Newsletter

Prof. Łobejko: kolejna rewolucja przemysłowa już trwa

13.11.2017, 17:05aktualizacja: 13.11.2017, 17:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem przemysłu 4.0., pomoże nam uporać się z nadmiarem informacji i zastąpi nas w pewnych czynnościach - mówił prof. Stanisław Łobejko z SGH podczas wykładu Prasowej Akademii Pieniądza XXI.

Zdaniem prof. Łobejki, który jest ekspertem od zarządzania innowacjami, jednym z efektów zapoczątkowanej w latach 80. XX w. trzeciej rewolucji przemysłowej, zwanej cyfrową jest zalew informacji, których ludzie nie potrafią wykorzystać.

„Trzecia rewolucja sprawiła, że żyjemy w epoce informacyjnej. Mamy ogromną ilość danych, z którymi człowiek przestaje sobie radzić. Nie jesteśmy w stanie przejrzeć, przetworzyć zasobów internetowych. Wpisując w wyszukiwarkę dowolne hasło, nie jesteśmy w stanie przejrzeć milionów haseł i stron internetowych” - mówił podczas wykładu profesor.

Jego zdaniem z punktu widzenia innowacji to jest właśnie punkt, gdzie pojawi się nowa technologia rozwiązująca te problemy. Według prof. Łobejki jest nią sztuczna inteligencja, która pomoże nam uporać się z tymi problemami, zastąpić nas w pewnych czynnościach.

Wykładowca zwrócił uwagę, że jednym z kluczowych elementów czwartej rewolucji przemysłowej będzie dalszy rozwój automatyzacji procesów produkcyjnych. ”Przemysł 4.0. to przemysł, w którym następuje automatyzacja wielu czynności i to nie tylko w procesach produkcyjnych, ale także w pracy szeregu zawodów, a także naszego życia codziennego” - zauważył ekspert.

Jego zdaniem nastąpi dalszy rozwój inteligentnych fabryk, tzw. smart factories, w których maszyny staną się „inteligentne” - będą się komunikować już nie tylko z człowiekiem, ale także ze sobą. „Proces montażu samochodu w takiej fabryce będzie przebiegał bez udziału człowieka. Maszyny za pomocą sygnałów będą się wzajemnie informować o kolejnych etapach produkcji. Człowiek będzie tylko obserwatorem sprawdzającym, czy maszyny działają prawidłowo” - wyjaśnił prof. Łobejko.

Dodał, że w fabrykach przyszłości maszyny będą też samodzielnie składać zamówienia u dostawców.

Według prof. Łobejki w okresie rewolucji 4.0. w jeszcze większym stopniu niż obecnie ludzie będą mieć do czynienia internetem rzeczy, tzw. „internet of things”. Chodzi o wyposażenie w sztuczną inteligencję urządzeń i maszyn gospodarstwa domowego i umożliwienie sterowania nimi za pomocą sieci internetowej.

Elementem czwartej rewolucji przemysłowej będą też systemy cybernetyczno-fizyczne, czyli cyborgi. Jak wyjaśnił prof. Łobejko, będą to zaawansowane technologicznie urządzenia połączone z organizmami biologicznymi - nowe byty, które będą półczłowiekiem, półmaszyną. Ekspert przyznał, że są to pewne wizje i wcale tak być nie musi. Dodał jednocześnie, że w tej kategorii mieści się też „wiele dobrego”, jak np. urządzenie znane z trzeciej rewolucji przemysłowej, czyli rozrusznik serca.

Podsumowując wykład, prof. Łobejko ocenił, że dobrobyt ludzi coraz bardziej jest uzależniony od techniki i technologii, które nie tylko, że same są innowacjami, ale także są źródłem innowacji. „Trudno dzisiaj sobie wyobrazić życie współczesnego człowieka bez nowoczesnych technologii, których źródłem jest rozwój nauki i techniki a jego rezultatem innowacje” - wskazał ekspert.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2017, 17:05
Źródło informacji Kurier PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii