Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W debacie udział wzięli Hanna Gill–Piątek i Paweł Bliźniuk z Koalicji Obywatelskiej, Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy, Jacek Tomczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prawo i Sprawiedliwość reprezentował natomiast były już minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Osią spotkania była premiera raportu przygotowana przez Platformę Mieszkaniowo-Budowlaną – ciało skupiające ekspertów szeroko pojętego rynku nieruchomości.
„Wśród działań najpilniejszych do podjęcia jest przedstawienie jasnej deklaracji w zakresie dalszego finansowania SIM-ów oraz TBS-ów, jasna informacja w sprawie kontynuacji programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz oświadczenie rządu czy dotąd zablokowane grunty spółek Skarbu Państwa trafią do przetargów” – wskazał Konrad Płochocki, przewodniczący Platformy Budowlano-Mieszkaniowej, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
„To działania i deklaracje potrzebne na >>już<<” – akcentował Płochocki.
Zebrani politycy z „byłej opozycji” nie byli jednak gotowi na przedstawienie jasnych deklaracji w zakresie programów prowadzących do obciążenia budżetu – bez wcześniejszej analizy państwowej kasy.
„W programie KO była mowa o kredycie na 0 proc., ale uczciwie mówię, że nie jest to element umowy koalicyjnej i będą na ten temat dyskusje na radzie ministrów” – mówił Paweł Bliźniuk z KO.
PSL wskazał, że Trzecia Droga szła do wyborów z programem kredyt na 1,5 proc.
Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy podnosiła natomiast, że środki państwowe zdaniem jej ugrupowania powinny być wykorzystane na budowanie zasobu mieszkań na wynajem - z preferencyjnymi czynszami i bez możliwości dojścia do własności.
Z kolei Waldemar Budy przekonywał o konieczności kontynowania programu Bezpieczny Kredyt.
„Ten program nie wpłynął na wzrost cen nieruchomości, umożliwił natomiast zakup mieszkań wielu osobom. Program powinien być kontynuowany nie tylko w najbliższym czasie, ale przez lata” – akcentował Buda.
Hanna Gill-Piątek podkreślała natomiast, że odblokowanie państwowych gruntów powinno odbywać się na zasadach podobnych do tych funkcjonujących w ramach programu Lokal za grunt, który zakłada, że w zamian za własność terenu inwestor przekazuje samorządowi część zbudowanych lokali.
W debacie mocno wybrzmiały głosy, że tworzenie nowej polityki mieszkaniowej nie może odbyć się bez wsłuchania się głos branży nieruchomości.
„Polityka mieszkaniowa musi być konsultowana z rynkiem i izbami gospodarczymi, czyli z podmiotami, które ją tworzą, zwłaszcza, że to w znamienitej większości są polskie firmy. Dobrze działająca gospodarka mieszkaniowa to dobry biznes dla całego państwa. To się opłaca” – akcentował poseł Jacek Tomczak
Hanna Gill-Piątek i Paweł Bliźniuk z KO wraz z Jackiem Tomczakiem z PSL publicznie zapowiedzieli powrót do prac nad REIT-ami, czyli spółkami inwestującymi w nieruchomości i wypłacającymi regularnie zyski z najmu akcjonariuszom.
Wśród postulatów na pierwsze sto dni rządu opracowanych przez Platformę Mieszkaniowo - Budowlaną, oprócz stworzenia spójnej polityki mieszkaniowej, znalazł się ten poświęcony specustawie mieszkaniowej. Akt ten został zmieniony w maju tego roku, zatrzymując inwestycje m.in. na terenach poprzemysłowych czy pohandlowych, na których mogłoby powstać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań. Wszystko przez narzucenie inwestorom obowiązku budowy na każde mieszkanie 1,5 miejsca postojowego - co nadmiernie podniosło koszty inwestycji.
„Te przepisy na tyle zwiększyły koszt inwestycji, że realizacja nowej zabudowy na terenach mogących ponownie być efektywnie wykorzystane traci uzasadnienie. To samorządy powinny decydować o normach parkingowych” – przekonywał Paweł Bliźniuk, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zdaniem branży koniecznym do wdrożenia w możliwie niedługim terminie jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie składania całkowicie nieuzasadnionych odwołań od pozwoleń na budowę i innych istotnych decyzji budowlanych. Te rozwiązanie zostało poparte m.in. przez przedstawiciela PSL. W ocenie Anny Marii Żukowskiej wprowadzenie stałej kwoty dla skarżących w wysokości 100 złotych mogłoby stanowić pewną blokadę dla osób niemających podstaw do składania odwołań.
Według ekspertów skupionych w Platformie Mieszkaniowo – Budowlanej, potrzebne jest usprawnienie promocji remontów istniejących budynków poprzez podwyższenie stawki amortyzacji (6–10 proc.) oraz promowanie powstawania nowego zasobu na wynajem poprzez amortyzacje dla nowych lokali mieszkalnych w wysokości 6 proc. W ocenie zebranych polityków, ten ostatni postulat mógłby zostać częściowo zrealizowany poprzez powstanie wspomnianych już REIT-ów.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.11.2023, 14:22 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Andersen Consulting pogłębia wiedzę fachową w dziedzinie rozwoju przywództwa wraz z nawiązaniem współpracy z Insight Experience
- 10.10.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Trwają prace nad pakietem antyblackoutowym mającym zwiększyć stabilność systemu energetycznego
Zatrzymane pociągi, sparaliżowane lotniska, ciemne sale operacyjne – 28 kwietnia 2025 r. Na Półwyspie Iberyjskim doszło do rozległej awarii sieci energetycznej. Blackout objął 55 milionów ludzi, przyniósł straty szacowane nawet na 4,5 mld euro i kosztował życie ośmiu osób. Po katastrofie Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wezwały do stworzenia specjalnego pakietu ustaw i przekazały rządowi swoje rekomendacje.- 10.10.2025, 12:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
-
Image
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd zagraniczny?
Ubezpieczenie turystyczne to kluczowa ochrona, która gwarantuje spokój ducha i wsparcie finansowe podczas zagranicznych podróży. Zabezpiecza przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak nagłe zachorowania czy wypadki, pokrywając wysokie koszty leczenia i transportu medycznego. W przeciwieństwie do karty EKUZ, która ma ograniczenia, kompleksowa polisa turystyczna oferuje szeroki zakres świadczeń, zapewniając pełne bezpieczeństwo i minimalizując ryzyko finansowe.- 10.10.2025, 11:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: KioskPolis.pl
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ