Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru z gazem ziemnym przeprowadzono w należącej do Polenergii Elektrociepłowni Nowa Sarzyna (ENS). Wykonano je w jednej z turbin gazowych o mocy ok. 40 MW. To przełomowe wydarzenie dla ENS, zwłaszcza że testowana turbina nie była pierwotnie zaprojektowana jako „Hydrogen Ready”.
„Polenergia prowadzi szereg projektów wodorowych, z których najbardziej zaawansowany to H2HUB Nowa Sarzyna. Naszym celem jest produkcja zielonego wodoru. Na potrzeby przemysłu, bezemisyjnego transportu, zazieleniania ciepła, a w dalszej perspektywie - również wytwarzania czystej energii elektrycznej. W Polenergii rozwój biznesu idzie w parze z wprowadzaniem innowacji, które mogą odmienić oblicze całej energetyki w Polsce. Przyświeca nam nadrzędny cel - zeroemisyjność, najpóźniej w 2040 roku” - mówi Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia S.A.
Celem działań Polenergii było osiągnięcie 10% udziału wodoru w paliwie, jednak w trakcie prób osiągnięto imponujący wynik - maksymalny przepływ wodoru wyniósł 1835 Nm3/h, co odpowiadało stężeniu objętościowemu wodoru na poziomie 15%.
„Pierwszym niezbędnym krokiem było wdrożenie technologii mieszania gazu ziemnego z wodorem w stałym, stabilnym składzie oraz bezpieczne, w pełni kontrolowane spalanie tej mieszaniny w turbinie gazowej, fabrycznie nieprzygotowanej do takiego procesu. Osiągnięcie tego etapu otwiera drogę do zazielenienia nie tylko produkcji energii elektrycznej, ale też energii cieplnej. Następnym celem będzie zwiększanie udziału wodoru w paliwie. Jest to długotrwały proces, zależny również od uwarunkowań rynkowych” - podkreśla Mirosław Rokicki, dyrektor techniczny i członek zarządu Polenergii Elektrociepłownia Nowa Sarzyna.
Testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem wodoru szarego, dostarczonego bateriowozami. Docelowo wodór zielony, powstały w procesie elektrolizy z energii odnawialnej, będzie mógł być dostarczany z instalacji zbudowanej w Nowej Sarzynie.
Produkcja zielonego wodoru jest elementem strategii Polenergii. Grupa, która jest jednym z liderów energetyki odnawialnej w Polsce, prowadzi zaawansowany program rozwoju produkcji tego surowca.
Jego elementami są m.in. projekt H2Silesia, czyli wielkoskalowa fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku o mocy ok. 105 MW, czy zlokalizowany na terenie ENS projekt H2HUB Nowa Sarzyna. Polenergia rozwija także kolejne projekty wodorowe.
Projekt H2HUB Nowa Sarzyna o mocy 5 MW właśnie uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę dla instalacji do produkcji i nalewu zielonego wodoru.
„To pierwsza decyzja wydana dla tego rodzaju przedsięwzięcia w Polenergii i kluczowy krok, który znacznie przybliża nas do realizacji projektu. Równolegle nasz projekt H2HUB Nowa Sarzyna osiągnął kamień milowy w budowie elektrolizera, który właśnie przeszedł testy fabryczne. Elektrolizer to serce węzła wytwarzania wodoru. Kluczowy element, dzięki któremu możliwa będzie produkcja wodoru przy użyciu wody oraz wytwarzanej przez nas zielonej energii” - mówi Emilia Makarewicz, dyrektorka ds. rozwoju projektów wodorowych Polenergii.
Firma Hystar AS, dostawca technologii wytwarzania zielonego wodoru dla projektu H2HUB Nowa Sarzyna, zakończyła testy fabryczne wszystkich ośmiu stacków elektrolizera. Stacki to główne elementy procesowe elektrolizera, precyzyjnie wykonane przy użyciu irydu oraz platyny.
Gotowe stacki zostały przetransportowane do zakładu pod Gdańskiem, gdzie zostaną połączone z resztą elementów elektrolizera.
Projekt H2HUB Nowa Sarzyna, który jest w zaawansowanym stadium rozwoju, zdobył dofinansowanie NFOŚiGW.
Źródło informacji: Polenergia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.10.2024, 13:13 |
Źródło informacji | Polenergia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Prawo.pl: zaledwie 30 proc. urzędów gotowych do przystąpienia do systemu e-Doręczeń PAP
Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać system e-Doręczeń, czyli elektronicznych odpowiedników listów poleconych za potwierdzeniem odbioru. Termin ten był już kilkukrotnie przesuwany i podobnie może być również tym razem. Trwają bowiem prace legislacyjne nad ustawą wprowadzającą dla podmiotów publicznych 12-miesięczny okres przejściowy - czytamy na Prawo.pl.- 04.12.2024, 12:29
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
World’s Largest Biometric System for Banks by DERMALOG Protects the Accounts of Over 64 Million Customers
- 04.12.2024, 12:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS