Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Choć tradycje górnicze w rodzinie Kawęckich sięgają trzech pokoleń, pływacki mistrz po raz pierwszy w życiu zobaczył podziemne wyrobiska. Przygotowujący się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich zawodnik przyznał, że ukształtowała go górnicza tradycja. Zdradził, że nie boi się trudnych sportowych wyzwań; podobnie jak górnicy codziennie podejmują wyzwania w swojej ciężkiej pracy.
PAP: To była kilkugodzinna wycieczka po kopalnianych korytarzach na głębokości ponad 1 000 metrów. Jakie są twoje wrażenia?
R.K.: Po raz pierwszy w życiu zjechałem do kopalni, w której pracuje mój tato. Starania bym mógł w końcu tu przyjechać trwały pięć lat. Na przeszkodzie zawsze stały zawody, treningi czy wyjazdy na obozy treningowe, ale w końcu się udało.
Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem tu przyjechać i zobaczyć na żywo jak ciężką pracę wykonuje moja rodzina. Kopalnia na dole robi niesamowite wrażenie. Chciałbym w przyszłości jeszcze wielokrotnie zjechać na dół i spróbować tam pracy, być może jako ratownik górniczy.
PAP: Pochodzisz z rodziny o silnych tradycjach górniczych.
R.K.: Tak, w kopalni pracuje mój tato, z kopalniami KGHM związani są również mój brat, kuzyn oraz wujek. Inny wujek pracował w hucie należącej do holdingu. W kopalni pracował też mój dziadek, a babcia w księgowości KGHM.
W domu zawsze rozmawiało się o sprawach kopalni - czy to w trakcie rodzinnych imprez, czy w wąskim gronie. Bardzo lubię te rozmowy, wiele się przy nich uczę. Wiem o co chodzi w pracy górnika, znam terminologię jaką posługują się górnicy. Teraz miałem okazję zobaczyć ich pracę na żywo.
PAP: Czy rodzina namawiała cię, byś kontynuował tę tradycję?
R.K.: Nie, nigdy nie było z ich strony takich nacisków, być może dlatego, że przygodę z pływaniem rozpocząłem 15 lat temu w szkole podstawowej i chciałem ją kontynuować.
PAP: Czy twoim zdaniem zawodowe uprawianie sportu w jakimś stopniu jest podobne do pracy górnika dołowego?
R.K.: Nie, to są rzeczy nieporównywalne. Myślę, że w kopalni jest bardzo ciężko; ja lubię takie wyzwania. Mój sport jest bardzo obciążający, ale wydaje mi się, że praca na dole jest cięższa, choćby dlatego, że panuje tam wysoka temperatura i jest mniej tlenu.
PAP: Jakie są twoje najbliższe cele sportowe?
R.K.: Teraz to Mistrzostwa Europy w Izraelu. Najważniejsze jednak będą igrzyska olimpijskie w przyszłym roku. Zawsze przy tym mierzę w swój rekord życiowy i staram się co roku go poprawiać. W tym roku mi się nie udało, być może dlatego, że zabrakło mi wiary w siebie.
PAP: Z którego sportowego sukcesu cieszysz się najbardziej?
R.K.: Rok 2013 i wicemistrzostwo świata w Barcelonie oraz powtórzenie tego sukcesu w tym roku w Kazaniu.
PAP: Czego ci życzyć?
R.K.: Chwytów wody i zdrowia, to jest najważniejsze.
24-letni Radosław Kawęcki zaczynał sportową karierę w klubie MKS Piast Głogów. Specjalizuje się w stylu grzbietowym. W swoim dorobku ma tytuły mistrza oraz wicemistrza świata i Europy na dystansach 100 i 200 metrów.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2015, 16:07 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu