Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prezes Szaniawski wziął udział w panelu pt. „Polskie MŚP dostawcami dla globalnych graczy”, podczas którego mówił m.in. o tym, jak polskie małe i średnie przedsiębiorstwa konkurują z podmiotami z całej Europy w zakresie technologii kosmicznych. Dziś to przede wszystkim sondy, a w tym satelity i misje eksploatacyjne (np. jak te na Marsa), za których tworzenie odpowiada kilku dużych integratorów międzynarodowych, obudowanych całym łańcuchem dostaw systemów, podsystemów i komponentów.
„Działa to w ten sposób, że duzi gracze dzielą się ryzykiem z mniejszymi, ale ci mniejsi zyskują szanse na wejście na rynek ze swoimi rozwiązaniami. To faktycznie ma miejsce i w tym uczestniczą polskie MŚP” - mówił prezes Szaniawski. Podkreślił, że za tą współpracą idzie także transfer know-how i technologii, co również wpływa na rozwój polskich podmiotów.
„Przewagą polskich firm są przede wszystkim ludzie. Tak często powtarzamy, że mamy utalentowanych inżynierów, iż wydaje się to wyświechtanym frazesem. Ale to jest fakt. Pracują z pasją i mają ogromną wiedzę. Często posiadają także ogromne doświadczenie międzynarodowe” - podkreślił Szaniawski.
Europejska Agencja Kosmiczna bardzo liczy na współpracę z polskimi MŚP. Obecnie na jej platformie zarejestrowanych jest ok. 400 podmiotów z Polski, z czego większość to małe i średnie przedsiębiorstwa.
„Przodujemy w robotyce kosmicznej mechanice precyzyjnej, elektronice oraz w opracowywaniu i wytwarzaniu instrumentów naukowych, które lecą w misjach badawczych, np. na Marsa. Za tym idzie konkretna wiedza i umiejętności, wykorzystywane potem w komercyjnych rozwiązaniach. W tej chwili Polska Agencja Kosmiczna realizuje kilka programów, skierowanych do małych i średnich firm, działającym w sektorze kosmicznym. Nasze inicjatywy polegają przede wszystkim na kupowaniu usług i produktów, które chcielibyśmy, aby były rozwijane i dostarczane na polski oraz europejski rynek” - mówił prezes Szaniawski.
Programy Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczą wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby administracji publicznej czy przemysłu. Agencja tworzy również Krajowy System Świadomości Sytuacyjnej w kosmosie. „To pogram dotyczący bezpieczeństwa kosmicznego. W dużym uproszczeniu dotyczy on identyfikowania i informowania o śmieciach w przestrzeni kosmicznej, które zagrażają satelitom” - mówił prezes Michał Szaniawski.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2020, 21:08 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Citi Foundation Announces 2025 Global Innovation Challenge for Nonprofits Accelerating Youth Employability
50 community organizations to receive a collective $25 million in catalytic funding, building on over a decade of Citi Foundation investment in youth.- 04.02.2025, 15:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Dubai to Gather More Than 30 Heads of State and Government, Global Leaders at the World Governments Summit 2025
Delegations from 140 governments, global tech leaders gather in Dubai on February 11-13 to accelerate solutions for the world’s greatest challenges. Among notable guests - 30 heads of state and governments, the Managing Director of IMF, CEOs of Google, AstraZeneca, MasterCard, Dow Jones and more.- 04.02.2025, 15:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
Składane smartfony na fali wznoszącej – HUAWEI Mate X6 debiutuje w Polsce
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ekspertów na podstawie raportu IDC [1], globalny rynek dostaw składanych smartfonów mógł wzrosnąć w 2024 roku nawet o 22%. Tym samym oczekiwany rozwój segmentu składaków byłby ponad 3 razy większy niż przewidywany łączny poziom wzrostu całego rynku smartfonów w ubiegłym roku, który ma wynieść 5,8%. Jednym z głównych napędów tego trendu jest firma Huawei, która w 2024 roku wprowadziła do sprzedaży m.in. innowacyjny, podwójnie składany smartfon HUAWEI Mate XT Ultimate Design. To nowatorskie podejście pozwoliło Huawei globalnie zwiększyć udział w rynku dostaw dużych, składanych smartfonów do 25% w okresie Q1-Q3 2024. W nowym roku firma kontunuuje ekspansję w tym segmencie i właśnie rozpoczęła w Polsce sprzedaż swojego najnowszego, składanego fotosmartfonu – HUAWEI Mate X6.- 04.02.2025, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Huawei
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ