Newsletter

Polsko-Fińskie Forum wymiany doświadczeń w technologii BIM

16.04.2018, 18:34aktualizacja: 16.04.2018, 18:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Business Finland (7)
Business Finland (7)
W Polsce powoli przebija się świadomość o tym, czym dla budownictwa i infrastruktury jest BIM (ang. Building Information Modeling/Management), jednak wciąż brakuje umiejętności współpracy pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego. Brakuje też woli politycznej, by głośno mówić o zaletach tej technologii, szczególnie w kontekście inwestycji w ramach zamówień publicznych, np. programu Mieszkanie Plus - podkreślili uczestnicy fińsko-polskiego Forum BIM. W trakcie spotkania Finowie, którzy są światowymi liderami w BIM, dzielili się doświadczeniami w tym zakresie z polskimi inżynierami.

BIM (ang. Building Information Modeling/Management), czyli modelowanie informacji o budynku to technologia, która dostarcza architektom, inżynierom, wykonawcom i końcowym użytkownikom, narzędzi służących bardziej efektywnemu planowaniu, projektowaniu, wznoszeniu oraz finalnemu zarządzaniu budynkami i obiektami infrastruktury. Pozwala na skrócenie czasu projektowania i budowy obiektu, a także na zoptymalizowanie kosztów eksploatacji obiektu, kiedy już powstanie.

BIM dopiero raczkuje w Polsce, Finlandia jest zaś liderem tej technologii w Europie, jest ona tam wdrażana od 10 lat. Powstają tam inteligentne, energooszczędne obiekty budowlane, które dobrze sprawdzają się w surowym klimacie Północy.

„Technologia BIM w Finlandii rozwija się bardzo szybko. Wielu uczestników procesu budowlanego już wie, jakie są korzyści z jej zastosowania. Dlatego coraz częściej w Finlandii można zobaczyć budowy, na których nie wykorzystuje się żadnych projektów w formie papierowej. Budujący używają iPadów, laptopów i innych urządzeń, w których na bieżąco oglądają modele poszczególnych faz i elementów budowy” - mówił Tomi Henttinen, przewodniczący organizacji Building Smart International, która skupia 140 fińskich firm budowlanych pracujących z BIM.

Zdaniem urbanisty i planisty, Anssi Savisalo, z firmy Sitowise, na budowy w Finlandii coraz częściej zamawia się kamizelki ochronne z kieszenią na iPada, ponieważ projekty są zdigitalizowane i firmy wykonawcze nie pracują się na wydrukach.

„W 2001 realizowałem mój pierwszy projekt w BIM; wtedy było więcej problemów niż zalet. Teraz jesteśmy w main streamie - podkreślił Tomi Henttinen. - Większość podmiotów w Finlandii już wie, czym jest BIM, jakie korzyści przynosi. Trend rozwija się bardzo szybko, w ciągu 2-3 lat BIM stał się wiodącą technologią. To oznacza, że wiedza się rozprzestrzenia” - zaznaczył.

Zdaniem Leszka Włochyńskiego (Hochtief Polska, wiceprezes Fundacji na rzecz utworzenia oddziału buildingSMART w Polsce), w naszym kraju brakuje chęci dzielenia się wiedzą na temat zalet BIM. „Dopiero uczymy się i próbujemy wymieniać się informacjami. BIM w Polsce nie został jeszcze zdefiniowany” - mówił. Jego zdaniem, problemem jest to, że nie ma silnego wsparcia ze strony rządu w tym, aby wprowadzać tę technologię w branży, głównie w zamówieniach publicznych. „Zamówienia publiczne to o największy klient w budownictwie w Polsce. Osoby, które podejmują decyzje, nie są osobiście zaangażowane w proces budowlany i czekają” - mówił. W jego ocenie, również świadomość klientów, czym jest BIM i jakie korzyści może przynieść - jest nikła. Podkreślił, że branża budowlana pracuje nad zwiększeniem tej świadomości.

W ocenie prof. Elżbiety Dagny-Ryńskiej z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, główną zaletą BIM jest optymalizacja kosztów funkcjonowania obiektu na etapie jego eksploatacji, a także szybki czas projektowania i budowania. „Jeszcze na początku XX w. projekty budowlane mieściły się na 4-5 kartach A4. Później do tego doszły technologie: pojawił się instalator, konstruktor, elektryk i wiele, wiele innych wąskich specjalizacji. Każdy projektował w swojej dziedzinie. Szybko okazało się, że piękna wizja architekta nie działa, gdy zaczyna się realizacja. Bo ktoś czegoś nie przewidział, ktoś inny pomylił się w obliczeniach, coś przechodzi przez element nośny, a elektryk z instalacjami nigdzie już się nie mieści, bo szachty są zbyt małe, a jak powiększymy szachty, to z kolei nie zmieści się coś innego” - mówiła. Jak podkreśliła, BIM pozwala na zaprojektowanie obiektu od początku do końca ze wszystkimi jego elementami składowymi. Z BIM błędy są korygowane na wczesnym etapie i po prostu nie ma ich w trakcie budowy.

Zdaniem przedstawicieli fińskich firm, Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków budowlanych w Europie, a liczba i skala inwestycji sprawiają, że poszukiwanie rozwiązań optymalizacyjnych stało się palącą kwestią. W rozpoczętym w poniedziałek Forum wzięli udział przedstawiciele fińskich firm, które wykorzystują BIM w swojej działalności.

Wiceprezes firmy Infrakit, Pasi Joensuu, podkreślił że firma oferuje platformę chmurową dla budownictwa integrującą wszystkie systemy CAD; dzięki niej firmy budowlane i administratorzy mogą digitalizować projekty i postęp prac. Są one dostępne online, w czasie rzeczywistym.

Sova 3D oferuje usługi projektowania i platformę 3D dla konstruktorów i projektantów, architektów. „To pozwala komunikować się podczas projektu. Systemy tła Sova3D pomagają gromadzić, optymalizować i dostarczać informacje o pożądanym środowisku i tworzyć je tak, aby najlepiej służyły potrzebom klienta” - wyjaśnił Petri Kokko.

Z kolei Gravicon Oy jest konsultantem procesu BIM i developerem rozwiązań IT dla BIM-u.

O zaletach inteligentnego internetowego narzędzia do współpracy, sprzedaży i marketingu dla branży AEC - Tridify - mówił Tomi Haverinen. Jak podkreślił, oprogramowanie wykorzystuje istniejące zasoby 3D i inteligentne obiekty oraz tworzy wciągające, interaktywne środowiska wirtualne.

Petteri Palviainen z Novatron mówił, że firma opracowuje, produkuje i dostarcza systemy sterowania do maszyn mobilnych oraz oferuje usługi edukacyjne i konsultacyjne dla różnych faz zdigitalizowanych projektów robót ziemnych.

Z kolei Sitowise to specjalistyczna firma zatrudniająca 1 200 pracowników, która oferuje wszystkie usługi projektowe i eksperckie związane ze środowiskiem budowlanym. Przedsiębiorstwo ma duże doświadczenie w międzysektorowych projektach miejskich.

Forum zostało zorganizowane przez Business Finland, Biuro Radcy Handlowego Ambasady Finlandii.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.04.2018, 18:34
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ