Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Debatę rozpoczęto od podsumowania najważniejszych działań jakie podjęto w celu poprawy sytuacji przedsiębiorców w Polsce. Ankietowani przez organizatora właściciele firm z sektora MŚP wskazali na obniżenie podatku CIT, ustawę o zarządzie sukcesyjnym oraz wsparcie dla młodych przedsiębiorstw.
Jak tłumaczył rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz, szczególnie z myślą o drobnych przedsiębiorcach stworzono tzw. pas startowy na wzór rozwiązań stosowanych w Wielkiej Brytanii. W ramach Konstytucji Biznesu jest nim możliwość prowadzenia działalności przez pierwsze 6 miesięcy bez płacenia składek ZUS.
„Młodzi boją się ryczałtowego ZUS-u. Dzięki uldze na start mogą bezpiecznie próbować swoich sił w biznesie i mają czas na znalezienie niszy. To powinno motywować ich do działania” - wyjaśniał.
Zdaniem Abramowicza, rząd może w przyszłości dalej obniżać stawkę podatku CIT (obecnie wynosi ona 9 proc.). Od października obowiązuje niższa stawka podatku dochodowego (zamiast 18 proc. jest 17). Z kolei uchwalona niedawno ustawa sukcesyjna pomaga w łagodnym przechodzeniu firmy w nowe ręce po śmierci przedsiębiorcy, o co sektor MŚP zabiegał już od dawna.
Obecnie polskich przedsiębiorców najmocniej dotyka zmienność przepisów, szczególnie podatkowych. Do tej sprawy odniósł się ekonomista i analityk gospodarczy Marek Zuber. Jak przypomniał w 2015 roku pojawiło się załamanie inwestycji prywatnych. Zanotowano spadek do najniższego poziomu od 1995 roku (18 proc. PKB). W związku z tym - w jego opinii - dominuje wrażenie nieprzewidywalności.
„Jak napisać biznes plan dotyczący kilkunastu lat i zrobić analizę przepływów pieniężnych, jeśli nie wiemy co się wydarzy za rok, dwa czy trzy? Dla obecnej władzy wielkim wyzwaniem jest zbudowanie stabilnego otoczenia gospodarczego. Chcemy wiedzieć, w jakim kierunku idziecie” - apelował Zuber. Jego zdaniem konieczne jest uproszczenie procedur i zmniejszenie transferów socjalnych.
„Potrzebujemy dialogu administracji skarbowej z przedsiębiorcami. Będziemy też sprawdzać realizację Konstytucji Biznesu na poszczególnych szczeblach” - zapowiedział Adam Abramowicz.
Według przedsiębiorców w Polsce powinno się przede wszystkim walczyć z zatorami płatniczymi, wyrównywać szanse małych firm w starciach sądowych z dużymi korporacjami oraz przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji. Z kolei największy niepokój sektora MŚP budzi narzucanie wysokiej płacy minimalnej, straszenie karami, zniesienie limitu 30-krotności ZUS oraz wzrost cen energii.
O ofercie skierowanej do przedsiębiorców opowiadała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
„Przede wszystkim szukamy taniego pieniądza dla klientów. Już dwa lata temu utworzyliśmy osobny pion dla sektora MŚP i w ramach programu Silesia oferujemy atrakcyjne kredyty na finansowanie inwestycji. Niestety w Polsce nie daje się firmom szans do zdobywania kompetencji. Tu warto brać przykład z dynamicznie rozwijającej się branży startupowej. Warto dzielić zamówienia publiczne w taki sposób, aby mogły z nich również korzystać mniejsze podmioty” - wyjaśniała.
„W ciągu najbliższych dwóch lat mogą być problemy z uzyskaniem kredytowania. Na horyzoncie widać już spowolnienie gospodarcze” - ostrzegał Marek Zuber.
„MŚP są fundamentem gospodarki. Muszą jednak dobrze znać swoje słabe i mocne strony. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przyszłości i kontynuowanie biznesu, czemu sprzyja między innymi ustawa o sukcesji” - podsumował debatę prezes Grupy Mokate Adam Mokrysz.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.10.2019, 13:48 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ