Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podpisane właśnie porozumienie jest częścią obliczonej na lata strategii ORLENU, której celem jest powstanie koncernu multienergetycznego. „ORLEN patrzy w przyszłość, dlatego inwestuje w źródła zeroemisyjne - w farmy wiatrowe na morzu, lądzie i fotowoltaikę. Inwestujemy również w niskoemisyjne źródła gazowe, jednak są one tylko technologią przejściową. W związku z tym dostrzegamy duży potencjał wykorzystania atomu jak źródła zeroemisyjnej energii” - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.
SMR i MMR, czyli małe i mikroreaktory jądrowe (ang. Small Modular Reactors i Micro Modular Reactors), to niewielkie jednostki wytwarzające energię. Te pierwsze mają moc do 300 MW, a drugie około 5 MW. Można je produkować seryjnie i w całości dostarczać w miejsca docelowe. Mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.
„Widzimy, że wiele krajów pracuje nad energetyką jądrową z wykorzystaniem małych i mikroreaktorów. To jest technologia powszechnie znana, stosuje ją już wojsko, a instalacje pilotażowe znajdują się m.in. w Rosji czy w Chinach” - wyjaśnia prezes Obajtek.
W budowę małych reaktorów angażują się także USA, Kanada czy Wielka Brytania. Działająca w branży chemicznej firma Synthos posiada spółkę-córkę Synthos Green Energy, która współpracuje z firmami General Electric i Hitachi, a podmioty te są w Stanach Zjednoczonych bardzo zaangażowane w rozwój sektora SMR i MMR.
Dzięki rozpoczętej właśnie współpracy ORLEN uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w zakładach produkcyjnych w Polsce należących do Grupy ORLEN.
„Chcemy być wiodącym w Polsce partnerem, jeśli chodzi o energetykę małych i mikroreaktorów. Uważam, że to jest przyszłość. To są bezpieczne źródła energii, które docelowo mocno wpłyną na cenę energii w biznesie” - podkreśla prezes PKN ORLEN.
Podpisane porozumienie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz konieczność dalszych redukcji emisji zgodnie z wymaganiami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu. Inwestycje w nisko- i zeroemisyjną energetykę są jednym z filarów rozwoju Grupy ORLEN zmierzającej do budowy silnego koncernu multienergetycznego. Realizacja założeń porozumienia otwiera możliwość stworzenia w przyszłości wspólnej spółki obu grup w celu rozwijania projektów z obszaru zeroemisyjnej energetyki.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.07.2021, 16:33 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu