Newsletter

Prawo.pl: kobiety lepiej wykształcone niż mężczyźni

10.12.2019, 13:52aktualizacja: 10.12.2019, 13:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wśród wysoko wykwalifikowanych pracowników większość stanowią kobiety - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Jednak rzadziej niż mężczyźni aplikują na stanowiska wyższe niż aktualnie zajmują. Robią to jedynie wtedy, kiedy są przekonane, że spełniają wszystkie wymagane kryteria.

Polska w rankingu globalnym Global Gender Gap Index (GGG) w 2018 r. na temat nierównego traktowania kobiet i mężczyzn znalazła się na 42. pozycji wśród 149 krajów. Jednak pod względem udziału kobiet i mężczyzn w rynku pracy nasz kraj uplasował się na 70. miejscu. W badanym roku w naszym kraju pracowało 62,5 proc. kobiet i 76,1 proc. mężczyzn, podaje Prawo.pl.

„Badania pokazują, że nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn (tzw. gender gap) wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy, co znajduje odzwierciedlenie w miernikach zrównoważonego rozwoju” - czytamy w ostatnim wydaniu „Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego”.

Wyjaśnienia różnic w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn oraz sposobów na ich optymalne zrównoważenie upatruje się najczęściej np. w barierach prawnych czy instytucjonalnych dyskryminujących kobiety. Kobiety i mężczyźni w podobny sposób przeszukują oferty pracy, jednak ich strategie ubiegania się o zatrudnienie są wyraźnie różne - wynika z raportu serwisu LinkedIn, opracowanego na podstawie aktywności 610 mln użytkowników z ponad 200 krajów.

Kobiety są wobec siebie bardziej krytyczne. Mężczyźni podchodzą do stawianych wymagań z większą swobodą. Większość z nich decyduje się aplikować, jeśli spełniają około 60 proc. kryteriów.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/student/global-gender-gap-index-2019,496473.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2019, 13:52
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii