Newsletter

Prawo.pl: UE chce lepszej ochrony przed naciskami gospodarczymi

03.10.2023, 14:13aktualizacja: 03.10.2023, 14:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Unia Europejska szuka skutecznych sposobów uniemożliwiających innym państwom, np. Chinom, wywierania nacisków na kraje członkowskie. Parlament Europejski chce stworzyć ACI - instrument handlowy, który pozwoli organizacjom unijnym reagować na ewentualne próby wywierania presji - informuje serwis Prawo.pl.

Jak podaje serwis Prawo.pl, ACI to instrument chroniący przed wymuszaniem. Ma umożliwić reagowanie na naciski gospodarcze ze strony państw trzecich i zapewnić lepszą ochronę suwerenności członków UE. Ma pomóc również w uniknięciu eskalacji konfliktu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem UE będzie mogła podjąć środki zaradcze, np. nałożyć cła, ograniczenia w handlu towarami i usługami, ograniczenia w dostępie do zamówień publicznych i bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Jednym z impulsów do rozpoczęcia prac nad nowymi regulacjami było postępowanie Chin wobec Litwy. Portal Prawo.pl przypomina, że Litwa w czerwcu 2021 r. ogłosiła poprawę stosunków handlowych z Tajwanem. Kilka miesięcy później, litewskie firmy zgłosiły trudności z przedłużeniem lub zawieraniem umów z chińskimi firmami. Miały także problemy z odprawą towarów i brakiem możliwości złożenia dokumentów celnych. Parlament Europejski w kilku rezolucjach potępił wymuszenia ekonomiczne Chin wobec Litwy. Problem nie został jednak rozwiązany.

Jak ustalili dziennikarze Prawo.pl, obecnie UE korzysta w relacjach z państwami trzecimi z tzw. środków antydumpingowych, chroniących unijnych przedsiębiorców przed zalewem towarów z państw trzecich sprzedawanych po cenach niższych niż ich wartość. Warunkiem jest stwierdzenie, że istnieje ryzyko naruszenia interesów unijnych. Prawodawca doszedł jednak do wniosku, że potrzebne są kolejne narzędzia dotyczące nie tylko importu, ale też innego rodzaju nadużyć.

Ostateczna regulacja zakłada m.in. mocniejsze instrumenty reakcji. Nadal jednak, zgodnie z prawem międzynarodowym, interwencja unijna będzie przeprowadzana jedynie w ostateczności, gdy negocjacje między państwami nie zakończą się porozumieniem.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/biznes/naciski-gospodarcze-panstw-trzecich-nowe-regulacje-ue,523335.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2023, 14:13
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii