Newsletter

Prezes PWPW: chcemy rywalizować na zagranicznych rynkach z największymi producentami banknotów

08.09.2016, 10:41aktualizacja: 08.09.2016, 10:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jednym z celów strategicznych spółki jest mocne pozycjonowanie się na rynkach międzynarodowych producentów banknotów - zapowiedział podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski.

Zdaniem Woyciechowskiego już za półtora roku PWPW stanie się równorzędnym konkurentem dla takich międzynarodowych potentatów w produkcji banknotów jak spółka De La Rue, Oberthur Technologies, czy niemiecka Giesecke & Devrient. "Myślę, że mamy odpowiedni potencjał do tego i duże szanse w tej rywalizacji. Brakuje nam jedynie kilku ultranowoczesnych maszyn, które właśnie kupujemy. Oceniam, że w perspektywie półtora roku będziemy mocnym graczem na tym rynku" - podkreślił prezes wytwórni.

Dodał przy tym, że spółka ma już pewne doświadczenia na rynkach międzynarodowych, które pomogą jej w ekspansji zagranicznej. Chodzi o realizację rządowych zleceń w krajach Ameryki Łacińskiej, w tym m.in. dla Gwatemali, Hondurasu, Paragwaju i Peru.

Prezes wytwórni odniósł się także do obecności spółki na XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy. "Mamy już pierwsze wymierne efekty naszej wystawy. Tym kryterium jest m.in. liczba odwiedzających gości. Na stoisku, w nowoczesnej formie eksponowane są nasze produkty, od najnowszego banknotu 500-złotowego, który w lutym przyszłego roku wejdzie do obiegu, przez dowód elektroniczny, który dostarczamy dla Republiki Armenii" - powiedział szef wytwórni.

Woyciechowski zwrócił także uwagę, że stoisko PWPW znajduje się wśród strategicznych spółek Skarbu Państwa, które są jednocześnie fundatorami Polskiej Fundacji Narodowej, czyli podmiotu mającego za zadanie w przyszłości chronić wizerunek spółki oraz pomagać przedsiębiorstwom państwowym w realizacji ich strategicznych interesów.

Szef PWPW wspomniał też o działalności pozabiznesowej związanej z historią wytwórni. "Spośród wszystkich spółek Skarbu Państwa obecnych na Forum Ekonomicznym w Krynicy, PWPW jest jedyną ze 100-letnią historią, w tym z epizodem ciężkich walk podczas Powstania Warszawskiego" - podkreślił Woyciechowski.

W sierpniu 1944 r. wytwórnia stała się na miesiąc redutą, która blokowała napór Niemców i broniła warszawskiej starówki przed okupantem. Woyciechowski przypomniał, że do tej pory żyją uczestnicy konspiracyjnego oddziału AK, podziemnej wytwórni banknotów 17 S, którzy uczestniczyli w tych walkach. "Spółka o nich pamięta, pamięta o tej historii, dlatego w lipcu tego roku powołaliśmy fundację Reduta PWPW Fundacja Na Rzecz Obrony Pamięci Historii Polski, żeby opiekować się nimi, krzewić historię Powstania Warszawskiego oraz przypominać historię powojennego podziemia antykomunistycznego" - zaznaczył prezes PWPW.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 08.09.2016, 10:41
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ