Newsletter

Biznes i finanse

Prof. Bednarski: szansą dla Polski jest wejście na rynki poddostawcy zaawansowanych technologicznie produktów

17.11.2021, 11:40aktualizacja: 17.11.2021, 12:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Sytuacja na rynku pracy jest pochodną sytuacji w gospodarce, jednak pandemia to zjawisko określane w ekonomii mianem „czarnego łabędzia”, w obliczu którego trudno precyzyjnie prognozować przyszłość, a wcześniejsze prognozy tracą rację bytu – mówi prof. Marek Bednarski, ekonomista, podsumowując prelekcję na temat zmian na rynku pracy w Polsce w wyniku pandemii.

Zdaniem eksperta można w krótkim horyzoncie przewidzieć zmiany w segmentacji rynku pracy, polegające na zróżnicowaniu pozycji przedsiębiorstw oraz zróżnicowaniu pozycji pracowników wewnątrz przedsiębiorstwa.

„Ekonomia rozróżnia w przedsiębiorstwie pracowników tzw. >>rdzenia<<, od których zależy egzystencja firmy i pracowników peryferyjnych, których można zwolnić, a potem ich znaleźć na rynku, bo ich kwalifikacje są nie specyficzne, tylko uniwersalne” – tłumaczył prof. dr hab. Bednarski.

Dodał, że w dalszej perspektywie, w wyniku skracania łańcuchów kooperacyjnych, przed polskimi przedsiębiorstwami rysuje się szansa wejścia na rynki poddostawcy zaawansowanych technologii.

„Polska, podobnie jak cała Europa, uzależniła się od dostaw surowców i półfabrykatów z Dalekiego Wschodu, z Chin w szczególności. W okresie pandemii okazało się, że z różnych powodów wiąże się to z ryzykiem – towary nie dojeżdżają. Chińczycy też mają swoje kłopoty, więc pojawia się w Europie idea, żeby być bardziej samowystarczalnym, skrócić te łańcuchy kooperacyjne. I to jest szansa dla Polski, aby wejść na rynki poddostawcy – bo Polska jest bliżej” – powiedział prof. Marek Bednarski.

W opinii eksperta w nowych łańcuchach kooperacyjnych jest bardzo ważne to, aby Polska, jako poddostawca, weszła w rolę wytwórcy technologicznie zaawansowanych produktów, ponieważ wtedy pojawi się potrzeba zatrudnienia ludzi o najwyższych kwalifikacjach.

Z drugiej strony prof. Bednarski prognozuje, że w wyniku postępującej automatyzacji zacznie słabnąć zapotrzebowania na segment środkowy, czyli ludzi, którzy wykonują bardziej złożone prace umysłowe lub manualne - ale nie najbardziej skomplikowane, bo najłatwiej ich zastąpić przez komputery czy roboty.

„Jednocześnie paradoksalnie może okazać się, że pojawi się zapotrzebowanie na prace najprostsze, ale niesłychanie trudne do zastąpienia przez automaty, np. starzejemy się – będą potrzebni ludzie do opieki nad osobami niepełnosprawnymi” – zaznaczył prof. Bednarski.

Prof. dr hab. Marek Bednarski z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych 15 listopada br. wziął udział w konferencji „Polski rynek pracy w perspektywie najbliższych lat”, zorganizowanej przez PARP we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii w ramach serii webinariów „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”.

Szczegółowy program webinariów oraz link do transmisji online znajduje się na stronie www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu 

Konferencje, które już się odbyły można obejrzeć na kanale YouTube Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Image
PARP - belka

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.11.2021, 11:40
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ