Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Szef ARP wziął udział w odbywającym się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni panelu nt. znaczenia narodowego kapitału w czasie kryzysu.
Zdaniem prezesa podczas lockdownu nastąpiły szybkie, jednoznaczne decyzje premiera i ministrów, a państwo „perfekcyjnie” zdało egzamin w okresie kryzysu.
„Chodziło o utrzymanie miejsc pracy i o tym wszyscy wiemy, natomiast również zabezpieczono przedsiębiorców. Ten szybki przelew kapitału do przedsiębiorców spowodował, że uniknęliśmy bardzo negatywnych nastrojów” – podkreślił Lesisz.
Przypomniał, że w marcu 2020 r. nie było wiadomo, jak się rozwinie pandemia, czy potrwa trzy tygodnie, czy osiem miesięcy. Natomiast reakcja państwa – zdaniem szefa ARP - spowodowała, że przedsiębiorcy poczuli się bezpiecznie.
„Pewnie będzie jeszcze wiele analiz, książek i artykułów pisanych na ten temat. Myślę, że państwo polskie będzie wymieniane w czołówce prawidłowych reakcji. Uważa się, że administracja publiczna, rządowa jest ociężała, że jest nieelastyczna, nie reaguje szybko, tymczasem okazało się, że w tym momencie, w kryzysie zareagowała perfekcyjnie” – ocenił Lesisz.
Uczestniczący w debacie wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak mówił, że kapitał rodzimy, związany ze skarbem państwa, „jest bardziej cierpliwy” niż kapitał prywatny czy kapitał zagraniczny”.
„Gdyby właścicielem Pesy był inwestor prywatny, zwłaszcza globalny, to on by tę spółkę dawno temu odpuścił – przekonywał wiceprezes PFR. - Poziom kompleksowości problemów w Pesie był tak nagromadzony, że gdyby nie zaangażowanie Polskiego Funduszu Rozwoju i całego szeregu instytucji, łącznie z polskim rządem, gdyby nie zaangażowanie rodzimego kapitału (…) tej firmy by nie było” – ocenił Pawlak.
Powiedział, że po ogromnym kryzysie, firma wychodzi na prostą, nadal jest polską firmą, która produkuje bardzo dobry tabor kolejowy i ma bardzo konkretne plany na przyszłość, co jest zasługą tego, że „kapitał ma narodowość”.
Również zdaniem Jana Szewczaka, członka zarządu ds. finansowych PKN Orlen kapitał narodowy w znaczący sposób pomógł w przełamaniu zjawisk kryzysowych podczas pandemii.
„To nie są tylko działania podmiotów gospodarczych, spółek skarbu państwa, które się bardzo sprawdziły (…) to są też działania rządu, Narodowego Banku Polskiego, działania BGK, PFR, to przecież są setki miliardów złotych, które wpompowano w gospodarkę” – zaznaczył Szewczak.
Pokreślił, że wszystko to było niezbędne i jak się okazuje bardzo skuteczne, bo jako kraj wyszliśmy obroną ręką ze skutków osłabienia gospodarczego.
Piątek był drugim dniem Forum Wizja Rozwoju, które odbyło się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczestnicy Forum debatowali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką i gospodarką morską. Patronat nad wydarzeniem objął premier RP Mateusz Morawiecki.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.08.2021, 09:44 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
BingX świętuje swoje 7. urodziny kampanią „Twój głos, nasza historia"
- 18.04.2025, 08:50
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ