Newsletter

Praca w IT w finansach nudna i bez perspektyw? mBank rozprawia się z mitami w raporcie „Technologie, które się liczą”

21.11.2023, 09:28aktualizacja: 21.11.2023, 09:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

mBank (1)
mBank (1)
Wokół pracy w IT dla sektora finansowego pojawiło się kilka mitów, m.in. że jest ona nudna i mało perspektywiczna. mBank, jako jeden z czołowych polskich software house’ów, postanowił to sprawdzić. W tym celu wspólnie z ARC Rynek i Opinia przepytał specjalistów IT, a wnioski z badania opublikował w raporcie „Technologie, które się liczą”. W skrócie - w IT w bankowości można pracować dla rozwoju, ale i prestiżu.

Pracownia ARC Rynek i Opinia na zlecenie mBanku zapytała polskich specjalistów IT, jak oceniają pracę w finansach. Ich odpowiedzi obalają znany mit o tym, że praca w tej branży jest monotonna i pozbawiona perspektyw. W rzeczywistości sektor ten jest oceniany przez specjalistów IT jako prestiżowe miejsce pracy przez 70 proc. ankietowanych. 89 proc. przedstawicieli profesji IT jest gotowych rozważyć ofertę pracy w zespole pracującym nad cyfrowymi finansami.

Z badania wyłania się bardzo pozytywy obraz bankowości w Polsce - 65 proc. specjalistów IT oceniło, że pod kątem cyfryzacji jest on na światowym poziomie. Z kolei 76 proc. specjalistów IT zgodziło się ze stwierdzeniem, że wykorzystywane przez banki systemy i narzędzia są nowoczesne. Najlepszymi ocenami cieszyły się platformy bankowości online oraz bankowe aplikacje mobilne - pozytywnie oceniło je odpowiednio 79 proc. i 81 proc. badanych. Osoby specjalizujące się w IT doceniają rozwiązania dostępne w polskim sektorze bankowym oraz to, że powstają one w kraju.

Z badania wynika również, że specjalizacja w obszarze finansów, chociaż wymaga znaczących umiejętności, jednocześnie umożliwia ich skuteczne zdobycie. Dodatkowo ich zdaniem praca w dziale IT w bankowości uczy efektywnego zarządzania projektami i otwiera liczne możliwości rozwoju. Zdaniem 69 proc. badanych stanowi doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. 65 proc. badanych specjalistów IT deklaruje chęć poszerzania kompetencji w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. 

„Popularne wydaje się stwierdzenie, że praca w IT w bankowości jest nudna, powtarzalna i mało postępowa. Nasze badanie pokazuje, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Sektor finansowy cieszy się ich pozytywnymi opiniami, jeśli chodzi o wdrażane w nim innowacje i stosowane technologie. Cyfrowe finanse ewoluują wraz ze zmieniającymi się trendami, ale także same tworzą te trendy w wielu dziedzinach. Wszystko to może mieć wpływ na wysoką pozycję bankowości wśród preferowanych branż pod względem rekrutacji. Nowoczesne, pełne innowacyjnych rozwiązań bankowość i finanse, w które wierzymy w mBanku od lat, jawią się zatem jako atrakcyjne miejsce rozwoju w IT. To bardzo nas cieszy, bo dowodzi słuszności tytułu naszego raportu: mówimy o technologiach, które się liczą” - mówi Krzysztof Dąbrowski, wiceprezes zarządu ds. operacji i informatyki mBanku.

Co interesujące, 70 proc. ankietowanych uważa, że z karierą IT w finansach i bankowości wiąże się prestiż. Wśród częstych skojarzeń znalazły się też atrakcyjne wynagrodzenia, ciekawe projekty i nowoczesne technologie, a także możliwość pracy zdalnej czy dostęp do szkoleń.

Raport mBanku „Technologie, które się liczą” można znaleźć na stronie: https://itwmbanku.pl/experts/. Tam publikowane są również oferty pracy w mBanku dla specjalistów IT.

Źródło informacji: mBank

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.11.2023, 09:28
Źródło informacji mBank
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ