakietu propozycji legislacyjnych dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (Fit for 55).

Do kwestii, które stanowią wyzwanie dla spółki, Wolff zaliczył zmiany w systemie Europejskiego systemu handlu emisjami (ETS), opodatkowanie paliw kopalnych, czy cło na produkty węglowe.

„Z drugiej strony przyspieszenie transformacji energetycznej i przyspieszenie inwestycji, które są w stanie zdekarbonizować naszą energetykę, dają nam bardzo duże korzyści w postaci bezpieczeństwa energetycznego. OZE jest energią, która jest produkowana lokalnie, nie jest importowana spoza UE. Jeśli mówimy o niezależności i bezpieczeństwie energetycznym, to OZE w ten trend się bardzo dobrze wpisują” – podkreślił dyrektor biura strategii Orlenu.

W Karpaczu zakończyła się w czwartek XXX edycja Forum Ekonomicznego. W konferencji uczestniczyli politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki i kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Organizatorzy przewidzieli ok. 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Hasłem tegorocznego kongresu była „Europa w poszukiwaniu przywództwa”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.09.2021, 13:46
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ