Newsletter

Prawo.pl: frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

27.08.2019, 12:38aktualizacja: 27.08.2019, 12:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR.

„Unieważnienie umowy byłoby niekorzystne dla frankowiczów” - uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Nie różnicują przy tym kredytu indeksowanego od denominowanego.

Autorzy opracowania wskazali, że w sprawach frankowiczów sądy w pierwszej kolejności powinny uwzględniać stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To oznacza, że nie mogą samodzielnie zastępować niedozwolonych (abuzywnych) klauzul.

Ponadto, według nich, zasadniczym problemem jest kwestia oprocentowania kredytów, gdy klauzula indeksacyjna jest abuzywna. Ich zdaniem po usunięciu jej z umowy – nieważne czy przez jej abuzywność, czy też nieważność – umowa może trwać nadal, bo klauzula nie określała świadczenia głównego.

Zdaniem Mariusza Korpalskiego, radcy prawnego, partnera w kancelarii Komarnicka Korpalski, to już od dawna wynikało z orzeczeń TSUE, ale nie z tych wydawanych przez Sąd Najwyższy w Polsce. Prawnik zwraca jednak uwagę, że w dwóch niedawnych orzeczeniach, nawet SN przyznał, że klauzula waloryzacyjna obejmuje świadczenie główne.

Omawiana przez nas dziś publikacja jednak ich nie uwzględnia – być może została puszczona do druku przed ich wydaniem. To oznacza, że po unieważnieniu klauzuli indeksacyjnej zostaje kredyt złotówkowy z LIBOR i nie może to zostać uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/analiza-sn-w-sprawie-kredytow-frankowych,463124.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.08.2019, 12:38
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ