Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Porozumienie term sheet (red. zestawienie kluczowych warunków biznesowych) zakłada, że po powołaniu Central Post-trade Solutions, strona polska będzie większościowym akcjonariuszem spółki.
„Dla naszej grupy kapitałowej jest to absolutnie przełomowe wydarzenie. Liczę na to, że Towarowa Giełda Energii szybko przejdzie do finalnej umowy, nastąpi szybka integracja od strony systemowej i ta nowa oferta produktowa trafi na rynek. A to zmieni oblicze Trójmorza, środkowej Europy w zakresie infrastruktury transakcyjnej” – powiedział Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Obecnie GPW ma 100 proc. kapitału zakładowego TGE oraz pośrednio za pośrednictwem TGE 100 proc. kapitału zakładowego Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych.
„Dziękuję naszym węgierskim przyjaciołom, że dzięki nim możemy się wybrać w taką wspaniałą podróż, jaką jest zaoferowanie Europie Środkowej kompleksowego rozwiązania rozliczeniowego opartego o dwie spółki” – dodał prezes GPW.
Satysfakcję z zawartej umowy wstępnej wyraził również Richard Végh, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie, która wraz z Narodowego Bankiem Węgier posiada 100 proc. udziałów w Keller CCP.
„To jest dla nas cudowny dzień, kiedy podpisaliśmy list intencyjny i tworzymy inicjatywę środkowoeuropejską. Dla giełdy nasze udziały w Kellerze, to jest inwestycja o bardzo wysokim znaczeniu, dlatego że wszyscy dążą do tego, aby w sposób zintegrowany funkcjonować wzdłuż łańcucha wartości. Daje nam to przewagę konkurencyjną - wskazywał Richard Végh. - Przedmiotem tego porozumienia jest tworzenie holdingu spółek rozliczeniowych w naszym regionie. Traktujemy je jako doskonałą okazję na współpracę międzynarodową i to będzie świetny przykład dla innych państw w naszym regionie” – podkreślił.
Zdaniem Adama Młodkowskiego, wiceprezesa zarządu TGE jest to projekt perspektywiczny, wyznaczający zupełnie nowe kierunki rozwoju.
„Podpisanie listu intencyjnego jest pierwszym krokiem i mamy świadomość tego, że w najbliższych miesiącach jest przed nami dużo pracy, m.in. kwestia przeprowadzenia wycen i analiz oraz poszukiwania synergii w obszarze przychodowym i kosztowym. Jestem jednak przekonany, że te prace zakończą się pozytywnie” – zaznaczył Młodkowski.
Połączenie się IRGiT i Keller stworzy nowe możliwości biznesowe w regionie środkowej Europy, a także lepszą ochronę przed zagraniczną konkurencją oraz wykreowanie wspólnych produktów i usług.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.12.2021, 20:54 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Team Poland dla Ukrainy - wspólna marka instytucji rozwoju dla wspierania konkurencyjności polskich firm
Sześć instytucji polskiego systemu rozwoju tworzy markę Team Poland. Będą pod nią oferowane produkty i usługi wspierające ekspansję międzynarodową przedsiębiorstw. Synergiczne podejście - połączenie ofert, kompetencji i doświadczenia - ma sprawić, że instytucje rozwoju z Grupy PFR będą skuteczniej zwiększać konkurencyjność polskich firm.- 07.07.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu
-
Image
WeNet ogłasza powołanie Joanny Plona na stanowisko prezeski Grupy oraz przedstawia nową strategię rozwoju
Od 1 lipca 2025 roku stanowisko prezeski zarządu Grupy WeNet objęła Joanna Plona, zastępując Michała Wrzesińskiego, co-foundera WeNet, który przechodzi do Rady Nadzorczej. Jednocześnie firma ogłasza nową strategię rozwoju, której celem jest wzmocnienie pozycji WeNet jako partnera technologicznego dla przedsiębiorców z sektora MŚP, oferującego szeroki wachlarz rozwiązań opartych na AI, wspierających ich w budowaniu obecności online, zarządzaniu relacjami z klientami oraz operacjach biznesowych. W ten sposób WeNet chce dać przedsiębiorcom narzędzia, które do tej pory były zarezerwowane głównie dla największych organizacji.- 07.07.2025, 09:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ