Newsletter

Produkcja 21 nowoczesnych pociągów dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej ruszyła zgodnie z harmonogramem

24.02.2021, 10:01aktualizacja: 24.02.2021, 10:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

NEWAG - start produkcji (1)
NEWAG - start produkcji (1)
• Nowe pociągi zapewnią pasażerom wysoki komfort podróży – przede wszystkim więcej miejsc w godzinach szczytu;
• Nowosądecki NEWAG właśnie rozpoczął prace produkcyjne;
• Pierwsze pociągi przyjadą do Warszawy wiosną 2022 roku;
• Kontrakt o wartości blisko 668 milionów złotych podpisano w 2020 roku. Około 30% środków pochodzi z funduszy unijnych.

Komfort podróżowania

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne w barwach Szybkiej Kolei Miejskiej będą wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe czy ratujące życie defibrylatory AED. Każdy pojazd będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, rodziców podróżujących z dziećmi w wózkach czy pasażerów z rowerami.

Nowe pociągi zapewnią ponad 1600 miejsc, czyli o około 60% więcej niż Elfy i Impulsy, którymi teraz dysponuje Szybka Kolej Miejska. W godzinach szczytu będą uruchamiane w tak zwanym podwójnym zestawieniu, co oznacza, że dwa pojazdy będą ze sobą połączone. Takie rozwiązanie podniesie jakość podróżowania mieszkańców aglomeracji warszawskiej oraz zachęci do rezygnacji z dojazdów samochodem na rzecz ekologicznej kolei.

„Zakup nowych pociągów dla SKM to jeden z elementów realizowanej przez nas polityki ekologicznego transportu w Warszawie. Po ulicach stolicy już kursują elektryczne i niskoemisyjne autobusy – czekamy również na dostawę nowych składów dla metra i tramwajów. Będziemy zazieleniać też kolejne kilometry torowisk tramwajowych” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Start produkcji

W ostatnim tygodniu lutego ruszyła produkcja w nowosądeckich zakładach należących do Newagu. Zgodnie z harmonogramem producent przekaże przewoźnikowi pierwsze pojazdy wiosną 2022 roku. Symboliczne „pierwsze spawanie” wykonał Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.

„Wiosną 2022 roku pierwsze nowe pociągi pojawią się w Warszawie, a nasi pasażerowie już w lecie pojadą nimi na trasie łączącej lotnisko im. Fryderyka Chopina z Sulejówkiem – mówi Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. - Kolejne pojazdy będziemy sukcesywnie wprowadzać do rozkładu jazdy. Wszystkie jednostki zostaną nam przekazane do końca roku. Dzięki inwestycji możliwe będzie uruchomienie nowych połączeń do Piaseczna oraz Zegrza Południowego” – dodaje.

„W dniu dzisiejszym oficjalnie rozpoczynamy produkcję pierwszego z dwudziestu jeden pojazdów Impuls 2 dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. Jesteśmy na etapie spawania konstrukcji stalowej, która niebawem zostanie przygotowana do nałożenia powłoki lakierniczej. Pierwszy czteroczłonowy pojazd zostanie ukończony początkiem trzeciego kwartału tego roku, a w okresie wakacyjnym wyjedzie do Żmigrodu gdzie zostanie przebadany na torze doświadczalnym. Jestem pewien, że przewoźnik a przede wszystkim pasażerowie stołecznej aglomeracji docenią komfort i jakość podróży nowymi Impulsami drugiej generacji” – powiedział Zbigniew Konieczek prezes zarządu NEWAG SA.

Umowa z Newagiem obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz siedmioletnie serwisowanie.

Inwestycje dla Warszawy

Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych brutto, z czego blisko 203 miliony pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Nowe pociągi będą stacjonowały na terenie zaplecza Szybkiej Kolei Miejskiej na warszawskich Odolanach, które także zostało zmodernizowane dzięki środkom unijnym.

Źródło informacji: NEWAG

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.02.2021, 10:01
Źródło informacji NEWAG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ