Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Finlandia, która do końca roku będą przewodniczyć posiedzeniom Rady Unii Europejskiej, pokieruje do tego czasu pracami nad unijnym ustawodawstwem, zadba też o współpracę państw członkowskich.
Prezentując priorytety prezydencji Helsinek przed unijnymi samorządowcami zasiadającymi w Europejskim Komitecie Regionów, fińska minister gospodarki nie uniknęła pytań o politykę spójności, szczególnie istotną dla miast i regionów UE. To środki z tej puli przeznaczone są na inwestycje m.in. w miejską infrastrukturę i projekty społeczne.
„Jeśli chodzi o politykę spójności, prezydencja fińska jest gotowa wznowić negocjacje międzyinstytucjonalne z Parlamentem Europejskim. Priorytetowo potraktujemy kwestie najbardziej istotne dla programowania i niezwłoczne rozpoczęcie programów (unijnych - PAP) w 2021 r.” - powiedziała Kulmuni.
Fińska minister zapewniła, że odnotowała obawy wyrażone przez członków Komitetu Regionów w związku z propozycją Komisji Europejskiej. „Na podstawie moich dyskusji w lipcu z kolegami z komisji REGI Parlamentu Europejskiego (Komisja Rozwoju Regionalnego - PAP), jestem przekonana o ich wsparciu w szybkim dążeniu do akceptowalnego kompromisu między współustawodawcami” - powiedziała.
Zawarcie kompromisu nie będzie jednak proste. Ostateczne decyzje zapadną prawdopodobnie dopiero podczas prezydencji niemieckiej w Radzie UE, czyli w drugiej połowie 2020 r. Wśród państw członkowskich nie ma zgody, co do kształtu przyszłego budżetu. Jeszcze przed upływem kadencji odmienne stanowiska zaprezentowały też Komisja Europejska i Parlament Europejski, który sprzeciwił zmniejszaniu środków na politykę spójności. Sprawę dodatkowo komplikuje brexit.
Kulmuni zapytana przez PAP, czy widzi możliwość uniknięcia cięć, które w związku z brexitem i nowymi priorytetami zaproponowała Komisja Europejska, odpowiedziała jedynie że „negocjacje trwają”.
Oczekuje się, że Parlament Europejski, Komisja i Rada UE wznowią rozmowy trójstronne w październiku. Według propozycji KE, pula środków dla Polski miałaby zostać zmniejszona niemal o jedną czwartą.
Samorządowców oprócz cięć w głównej polityce inwestycyjnej UE niepokoi brak środków na wkład własny do realizowanych projektów. Obawiają się też opóźnień programów. Eksperci oceniają, że kolejna perspektywa unijna - podobnie jak obecna (2014-2020) - będzie wdrażana z poślizgiem. Nastręcza to problemów z realizacją unijnych inwestycji, ponieważ zwiększa presję czasową. Do tego dochodzą sygnalizowane od dawna przez samorządy problemy z przetargami z racji podwyżek cen, co dodatkowo może prowadzić do opóźnień.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP obecny w Turku b. prezes Związku Powiatów Polskich i członek Komitetu Regionów Ludwik Węgrzyn, rynek wykonawców jest „rozchwiany” z powodu braku rąk do pracy i wzrostowi cen materiałów budowlanych. „Widać to już na przykładzie opóźniającej się budowy dróg i autostrad” - powiedział.
Jego zdaniem kolejnym problemem jest ograniczona zdolność samorządów do zabezpieczenia wkładu własnego do unijnych inwestycji. „Zwolnienie z PIT osób do 26. roku życia wpłynie na ubytek dochodów, a podniesienie wynagrodzeń w oświacie i służbie zdrowia +rozsadzi+ każdy budżet samorządowy” - ocenił Węgrzyn.
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział w rozmowie z PAP, że współfinansowanie projektów generalnie jest problem dla samorządów w UE. „Jest wiele miejsc w Europie, gdzie mamy do czynienia z tym problemem. Pytanie, na ile kraj członkowski może pomóc samorządom w znalezieniu współfinansowania. Rozwiązaniem jest solidarność” - ocenił Belg.
Według Lambertza, sprawę komplikuje również pakt stabilności i wzrostu, który określa, że relacja długu publicznego do PKB nie może przekroczyć 60 proc. „To nawet problem niemieckich miast. Niemcy nie są biednym krajem, ale jeżeli przyjrzymy się szkołom w niektórych niemieckich miastach, to przekonamy się, że warunki w nich są skandaliczne, a przyczyny są te same. Potrzebujemy większej elastyczności” - podkreślił.
Podczas wymiany poglądów z fińską minister szef Komitetu Regionów zwrócił uwagę, że coraz ważniejszym czynnikiem spójności terytorialnej, społecznej i gospodarczej staje się ucyfrowienie. „Mamy nadzieję, że nadchodząca propozycja Finlandii dotycząca kolejnego wieloletniego budżetu UE zapewni regionom i miastom środki do przyspieszenia transformacji cyfrowej” - podkreślił.
Komitet Regionów jest unijnym ciałem doradczym, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich państw UE.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.09.2019, 12:05 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Beata Drzazga laureatką prestiżowej nagrody Wektor 2024
Beata Drzazga, założycielka firmy BetaMed SA, została uhonorowana Wektorem 2024 - nagrodą przyznawaną przez Pracodawców RP, największą organizację zrzeszającą pracodawców w Polsce.- 22.01.2025, 12:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Drzazga Clinic
-
DYMO współpracuje z GA International (LabTAG) aby móc oferować etykiety kriogeniczne dla drukarek DYMO LabelWriter serii 5
- 22.01.2025, 11:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS