Pobierz materiał i Publikuj za darmo
![Fot. PAP/M. Kmieciński (1)](/sites/default/files/styles/open_article_750/public/attachments/202105/DOC.20210517.39292977.1.jpg?itok=FPjqUoC1)
Podpisanie listu intencyjnego stanowiło element realizacji programu PKP Intercity „Wizualizacja pracy taboru", którego celem jest opracowanie i wdrożenie narzędzia informatycznego w chmurze publicznej służącego do tworzenia harmonogramów technicznej obsługi floty oraz wizualizacji przyszłej dostępności taboru. Do 2030 roku spółka ma też wydać 19 mld zł na zakupy nowego i modernizację istniejącego taboru.
„Do zmiany jakości w taborze musi dojść poprawa jakości zarządzania. Chodzi nie tylko o komfort pasażera, ale także o poprawę pozycji na konkurencyjnym rynku" - powiedział obecny przy podpisaniu listu Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
O roli Operatora Chmury Krajowej w nowym projekcie PKP Intercity opowiedział wiceprezes spółki Dariusz Śliwowski. Wskazał na silną korelację między innowacyjnością gospodarki i wykorzystaniem technologii cyfrowych. Jego zdaniem wykorzystanie chmury obliczeniowej wśród polskich firm w okresie pandemii wzrosło ponaddwukrotnie.
„Sam tabor to dopiero początek drogi. Potem należy pomyśleć o tym, jak efektywnie go wykorzystać z korzyścią dla samej spółki oraz pasażerów. I tu jest właśnie pole do popisu dla technologii cyfrowych. PKP Intercity we współpracy z nami zdecydowało się zrobić coś, czego nie ma na polskim rynku" - powiedział Śliwowski.
Tematykę inwestycji realizowanych przez narodowego przewoźnika kolejowego, które pozostają niewidoczne dla pasażera, poruszył Adam Laskowski, członek zarządu PKP Intercity. Chodzi tu o kwestie związane chociażby z utrzymaniem taboru oraz jego eksploatacją.
„Dzięki projektowi wizualizacji taboru chcemy, aby jego wykorzystanie, optymalizacja i dostępność dla pasażerów, co przekłada się również na bezpieczeństwo, były na najwyższym poziomie. Uważamy, że tego typu rozwiązania będą wkrótce wykorzystywane przez większość przewoźników" - podsumował Laskowski.
Jak tłumaczył członek zarządu PKP Intercity, procesy przeglądowe będące cyklami naprawczymi dzięki obliczeniom Chmury Krajowej mają zostać odpowiednio zoptymalizowane. W efekcie zwiększy się wykorzystanie, dostępność dla pasażerów oraz bezpieczeństwo samego taboru.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.05.2021, 18:03 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Inwestycje Holcim w rozwój terminala przemiałowego w Szczecinie PAP
Holcim Polska, lider innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, rozpoczyna modernizację przemiałowni w porcie w Szczecinie. To jeden z kluczowych projektów firmy, związany z linią cementu i wspierający zrównoważone budownictwo w Polsce.- 11.02.2025, 14:13
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Bank Ochrony Środowiska i Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie sfinansują nowoczesną biogazownię produkującą biometan
Czysta energia, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, czy nowe miejsca pracy - to tylko niektóre korzyści płynące z rozwoju biogazowni. Produkowany w nich biometan rośnie na znaczeniu w sektorze OZE, przyczyniając się do transformacji energetycznej kraju. Dzięki wsparciu finansowemu Banku Ochrony Środowiska oraz Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, w województwie mazowieckim powstaje nowoczesna instalacja, która przyczyni się do wzrostu niezależności energetycznej i rozwoju lokalnej gospodarki.- 11.02.2025, 12:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: BOŚ
-
Image
PFR i Baltic Hub napędzają transformację energetyczną Polski na Bałtyku
Morska farma wiatrowa Baltica 2 na Bałtyku stanowi istotny element transformacji energetycznej Polski. Ten największy projekt OZE w Polsce istotnie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz rozbudowuje jego potencjał morski. Inwestycja pozwoli na produkcję zielonej energii dla około 2,4 miliona gospodarstw domowych. Fundamentalną rolę w realizacji tego przełomowego projektu odgrywa Polski Fundusz Rozwoju (PFR) dzięki inwestycji w terminal 5 (T5) w gdańskim porcie Baltic Hub.- 11.02.2025, 09:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polski Fundusz Rozwoju
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ