Newsletter

Polscy księgowi to partnerzy i doradcy biznesu, a nie tylko usługodawcy

30.10.2019, 12:46aktualizacja: 30.10.2019, 12:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rachunkowość w biznesie stopniowo przechodzi z pozycji czysto rozliczeniowej do roli organu doradczego, stając się kluczowym partnerem każdego przedsiębiorstwa - uznali uczestnicy I Konferencji Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się!”, która odbyła się w dniach 1-2 października w Warszawie.

„Jesteśmy na takim etapie rozwoju, że księgowy nie jest już tylko osobą od rejestrowania zdarzeń gospodarczych, ale musi też umieć korzystać z danych finansowych gromadzonych w księgach” - powiedział, otwierając konferencję, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Jerzy Koniecki.

Podkreślił, że księgowy to osoba najlepiej zorientowana w sytuacji finansowej i majątkowej firmy. W niepewnych czasach to właśnie on jest ostatnim depozytariuszem wiarygodności gospodarczej.

Prof. Aldona Kamela-Sowińska wskazywała, że w obecnych czasach wpływ na pracę księgowych ma globalne otoczenie biznesu. Wśród najważniejszych czynników determinujących przyszłość tego zawodu wymieniła świat polityki, konflikty o charakterze gospodarczym i zbrojnym, zmiany klimatu, katastrofy naturalne, cyberprzestrzeń oraz rozrastające się światowe korporacje.

„Do najważniejszych globalnych czynników, które wpływają na pracę księgowego, należy zaliczyć politykę, polityków i ich decyzje. Obserwujemy coraz większy wpływ decyzji indywidualnych osób na politykę świata, a zmniejszający się wpływ wielkich organizacji międzynarodowych” - powiedziała.

Według niej kolejnym ważnym czynnikiem - o którym mało kto mówi - jest obrót ziemią. „On wpłynie bardzo na produkcję żywności. Kto ma ziemię, ten ma żywność. Kto ma żywność, ten rządzi światem i kosztami tej żywności” - podsumowała.

Szymon Klus z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przypomniał, że polscy przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia państwa w ich działalności na terenie kraju oraz poza jego granicami. W tym zakresie biznes ma do dyspozycji wiele instrumentów oraz programów rządowych, które ułatwiają funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

„Bardzo zależy nam na udziale księgowych w rozwoju internacjonalizacji, czyli wychodzenia polskich firm za granicę. Najważniejszymi instrumentami wsparcia dysponuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z 70 zagranicznymi biurami handlowymi, które pomagają przedsiębiorcom w rozwijaniu ich biznesu za granicą” - powiedział.

Specyfikę współpracy biur rachunkowych z przedsiębiorcami przedstawił prezes spółki Soneta dostarczającej system księgowo-finansowy enova365, Robert Czuła. Jego zdaniem cyfryzacja w pewien sposób oddala od siebie biznes i księgowych, bo internet daje dziś możliwość pracy na odległość. „Kiedyś ta odległość między klientem, a biurem rachunkowym była krytyczna, bo trzeba było donieść dokumenty. Można zaryzykować tezę, że obecnie jest to już bez znaczenia”.

Jednak, według niego, obie strony muszą ze sobą ściślej współpracować. „Rola biura rachunkowego się zmienia. Dziś patrzymy na księgowych jako doradców, nie tylko w kwestii podatkowej, ale również biznesowej” - podkreślił.

Ważnym tematem konferencji były nowe przepisy wprowadzone w 2019 roku. Według doradcy podatkowego i sekretarza Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Leszka Lewandowicza, korzystną zmianą jest zastąpienie odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych mechanizmem podzielonej płatności. Jednak sposób i okoliczności wprowadzenia przepisów mogą rodzić pewne zagrożenia.

„Przede wszystkim te przepisy uchwalono w dość krótkim czasie. Mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany już od 1 listopada 2019 roku. Uważam, że podatnicy nie są do niego w należyty sposób przygotowani. Istnieje duże ryzyko popełniania błędów” - zauważył.

W opinii Lewandowicza, w niektórych przypadkach podzielona płatność może powodować pogorszenie się płynności finansowej przedsiębiorstwa.

„Można tylko apelować do Ministerstwa Finansów, aby jak najszybciej zdecydowało o kierunku interpretacji tych nowych przepisów. Wszelkie błędy, które mogą popełnić podatnicy, wiążą się z dość poważnymi konsekwencjami” - podsumował Leszek Lewandowicz.

Obecni na konferencji przedsiębiorcy są świadomi rosnącej roli księgowych w biznesie.

„To jest bardzo ważny dział, który spaja i cementuje wszystkie gałęzie działalności naszej firmy” - zapewnił prezes Zarządu Infinity Group Jarosław Antychowicz. W jego opinii księgowość to obecnie ciało doradcze każdego przedsiębiorstwa, a nowe technologie znacząco zmienią sposób jego pracy.

„Za kilka lat zamiast deklaracji podatkowej będziemy mieć raporty. Już nie będziemy musieli nic deklarować, bo wszystko będzie we wspólnym krwiobiegu danych. Ta przyszłość jest bardzo interesująca” - dodał Jarosław Antychowicz.

Podsumowując, przedsiębiorcy i księgowi powinni zostać partnerami w nowej szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.

Konferencję, której organizatorem było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Rada Dialogu Społecznego, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Partnerami strategicznymi byli Soneta sp. z o.o., czyli enova 365, oraz Sage sp. z o.o., czyli system Sage Symfonia, a sponsorami wydarzenia: KPMG, PGE i PZU SA. Patronat medialny sprawowali: Centrum Prasowe PAP, portal Infor.pl, miesięcznik „Rachunkowość”, „Świat Księgowych”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.10.2019, 12:46
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ