Newsletter

PWPW: narodowe tradycje i ultranowoczesne ciągi technologiczne

29.08.2016, 17:02aktualizacja: 29.08.2016, 17:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezes Zarządu PWPW S.A. Piotr Woyciechowski
Prezes Zarządu PWPW S.A. Piotr Woyciechowski
"Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych będzie konkurować z producentami najlepiej zabezpieczonych druków" - zapowiedział prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski podczas uroczystości upamiętniających walki o Redutę PWPW w 1944 roku.

W tym roku zorganizowano dla tysięcy warszawiaków i turystów barwne widowisko historyczne z udziałem ponad 150 członków grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy, piknik powstańczy, wystawę sprzętu wojskowego z II wojny światowej, konkursy z nagrodami oraz trójwymiarowy pokaz prawie stuletniej historii PWPW. To jeden z efektów powołania w lipcu 2016 roku „Fundacji na rzecz obrony pamięci historii Polski - Reduta PWPW”.

"Powstanie Warszawskie jest wgryzione w historię PWPW, ponieważ w miejscach historycznych obecnie funkcjonującej spółki toczyły się bardzo ciężkie walki, to była reduta" - podkreślił Piotr Woyciechowski, prezes PWPW S.A. Dodał, że tegoroczne uroczystości są "elementem zrzucania bagażu, jakim była narzucana Polakom pedagogika wstydu".

Celem "Fundacji na rzecz obrony pamięci historii Polski - Reduta PWPW" jest upowszechnianie wartości patriotycznych i podkreślanie wartości ważnych dla firmy, która jednocześnie rozwija działalność poza granicami i zdobywa nowe zamówienia. Honorowym członkiem Fundacji jest Juliusz Kulesza, członek powstańczej grupy, historyk i dokumentalista, autor kilkunastu książek o Powstaniu Warszawskim (m.in. "Z tasiemką na czołgi" oraz "Sen o Rybakach").

Prezes Woyciechowski przypomniał, że Juliusz Kulesza był w czasie niemieckiej okupacji pracownikiem PWPW, synem przedwojennych pracowników wytwórni i też brał udział w walkach o Redutę PWPW.

"A to jest nić, która nie tylko jest fascynująca, ale ona nakazuje nam moralnie opiekowanie się kombatantami, a jeszcze żyje ich czwórka, która brała tutaj udział w Powstaniu, a także przedstawienie tej historii, wyjątkowej tradycji warszawiakom i Polakom" - powiedział Woyciechowski.

Polacy mają talent gospodarczy

"Polacy mają niebywały talent gospodarczy i jeżeli im nie przeszkadzać, to potrafią to przekuć w konkretny biznes i konkretne sukcesy gospodarcze" - uważa Piotr Woyciechowski. Jego zdaniem PWPW "była zaniedbywana pod względem inwestycyjnym", ale "to już się skończyło" - stwierdził.

"Dzięki właścicielowi, jego perspektywicznemu myśleniu, mądrej polityce dywidendowej i zgodach korporacyjnych, spółka staje przed szansą stania się naprawdę konkurencyjną, na równi z międzynarodowymi koncernami w zakresie ‘printing security’ (tzw. bezpieczne drukowanie m.in. banknotów, czeków, paszportów, certyfikatów, znaczków pocztowych czy kart identyfikacyjnych - przyp. PAP)".

Przełom nastąpił wiosną 2016 roku, gdy umożliwiono spółce zakup za ponad 150 milionów złotych trzech ultranowoczesnych ciągów technologicznych związanych z drukiem banknotów i papieru zabezpieczonego. "To pierwsza modernizacja od 25 lat, która po realizacji tego procesu inwestycyjnego, co planujemy na koniec przyszłego roku, postawi nas w czołówce światowych producentów banknotów" - zapewnił Piotr Woyciechowski.

Pieniądze na rozwój PWPW ma m.in. ze sprzedaży za 75 milionów złotych spółki zależnej "Epłatności" z Rzeszowa. "Dzięki decyzji właściciela, ministra Dawida Jackiewicza, możemy te pieniądze przeznaczyć na nowe technologie, na rozwój laboratoriów, na nowe patenty" - powiedział Woyciechowski.

Dokumenty osobiste i podróży

PWPW zajmuje się także produkcją dokumentów osobistych czy podróży. Polacy są wyposażani w wyprodukowane przez PWPW paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne, karty pojazdu czy tachografy, a wkrótce będą w e-dowody.

"Ze względu na skoki technologiczne i elementy, w których będziemy uczestniczyć, tzw. e-cyfryzacji, który jest elementem tzw. pl.ID, chcemy na podstawie tych innowacji i technologii, które już posiadamy, produkować dowody osobiste z warstwą elektroniczną, tzw. e-dowody" - powiedział prezes PWPW. Od pięciu lat PWPW wykonuje takie e-dowody np. dla Republiki Armenii.

W tym zakresie PWPW nie ma żadnych kompleksów, a jakość produktów i kompetencje załogi spółki są doceniane przez kontrahentów z MSWiA czy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Inni też skorzystają

Piotr Woyciechowski podkreślił, że PWPW jest stałym elementem rynku producentów banknotów, ale - jak ocenił - "na małym obszarze", głównie ze względu na brak modernizacji parku maszynowego. Niemniej takie kraje jak Gwatemala, Nikaragua, Honduras czy Paragwaj od lat zamawiają banknoty dla siebie właśnie w PWPW.

"Naszą ambicją jest być monopolistą w zakresie produkcji i dostarczania dowodów osobistych czy dokumentów podróży, ale także obsługiwania innych podmiotów zagranicznych, przede wszystkim krajów trzeciego świata, które nie posiadają analogicznych wytwórni do produkcji banknotów i muszą w ramach outsourcingu zamawiać produkcję swoich banknotów poza granicami kraju" - powiedział Woyciechowski.

Podjęcie decyzji o zakupie ultranowoczesnych ciągów technologicznych jest związane przede wszystkim z drukiem najlepiej zabezpieczonych banknotów i planami przedstawienia oferty na całym świecie. Na takiej ekspansji skorzystają według niego także inne, działające w Polsce podmioty gospodarcze.

"Polityka obecnego ministra skarbu i tego rządu umożliwia nam rzeczywiście wychodzenie poza granice państwa polskiego" - podkreślił prezes Woyciechowski.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.08.2016, 17:02
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ