Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Narodowy przewoźnik uzyskał certyfikat CEIV Li Batteries, przyznawany przez IATA.
- Pozyskana certyfikacja stanowi o najwyższym poziomie posiadanych kompetencji w zakresie zachowywania standardów bezpieczeństwa.
- Certyfikacja jest potwierdzeniem nieustannego rozwoju linii lotniczej oraz odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe.
Polskie Linie Lotnicze LOT uzyskały certyfikat IATA CEIV Li Batteries, związany z transportem baterii litowo-jonowych lub ich podzespołów. Pomyślne przejście procesu certyfikacji to dowód na to, że LOT stawia na najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Dlaczego certyfikat IATA CEIV Li Batteries jest taki ważny?
Trzecia dekada XXI wieku to bardzo dynamiczny rozwój urządzeń elektronicznych, ich miniaturyzacja oraz powszechność stosowania. Nie byłoby to możliwe bez litowo-jonowych źródeł energii. Baterie tego typu znalazły zastosowanie w urządzeniach mobilnych, małej elektronice, tabletach, pojazdach elektrycznych i elektronarzędziach. Część z nich jak np. telefony, laptopy, elektryczne wózki inwalidzkie jest zabierana na pokład samolotu. Dotyczy to również sprzętu wykorzystywanego przez linie lotnicze, m.in. telefonów satelitarnych, urządzeń lokalizacji czy terminali do transakcji bezgotówkowych.
„W PLL LOT konsekwentnie budujemy najwyższe kompetencje w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Jako nowoczesne linie lotnicze, uzyskując certyfikat CEIV Lithium Batteries, potwierdzamy utrzymywanie światowych standardów w działalności. Naszą nieustającą ambicją jest sukcesywne odpowiadanie na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Do końca roku bieżącego zamierzamy uzupełnić nasze procedury i szkolenia o najwyższy stopień kompetencji w zakresie przewozów towarów łatwo psujących się. W ten sposób chcemy potwierdzić spełnienie wszystkich dostępnych, światowych standardów IATA i wzmocnić swoją pozycję na rynku” - mówi Michał Grochowski dyrektor Biura Cargo i Poczty PLL LOT.
Czym jest certyfikat IATA CEIV Lithium Batteries?
Podstawowe regulacje dotyczące transportu baterii lub ich komponentów określają przepisy IATA DGR (ang. dangerous goods regulations). Natomiast program Center of Excellence for Independent Validators wymagany standard szkoleń, realizowanych procedur i przestrzeganych przepisów podnosi o poziom wyżej. Przewoźnicy, którzy otrzymują certyfikat zobligowani są do znacznego rozwinięcia procedur operacyjnych, a także wyjątkowego dbania o kompetencje całej kadry zaangażowanej w procesy wraz z koniecznością monitorowania i przestrzegania przez wszystkich podwykonawców standardów CEIV. Posiadanie przez linie lotnicze takiego certyfikatu wpływa zarówno na ich efektywność, bezpieczeństwo, jak i koszty. Jednocześnie stanowi o najwyższym poziomie posiadanych kompetencji w zakresie świadomości i zachowania standardów wobec każdej z grup towarowych, której dotyczy.
Zasady uzyskania certyfikatu
Uzyskanie certyfikatu poprzedzone jest rygorystycznym procesem certyfikacji polegającym na szczegółowym audycie wszystkich procesów związanych z transportem specjalistycznych ładunków. Jednym z warunków jego uzyskania są obligatoryjne szkolenia dla personelu - Logistics Safety Management - w zakresie transportu baterii litowo-jonowych. Certyfikacja jest ważna przez dwa lata, a jej przedłużenie obejmuje kurs dla personelu zaktualizowany o nowe standardy, weryfikację procedur pasażerskich i cargo oraz finalny audyt.
Spełnienie surowych wymogów IATA, będącej liderem w wyznaczaniu norm jakości i bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, daje pasażerom i klientom pewność wysokiego poziomu oferowanych usług zarówno w obszarze przewozów pasażerskich, jak i cargo, którego PLL LOT jest w Polsce niekwestionowanym liderem. W sektorze cargo i poczty LOT Cargo jest także czołowym przewoźnikiem na rynku Europy Centralnej i Wschodniej. Przewoźnik z powodzeniem pozyskał certyfikację i ekspercką wiedzę w zakresie transportu farmaceutyków (CEIV Pharma), a także najwyższych wymagań w ramach realizacji transportów materiałów specjalnych. W ramach LOT Cargo Academy prowadzi także szkolenia komercyjne na rynku w obu zakresach, a także eksperckim cargo dla spedytorów.
Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.
Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 roku, polski przewoźnik jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek.
Źródło informacji: PLL LOT
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.04.2024, 15:19 |
Źródło informacji | PLL LOT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |