Newsletter

Raport: rybacy bałtyccy ze wsparciem UE

01.03.2021, 08:45aktualizacja: 01.03.2021, 09:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2013 - Source : EP
© European Union 2013 - Source : EP
Zakaz połowu dorsza we wschodnim Bałtyku spowodował redukcję uprawnień do połowów na 2020 r. o 92 proc. w porównaniu z pierwotnymi limitami w 2019 r. – wskazano w raporcie think tanku Parlamentu Europejskiego. W związku z ekonomicznymi skutkami tych ograniczeń rybaków objęto systemem rekompensat.

W analizie pt. "Support for fishermen affected by the eastern Baltic cod closure" podkreślono, że cenne zasoby dorsza wschodniobałtyckiego w ostatnich latach gwałtownie zmniejszyły się, a opinia naukowa Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) z maja 2019 r. wskazała, że sytuacja stada jest "trudniejsza niż dotychczas szacowano".

"Biomasa dorsza o wymiarach handlowych (> 35 cm) znajduje się obecnie na najniższym poziomie od lat 50. XX w. Według ICES, zły stan dorsza ze wschodniej części Bałtyku jest spowodowany głównie biologicznymi zmianami w stadzie, jakie miały miejsce w ostatnich latach i dziesięcioleciach. Rada szacuje także, że śmiertelność naturalna dorszy była w ostatnich latach wyższa niż śmiertelność połowowa. Ma to związek ze zmianami w ekosystemie, m.in. złymi warunkami tlenowymi, niską dostępnością ryb oraz zwiększoną liczebnością fok szarych. Stąd w opinii na 2020 r. ICES zaleciła połów na poziomie zerowym" – czytamy.

Jak wskazali eksperci, w lipcu 2019 r. Komisja Europejska przyjęła środki nadzwyczajne zakazujące do końca roku połowów dorsza we wschodnim Bałtyku z wyjątkiem określonych odstępstw. "Zakaz ma zastosowane na tych obszarach Morza Bałtyckiego, gdzie występuje największa część tego stada. Nie dotyczy natomiast połowów dokonywanych na małą skalę narzędziami biernymi w pobliżu brzegu w podobszarze 24, które mają niewielki wpływ na zasób ryb. Z zakazu wyłączone są również - ograniczone w skali roku – przyłowy dokonane przez statki, które nie poławiają dorsza" - napisali.

W raporcie przypomniano, że w październiku 2019 r. Rada UE – zgodnie z propozycją KE – postanowiła utrzymać niemal całkowity zakaz wyławiania dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego w 2020 r. "W praktyce spowodowało to redukcję uprawnień do połowów dorsza we wschodnim Bałtyku o 92 proc. w porównaniu z pierwotnymi limitami z 2019 r., pozostawiając jedynie tzw. przyłowy ograniczone w skali roku do 2 tys. ton. Ponadto - w celu zapewnienia niezakłóconego tarła - w okresie od 1 maja do 31 sierpnia - zabroniono przyłowów w podobszarach 25 i 26. Z zakazu wyłączono małe statki, wyposażone w nieostry sprzęt i poruszające się w pobliżu brzegu. Ograniczono również rekreacyjne połowy dorsza (a całkowicie zakazano ich w podrejonach 25 i 26 w odległości powyżej sześciu mil morskich od brzegu)" – napisano.

Dodano, że porozumienie państw członkowskich przewidywało także zmniejszenie kwot połowowych dla śledzia atlantyckiego w Zatoce Botnickiej o 27 proc. i w zachodniej części Morza Bałtyckiego o 65 proc., a także dla dorsza z zachodniego Bałtyku o 60 proc.

Think tank PE zwrócił uwagę, że podczas dyskusji nt. połowów dopuszczalnych  w 2020 r. - która odbyła się we wrześniu 2019 r. na posiedzeniu Komisji Rybołówstwa PE - niektórzy europosłowie wyrażali zaniepokojenie ekonomiczno-społecznymi skutkami, do jakich doprowadzą ograniczenia uprawnień do połowów. "Rozporządzenie ws. Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), przyjęte przez PE w 2014 r., przewiduje możliwość zrekompensowania, pod pewnymi warunkami strat ekonomicznych spowodowanych tymczasowym brakiem możliwości prowadzenia połowów. Na wniosek KE środek został ponownie ustanowiony na okres 2021-2027" - dodali.

Autorzy raportu wspomnieli także, że KE sprawdziła, które segmenty floty są najbardziej zależne od wschodniego stada dorsza. Analiza wykazała, że dotyczy to ponad 300 statków, głównie trawlerów i statków poławiających niewyspecyfikowanymi narzędziami skrzelowymi z Litwy, Łotwy i Polski oraz - w mniejszym stopniu - z Danii.

"Te segmenty mają istotne znaczenie społeczno-gospodarcze, ponieważ stanowią ok. 20-50 proc. krajowej floty na Litwie, Łotwie i w Polsce. Już teraz znajdują się w złej sytuacji, a w związku ze znacznym ograniczeniem uprawnień połowowych dla zachodniego stada dorsza, śledzia, gładzicy i szprota nie wszystkie będą mogły przekierować działalność połowową na inne gatunki. W ocenie KE, w przypadku tych segmentów floty utrzymywać się będzie nierównowaga strukturalna, co uzasadnia potrzebę restrukturyzacji floty i ponowne wprowadzenie wsparcia w ramach EFMR na rzecz trwałego zaprzestania działalności połowowej" - czytamy.

Jak wskazano w analizie, wniosek w tej sprawie KE przedstawiła w październiku 2019 r. "Biorąc pod uwagę wrażliwy ekosystem Morza Bałtyckiego, wsparcie na rzecz trwałego zaprzestania działalności połowowej nie powinno być przyznawane w celu modernizacji statków rybackich umożliwiającej wykonywanie innych rodzajów działalności niż połowy przemysłowe, jak np. połowy rekreacyjne, ponieważ działanie takie mogłoby mieć szkodliwy wpływ na ekosystem. W związku z tym wsparcie powinno być przyznawane wyłącznie na złomowanie statków rybackich" – stwierdzono w dokumencie.

Dodano, że wniosek łączy trwałe zaprzestanie działalności z art. 22 Wspólnej Polityki Rybołówstwa, zgodnie z którym państwa członkowskie muszą opracować plan działania dla segmentów floty, w stosunku do których stwierdzono strukturalną nadwyżkę zdolności połowowej. Inne zmiany dotyczące rozporządzenia ws. planu wieloletniego dla Morza Bałtyckiego - jak wyjaśniają autorzy analizy - mają na celu zwiększenie monitoringu i kontroli przez państwa członkowskie statków z kwotą na przyłowy dorsza wschodniobałtyckiego, zachodniobałtyckiego lub śledzia zachodniobałtyckiego. Obejmują m.in. zmniejszenie z 750 kg do 250 kg ilości progowej, od której statek rybacki jest zobowiązany do przesyłania uprzedniego powiadomienia o wyładunku oraz do wyładunku połowu w określonym miejscu.

Projekt nowelizujący plan wieloletni dla Bałtyku i EFMR był przedmiotem m.in. prac Grupy Roboczej ds. Wewnętrznej i Zewnętrznej Polityki Rybołówstwa, obrad Komisji Rybołówstwa PE, a także dwóch spotkań trójstronnych. Nowe przepisy - które rozszerzają wsparcie w związku z trwałym zaprzestaniem działalności połowowej na statki poławiające dorsza atlantyckiego z zachodniego Bałtyku i śledzia atlantyckiego z zachodniego Bałtyku - zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 30 listopada 2020 r. Następnego dnia weszły w życie.

dap/

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2021, 08:45
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii