Newsletter

Radosław Kawęcki - górnicza tradycja ukształtowała pływackiego mistrza

07.09.2015, 16:07aktualizacja: 07.09.2015, 16:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Radosław Kawęcki fot.3
Radosław Kawęcki fot.3
Pochodzący z Głogowa utytułowany pływak Radosław Kawęcki zjechał do wyrobisk należącej do KGHM Polska Miedź kopalni Rudna w Polkowicach na Dolnym Śląsku. 24-letniemu reprezentantowi Polski towarzyszył jego ojciec, który od wielu lat pracuje w tej kopalni jako górnik.

Choć tradycje górnicze w rodzinie Kawęckich sięgają trzech pokoleń, pływacki mistrz po raz pierwszy w życiu zobaczył podziemne wyrobiska. Przygotowujący się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich zawodnik przyznał, że ukształtowała go górnicza tradycja. Zdradził, że nie boi się trudnych sportowych wyzwań; podobnie jak górnicy codziennie podejmują wyzwania w swojej ciężkiej pracy.

PAP: To była kilkugodzinna wycieczka po kopalnianych korytarzach na głębokości ponad 1 000 metrów. Jakie są twoje wrażenia?

R.K.: Po raz pierwszy w życiu zjechałem do kopalni, w której pracuje mój tato. Starania bym mógł w końcu tu przyjechać trwały pięć lat. Na przeszkodzie zawsze stały zawody, treningi czy wyjazdy na obozy treningowe, ale w końcu się udało.

Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem tu przyjechać i zobaczyć na żywo jak ciężką pracę wykonuje moja rodzina. Kopalnia na dole robi niesamowite wrażenie. Chciałbym w przyszłości jeszcze wielokrotnie zjechać na dół i spróbować tam pracy, być może jako ratownik górniczy.

PAP: Pochodzisz z rodziny o silnych tradycjach górniczych.

R.K.: Tak, w kopalni pracuje mój tato, z kopalniami KGHM związani są również mój brat, kuzyn oraz wujek. Inny wujek pracował w hucie należącej do holdingu. W kopalni pracował też mój dziadek, a babcia w księgowości KGHM.

W domu zawsze rozmawiało się o sprawach kopalni - czy to w trakcie rodzinnych imprez, czy w wąskim gronie. Bardzo lubię te rozmowy, wiele się przy nich uczę. Wiem o co chodzi w pracy górnika, znam terminologię jaką posługują się górnicy. Teraz miałem okazję zobaczyć ich pracę na żywo.

PAP: Czy rodzina namawiała cię, byś kontynuował tę tradycję?

R.K.: Nie, nigdy nie było z ich strony takich nacisków, być może dlatego, że przygodę z pływaniem rozpocząłem 15 lat temu w szkole podstawowej i chciałem ją kontynuować.

PAP: Czy twoim zdaniem zawodowe uprawianie sportu w jakimś stopniu jest podobne do pracy górnika dołowego?

R.K.: Nie, to są rzeczy nieporównywalne. Myślę, że w kopalni jest bardzo ciężko; ja lubię takie wyzwania. Mój sport jest bardzo obciążający, ale wydaje mi się, że praca na dole jest cięższa, choćby dlatego, że panuje tam wysoka temperatura i jest mniej tlenu.

PAP: Jakie są twoje najbliższe cele sportowe?

R.K.: Teraz to Mistrzostwa Europy w Izraelu. Najważniejsze jednak będą igrzyska olimpijskie w przyszłym roku. Zawsze przy tym mierzę w swój rekord życiowy i staram się co roku go poprawiać. W tym roku mi się nie udało, być może dlatego, że zabrakło mi wiary w siebie.

PAP: Z którego sportowego sukcesu cieszysz się najbardziej?

R.K.: Rok 2013 i wicemistrzostwo świata w Barcelonie oraz powtórzenie tego sukcesu w tym roku w Kazaniu.

PAP: Czego ci życzyć?

R.K.: Chwytów wody i zdrowia, to jest najważniejsze.

24-letni Radosław Kawęcki zaczynał sportową karierę w klubie MKS Piast Głogów. Specjalizuje się w stylu grzbietowym. W swoim dorobku ma tytuły mistrza oraz wicemistrza świata i Europy na dystansach 100 i 200 metrów.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.09.2015, 16:07
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ