Pobierz materiał i Publikuj za darmo
IABM to jedno z najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych B2B, podczas którego czołowi eksperci, profesjonaliści z Europy Środkowo-Wschodniej oraz międzynarodowi goście przez dwa dni dzielą się najlepszymi praktykami branżowymi, wymieniają doświadczenia i budują relacje.
Tegoroczna edycja koncentrowała się na czterech głównych tematach: Polska Dolina Elektromobilności - wspieranie współpracy i budowanie kompetencji; Polska Gospodarka Wodorowa - przewidywanie przyszłości mobilności opartej na wodorze; Pojazdy Autonomiczne oraz Technologie Cyfrowe.
Polski samochód elektryczny
Głównym partnerem strategicznym tegorocznego IABM była ElectroMobility Poland, producent pierwszego polskiego samochodu z napędem elektrycznym - Izera. Kluczowym celem strategicznym dla produkcji Izery jest budowanie krótkich, lokalnych, dobrze skomunikowanych i efektywnych łańcuchów dostaw. Aby to osiągnąć, niezbędna jest współpraca z dostawcami o zaawansowanych możliwościach badawczo-rozwojowych, którzy będą wsparciem w procesie rozwoju komponentów.
„Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa organizuje IABM we współpracy z najważniejszymi organizacjami gospodarczymi i biznesowymi w Polsce. W tym roku mieliśmy zaszczyt współpracować z ElectroMobility Poland. Partnerstwo to świadczy o prestiżu i zaufaniu, jakim cieszy się impreza, co czyni ją ważnym wydarzeniem dla wszystkich, którzy chcą nawiązać współpracę z branżą motoryzacyjną” - powiedział Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.
ElectroMobility Poland jest w dość zaawansowanym dialogu z branżą i jest gotowa do wprowadzenia pierwszych dostawców do procesu. IABM było doskonałą okazją do dalszego omówienia potrzeb projektowych.
„Spotkania z potencjalnymi dostawcami, poznanie ich kompetencji, szczególnie w kontekście wyzwań, jakie stoją przed zespołami zakupowymi, stanowią dla nas istotny element procesu zakupowego. Mając zapewnione technologiczne fundamenty projektu oraz dostawy kluczowych elementów platformy od jej licencjodawcy, możemy dostosować łańcuch dostaw Izery do potencjału rynku. Cieszy nas duża frekwencja, zaangażowanie i otwartość na dialog uczestników IABM” - mówiła Beata Białoń-Dudek, Director of Procurement and Supply Chain, ElectroMobility Poland.
Dolina Elektromobilności
Niewątpliwie województwo śląskie jest polską krainą motoryzacji, dlatego wybór Jaworzna na gospodarza tegorocznej edycji International Automotive Business Meeting IZERA Edition nie był przypadkowy - to tu można postawić pinezkę pt. „Dolina Elektromobilności”. Jaworznicki Obszar Gospodarczy, na którego terenie powstanie fabryka polskiego samochodu elektrycznego Izera, ma szansę stać się najważniejszym obszarem inwestycyjnym dla nowych technologii w Polsce. Stanowi to doskonałą okazję dla włoskich przedsiębiorców oraz polskich i europejskich firm.
„Wszystkie działania jakie prowadzimy w tym kierunku, wpłyną pozytywnie na jakość życia mieszkańców. Jaworzno jako pierwsze miasto w Polsce w 2015 roku wprowadziło do floty komunikacji miejskiej autobusy elektryczne, wprowadzamy też System Elektrycznego Roweru Miejskiego na wynajem długoterminowy. Razem z przedstawicielami branży automotive bierzemy udział w testach pojazdów autonomicznych, pozyskaliśmy także wsparcie na tworzenie Branżowego Centrum Umiejętności, gdzie będziemy szkolić młodzież i dorosłych w zakresie branży motoryzacyjnej” - powiedział Paweł Silbert, prezydent miasta Jaworzna.
Przemysł motoryzacyjny nieustannie się rozwija, w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp technologiczny, a także zmiany w zapotrzebowaniu konsumentów. Branża szybko ewoluuje, a bycie na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami oraz nawiązywanie nowych kontaktów i partnerstw ma kluczowe znaczenie. Doświadczenia z ostatniej dekady pokazują, że sektor motoryzacyjny odgrywa znaczącą rolę w portfolio nowych projektów i inwestycji.
„Obserwujemy przedsięwzięcia dotyczące elektromobilności, czy też zaawansowanych rozwiązań związanych z autonomicznością pojazdów. Ważne jest, aby zapewnić regionalnie odpowiednie warunki dla inwestorów. Stawiamy na wykwalifikowaną kadrę, wyspecjalizowanych dostawców oraz sprawną współpracę na każdym etapie przygotowania i realizacji inwestycji” - mówił Janusz Michałek, prezes katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Z ziemi włoskiej do Polski
Włoski przemysł motoryzacyjny odgrywa ogromną rolę na całym świecie - również w Polsce. Dlatego to włoskie firmy i instytucje są jednymi z inicjatorów dialogu w sektorze motoryzacyjnym.
„Obecna edycja International Automotive Business Meeting, odbywa się w bardzo pozytywnym momencie dla bilateralnych relacji między Włochami a Polską: w ostatnich miesiącach nastąpiła intensyfikacja dialogu politycznego między naszymi stolicami. Jestem pewien, że IABM IZERA Edition stanowi użyteczną platformę, na której można przeanalizować i przedyskutować, w jaki sposób włoskie i polskie firmy mogą współpracować, dzielić się swoim doświadczeniem i know-how, aby stawić czoła dzisiejszym ambitnym wyzwaniom, które muszą być rozwiązywane wspólnie, poprzez współpracę międzynarodową” - podkreślał Jego Ekscelencja Luca Franchetti Pardo, ambasador Włoch w Polsce.
Z ekonomicznego i handlowego punktu widzenia Polska jest strategicznym partnerem Włoch, a wymiana handlowa między obydwoma krajami osiągnęła 33 miliardy euro w 2022 roku. Sektor motoryzacyjny odgrywa fundamentalną rolę w procesie transformacji energetycznej, a elektromobilność jest zarówno wyzwaniem, jak i perspektywą.
„Przemysł motoryzacyjny jest jednym z najbardziej znaczących sektorów współpracy włosko-polskiej, który bardziej niż inne przyczynił się do konsolidacji stosunków handlowych między naszymi krajami poprzez postępujący proces integracji przemysłowej. Włochy należą do głównych partnerów Polski w tej branży pod względem wartości wymienianych towarów. W tym kontekście, IABM stanowi ważne, doroczne spotkanie biznesowe dla włoskich firm zaangażowanych w polski przemysł i handel motoryzacyjny, któremu Włoska Agencja Handlowa (ITA) ma przyjemność zaoferować swoje wsparcie” - dodał Paolo Lemma, dyrektor Włoskiej Agencji Handlowej (ITA) w Warszawie.
Międzynarodowa współpraca klastrów motoryzacyjnych
Przemysł motoryzacyjny jest obecnie w procesie, największej od stu lat transformacji. Silny trend w kierunku ekologicznej produkcji, zeroemisyjnego transportu oraz dynamiczny rozwój nowych technologii cyfrowych zmienia to, w jaki sposób oraz jakie produkty wytwarzają firmy branży motoryzacyjnej. Taka sytuacja stanowi dla wielu przedsiębiorstw ogromne wyzwanie: z jednej strony szanse, ale także zagrożenie. Wsparciem w ewolucji sektora automotive i jego dalszego rozwoju w Polsce są aktywnie działające klastry motoryzacyjne, które dostrzegają rosnącą potrzebę zacieśniania współpracy między-klastrowej dla osiągnięcia lepszych efektów.
„Uważamy, że rola klastrów w inicjowaniu i moderowaniu współpracy jest bardzo istotna, dlatego zaprosiliśmy na IABM pozostałe trzy działające w Polsce klastry oraz przedstawicieli Europejskiej Sieci Klastrów Motoryzacyjnych. Dzisiaj wspólnie będziemy słuchać głosu branży motoryzacyjnej, aby jutro pracować nad strategią Europejskiej Sieci Klastrów Motoryzacyjnych na kolejne lata” - mówił Łukasz Górecki, Director Silesia Automotive & Advanced Manufacturing Cluster.
Porozumienie na rzecz rozwoju branży automotive w Polsce podczas IABM uroczyście podpisały: Silesia Automotive & Advanced Manufacturing (SA&AM), Polska Grupa Motoryzacyjna (PGM), Wschodni Sojusz Motoryzacyjny (WSM), Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny (DKM).
Patrzymy w przyszłość znacznie dalej
Dynamika globalnego sektora motoryzacyjnego zmienia się ze względu na rozwój technologii takich jak elektryfikacja i wodór, jak również geopolitykę, a także rosnący nacisk na zrównoważony rozwój i rozważania dotyczące zero emisyjności. Są to trendy i możliwości, których firmy nie mogą ignorować.
„Wnioski są proste: musimy jeszcze intensywniej pracować i zrobić wszystko, żeby Polska była miejscem, do którego będą chcieli trafiać inwestorzy, będą produkowane nowe samochody i będą rozwijały się nowe technologie, takie jak wodór czy pojazdy autonomiczne” - podsumował Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Motoryzacyjnego i prowadzący tegoroczny International Automotive Business Meeting.
KONTAKT:
Aleksandra Gąsowska
tel. 793410008
e-mail: ola@agencja-infinity.pl
- Organizatorzy: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Silesia Automotive & Advanced Manufacturing Cluster;
- Główny partner strategiczny: ElectroMobility Poland, Izera;
- Partner goszczący: Miasto Jaworzno;
- Patronat honorowy: Ambasada Włoch w Warszawie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu;
- Partnerzy instytucjonalni: Italian Trade Agency, Invest in Pomerania;
- Partnerzy platynowi: Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT), Santander Bank, Bitron;
- Partnerzy złoci: Brembo, Plas.co.tech, Sews Cabind, SFA, Kuka, PAS Katowice;
- Partnerzy wspierający: Italian Association of Automotive industry (ANFIA), Italian Association of Foreign Trade (AICE), Italian Association of Mechatronics and Automation (AIDAM), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), Advantage Austria, British-Polish Chamber of Commerce, French-Polish Chamber of Commerce, Polish-Spanish Chamber of Commerce, Polish-German Chamber of Commerce and Industry.
O IABM
International Automotive Business Meeting (IABM) jest elitarnym, dwudniowym spotkaniem sektora motoryzacyjnego, które gromadzi liderów branży i jej ekspertów, producentów samochodów, największych dostawców Tier 1 i 2, przedstawicieli europejskich, polskich i lokalnych władz, instytucji oraz stowarzyszeń branżowych. W wydarzeniu bierze udział ponad 300 przedstawicieli firm z Polski, Europy oraz największych światowych rynków motoryzacyjnych takich jak Chiny, Japonia, Indie oraz Stany Zjednoczone.
IABM dostarcza niezależnej, profesjonalnej i rzetelnej wiedzy na temat sytuacji, jakie zachodzą na rynku motoryzacyjnym w Polsce i na świecie. Celem IABM jest uzyskanie jasnej wizji zmian w sektorze motoryzacyjnym w najbliższej przyszłości i jej wpływu na łańcuch dostaw oraz określenie, w jaki sposób elektromobilność i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy będą miały wpływ na rozwój sektora motoryzacyjnego w Polsce i na świecie. IABM jest niepowtarzalną okazją, aby uzyskać szczegółowy wgląd w przemysł motoryzacyjny i nowe technologie z nim związane, a także zbudować sieć kontaktów w branży i pozyskać partnerów biznesowych.
Źródło informacji: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.05.2023, 13:02 |
Źródło informacji | Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom