Newsletter

PSEW: dzięki morskiej energetyce wiatrowej powstaje nowoczesna infrastruktura i tysiące miejsc pracy

24.09.2025, 14:03aktualizacja: 24.09.2025, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
Bałtycki offshore rośnie i sprawia, że w Polsce powstaje nowoczesny sektor gospodarki, oparty o produkcję komponentów, dostawy i usługi dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. „Offshore to nie tylko kilowaty zielonej energii, ale też impuls rozwojowy dla północnej Polski i wartość dodana płynąca z rozwoju tego sektora” - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Oczy całej Europy kierują się na polski rynek offshore, uznawany w rankingach za jeden z najgorętszych w regionie. Branża skupiona wokół morskiej energetyki wiatrowej z Polski i Europy spotka się na Offshore Wind Poland 19-20 listopada 2025 r. w Warszawie na konferencji poświęconej wyzwaniom dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Europie.

Do 2030 r. na bałtyckich wodach powstanie łącznie 5,9 GW mocy, ok. 8 proc. dzisiejszego potencjału systemu elektroenergetycznego. Wzdłuż polskiego wybrzeża utworzono zaplecze portowo-produkcyjno-infrastrukturalne, generujące kilkanaście tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Potencjał rodzimych firm pokazał wyjazd studyjny, zorganizowany w dniach 2-5 września przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

„W ostatnich latach wzdłuż polskiego wybrzeża powstało zaplecze portowo-produkcyjno-infrastrukturalne. Polskie stocznie, bazy operacyjno-serwisowe, statki, fabryki komponentów - jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby rozwijać ten sektor gospodarczy, a w wielu dziedzinach, jak chociażby kable, już dzisiaj polskie firmy mają bardzo mocną specjalizację i są światowymi graczami na tym rynku” - podkreślił Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Prezes PSEW wskazał, że dla sektora offshore wraz z pełnym łańcuchem wartości potrzebny jest długofalowy plan i rzetelna strategia rozwoju źródeł wiatrowych, aby sektor mógł się rozwinąć i w jak największym zakresie uczestniczyć w realizacji projektów. 

„Branża liczy na to, że w grudniu zostanie skutecznie przeprowadzona aukcja dla kolejnych projektów morskiej energetyki wiatrowej, aby nasze przedsiębiorstwa mogły dostarczać towary i usługi dla sektora offshore nie tylko na krajowe projekty, ale również na projekty realizowane na poziomie europejskim” - zaznaczył Janusz Gajowiecki.

Aktualnie w fazie budowy jest projekt Baltic Power, realizowany przez ORLEN i Northland Power. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Baltica 2, największej polskiej farmy wiatrowej, realizowana przez PGE i Ørsted. Morska część inwestycji, oddalona 25 km od wybrzeża pomiędzy Ustką a Choczewem, zajmuje powierzchnię 190 km2. Znajdzie się na niej 107 turbin o mocy 14 MW każda, łącznie 1,5 GW czystej energii, która zasili 2,5 mln odbiorców. 

W fazie przygotowań znajdują się farmy Baltica 3 (PGE i Ørsted) oraz Bałtyk 2 i 3 (Polenergia i Equinor). Nad projektami w polskiej części Bałtyku pracują także Ocean Winds i RWE.

Uruchomienie farmy Baltica 2 jest przewidziane w 2027 r. Równolegle powstają kluczowe inwestycje dla projektu: baza operacyjno-serwisowa w Ustce, lądowa stacja transformatorowa w Osiekach Lęborskich, terminal instalacyjny T5 w Gdańsku oraz port instalacyjny w Łebie.

„Kończy się pierwszy przewiert pod ląd. Docelowo będą cztery przewierty dla kabli eksportowych, wyprowadzających energię elektryczną z farmy wiatrowej na ląd i dalej w stronę użytkowników końcowych. Powstała już stacja transformatorowa Polskich Sieci Energetycznych i budowana jest linia energetyczna między Choczewem a Żarnowcem” - wskazał Mariusz Proczek, dyrektor projektu Baltica 2 w Polskiej Grupie Energetycznej. 

Przewiert sterowany „morze – ląd” jest realizowany przez konsorcjum polskich firm ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki. Zastosowana technologia HDD pozwala na wykonanie przewiertu bez potrzeby wykopów czy ingerencji w plażę i wydmy. Każdy z czterech przewiertów będzie miał około 1,2 km długości i zostanie wykonany na głębokości 20–30 metrów pod powierzchnią ziemi. Trasę przewiertów zaprojektowano tak, by ominąć cenną przyrodniczo Wydmę Lubiatowską oraz stanowisko chronionego w Polsce gniewosza plamistego.

„Prace trwają nie tylko tutaj, ale też na pełnym morzu. Pracuje dla nas statek innej firmy, Boskalis, który usuwa głazy z obszaru, gdzie będziemy instalowali farmę i kable. Z końcem tego roku zacznie się pogłębianie dna, tak aby tam położyć kable eksportowe i kable wewnętrzne morskiej farmy wiatrowej. W przyszłym roku nastąpi instalacja fundamentów stacji transformatorowej, a w 2027 instalujemy turbiny i ruszamy z produkcją prądu” - powiedziała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.

Mariusz Proczek dodał, że port serwisowy w Ustce jest realizowany przez ponad 30 polskich firm, zaangażowanych w proces przygotowawczy i w budowę. Natomiast lądową część budowlaną dla całej farmy wykonuje Polimex Mostostal, który układa również kable lądowe firmy Tele-Fonika z Bydgoszczy.

Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Natomiast po 2030 roku zostanie zrealizowana Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW.

Polska jest dziś szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej i jednym z najszybciej rozwijających się państw naszego kontynentu. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej sprawia, że tempo tego wzrostu nabiera jeszcze większej dynamiki. Program inwestycyjny w morską energetykę wkroczył już w fazę budowy. Wartość planowanych inwestycji w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku sięga setek miliardów złotych, a ich efekty będą widoczne przez pokolenia. Pod skrzydłami offshore powstaje nowy sektor gospodarki: rozwijają się fabryki, stocznie, porty, powstają nowe miejsca pracy i nowe kompetencje w przemyśle. 

Cała branża skupiona wokół morskiej energetyki wiatrowej z Polski i Europy spotka się na Offshore Wind Poland 19-20 listopada 2025 r. w Warszawie na największej konferencji poświęconej kluczowym wyzwaniom dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Europie. Więcej na www.konferencjaowp.pl 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.09.2025, 14:03
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ