Pobierz materiał i Publikuj za darmo
![NEWAG - start produkcji (1)](/sites/default/files/styles/open_article_750/public/attachments/202102/DOC.20210224.38564480.Start%20produkcji%20%281%29.jpg?itok=wtnFum78)
• Nowosądecki NEWAG właśnie rozpoczął prace produkcyjne;
• Pierwsze pociągi przyjadą do Warszawy wiosną 2022 roku;
• Kontrakt o wartości blisko 668 milionów złotych podpisano w 2020 roku. Około 30% środków pochodzi z funduszy unijnych.
Komfort podróżowania
Nowe elektryczne zespoły trakcyjne w barwach Szybkiej Kolei Miejskiej będą wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe czy ratujące życie defibrylatory AED. Każdy pojazd będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, rodziców podróżujących z dziećmi w wózkach czy pasażerów z rowerami.
Nowe pociągi zapewnią ponad 1600 miejsc, czyli o około 60% więcej niż Elfy i Impulsy, którymi teraz dysponuje Szybka Kolej Miejska. W godzinach szczytu będą uruchamiane w tak zwanym podwójnym zestawieniu, co oznacza, że dwa pojazdy będą ze sobą połączone. Takie rozwiązanie podniesie jakość podróżowania mieszkańców aglomeracji warszawskiej oraz zachęci do rezygnacji z dojazdów samochodem na rzecz ekologicznej kolei.
„Zakup nowych pociągów dla SKM to jeden z elementów realizowanej przez nas polityki ekologicznego transportu w Warszawie. Po ulicach stolicy już kursują elektryczne i niskoemisyjne autobusy – czekamy również na dostawę nowych składów dla metra i tramwajów. Będziemy zazieleniać też kolejne kilometry torowisk tramwajowych” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Start produkcji
W ostatnim tygodniu lutego ruszyła produkcja w nowosądeckich zakładach należących do Newagu. Zgodnie z harmonogramem producent przekaże przewoźnikowi pierwsze pojazdy wiosną 2022 roku. Symboliczne „pierwsze spawanie” wykonał Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.
„Wiosną 2022 roku pierwsze nowe pociągi pojawią się w Warszawie, a nasi pasażerowie już w lecie pojadą nimi na trasie łączącej lotnisko im. Fryderyka Chopina z Sulejówkiem – mówi Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. - Kolejne pojazdy będziemy sukcesywnie wprowadzać do rozkładu jazdy. Wszystkie jednostki zostaną nam przekazane do końca roku. Dzięki inwestycji możliwe będzie uruchomienie nowych połączeń do Piaseczna oraz Zegrza Południowego” – dodaje.
„W dniu dzisiejszym oficjalnie rozpoczynamy produkcję pierwszego z dwudziestu jeden pojazdów Impuls 2 dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. Jesteśmy na etapie spawania konstrukcji stalowej, która niebawem zostanie przygotowana do nałożenia powłoki lakierniczej. Pierwszy czteroczłonowy pojazd zostanie ukończony początkiem trzeciego kwartału tego roku, a w okresie wakacyjnym wyjedzie do Żmigrodu gdzie zostanie przebadany na torze doświadczalnym. Jestem pewien, że przewoźnik a przede wszystkim pasażerowie stołecznej aglomeracji docenią komfort i jakość podróży nowymi Impulsami drugiej generacji” – powiedział Zbigniew Konieczek prezes zarządu NEWAG SA.
Umowa z Newagiem obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz siedmioletnie serwisowanie.
Inwestycje dla Warszawy
Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych brutto, z czego blisko 203 miliony pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Nowe pociągi będą stacjonowały na terenie zaplecza Szybkiej Kolei Miejskiej na warszawskich Odolanach, które także zostało zmodernizowane dzięki środkom unijnym.
Źródło informacji: NEWAG
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.02.2021, 10:01 |
Źródło informacji | NEWAG |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PKP Intercity: w 2025 roku 38 nowych lokomotyw i 119 wagonów
W 2024 roku PKP Intercity odebrało 40 nowych lokomotyw i 77 zmodernizowanych wagonów, które zostały wdrożone do rozkładu jazdy i kursują z pasażerami na pokładzie. Zamówiony został też tabor o wartości 11,8 mld zł brutto. W 2025 roku przewoźnik planuje odbiór 38 nowych lokomotyw i 119 zmodernizowanych wagonów, w tym 95 COMBO. W 2025 roku Spółka zainwestuje także 292 mln zł netto w rozwój infrastruktury własnej.- 07.02.2025, 10:42
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PKP Intercity
-
Image
Rimini Street świętuje 10. rocznicę swojej fundacji, ogłaszając granty dla organizacji charytatywnych w łącznej wysokości 100 000 USD w ramach programu RMNI LOVE
W ramach finansowanego ze środków własnych firmy programu charytatywnego certyfikowane organizacje charytatywne w wybranych miastach mogą ubiegać się o jedną z dziesięciu dotacji na kwotę 10 000 USD.- 07.02.2025, 09:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Mohawk Industries Reports Q4 Results
- 07.02.2025, 09:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ