Newsletter

Prezes ARP: tarcze antykryzysowe zapobiegły bardzo negatywnym nastrojom

30.08.2021, 09:44aktualizacja: 30.08.2021, 10:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Szybki przelew kapitału do przedsiębiorców spowodował, że uniknęliśmy bardzo negatywnych nastrojów – podkreślił w piątek w Gdyni Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu odnosząc się do uruchomienia przez rząd tarcz antykryzysowych.

Szef ARP wziął udział w odbywającym się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni panelu nt. znaczenia narodowego kapitału w czasie kryzysu.

Zdaniem prezesa podczas lockdownu nastąpiły szybkie, jednoznaczne decyzje premiera i ministrów, a państwo „perfekcyjnie” zdało egzamin w okresie kryzysu.

„Chodziło o utrzymanie miejsc pracy i o tym wszyscy wiemy, natomiast również zabezpieczono przedsiębiorców. Ten szybki przelew kapitału do przedsiębiorców spowodował, że uniknęliśmy bardzo negatywnych nastrojów” – podkreślił Lesisz.

Przypomniał, że w marcu 2020 r. nie było wiadomo, jak się rozwinie pandemia, czy potrwa trzy tygodnie, czy osiem miesięcy. Natomiast reakcja państwa – zdaniem szefa ARP - spowodowała, że przedsiębiorcy poczuli się bezpiecznie.

„Pewnie będzie jeszcze wiele analiz, książek i artykułów pisanych na ten temat. Myślę, że państwo polskie będzie wymieniane w czołówce prawidłowych reakcji. Uważa się, że administracja publiczna, rządowa jest ociężała, że jest nieelastyczna, nie reaguje szybko, tymczasem okazało się, że w tym momencie, w kryzysie zareagowała perfekcyjnie” – ocenił Lesisz.

Uczestniczący w debacie wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak mówił, że kapitał rodzimy, związany ze skarbem państwa, „jest bardziej cierpliwy” niż kapitał prywatny czy kapitał zagraniczny”.

„Gdyby właścicielem Pesy był inwestor prywatny, zwłaszcza globalny, to on by tę spółkę dawno temu odpuścił – przekonywał wiceprezes PFR. - Poziom kompleksowości problemów w Pesie był tak nagromadzony, że gdyby nie zaangażowanie Polskiego Funduszu Rozwoju i całego szeregu instytucji, łącznie z polskim rządem, gdyby nie zaangażowanie rodzimego kapitału (…) tej firmy by nie było” – ocenił Pawlak.

Powiedział, że po ogromnym kryzysie, firma wychodzi na prostą, nadal jest polską firmą, która produkuje bardzo dobry tabor kolejowy i ma bardzo konkretne plany na przyszłość, co jest zasługą tego, że „kapitał ma narodowość”.

Również zdaniem Jana Szewczaka, członka zarządu ds. finansowych PKN Orlen kapitał narodowy w znaczący sposób pomógł w przełamaniu zjawisk kryzysowych podczas pandemii.

„To nie są tylko działania podmiotów gospodarczych, spółek skarbu państwa, które się bardzo sprawdziły (…) to są też działania rządu, Narodowego Banku Polskiego, działania BGK, PFR, to przecież są setki miliardów złotych, które wpompowano w gospodarkę” – zaznaczył Szewczak.

Pokreślił, że wszystko to było niezbędne i jak się okazuje bardzo skuteczne, bo jako kraj wyszliśmy obroną ręką ze skutków osłabienia gospodarczego.

Piątek był drugim dniem Forum Wizja Rozwoju, które odbyło się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczestnicy Forum debatowali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką i gospodarką morską. Patronat nad wydarzeniem objął premier RP Mateusz Morawiecki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.08.2021, 09:44
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.