Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wg danych z 2024 roku dostarczanych przez Eurostat, w domach jednorodzinnych w Polsce mieszka prawie 59% Polaków. W porównaniu do raportów sprzed 5 lat, odsetek ten wzrósł o kilka procent. Nie dziwi więc fakt, że firmy branży budowlanej interesują się tym tematem. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie w informacje, serwis Tooba.pl przedstawia raport* dotyczący budownictwa jednorodzinnego, który może jednocześnie stanowić prognozę na najbliższe lata.
*Niniejszy raport powstał na podstawie danych sprzedażowych z 2024 roku dostarczonych przez jedną z wiodących firm rynku projektowego w Polsce.
W jakich domach chcą mieszkać Polacy? Wyniki raportu 2024
Minimalistyczne, energooszczędne, tanie w budowie - to podstawowe zasady, jakimi kierują się inwestorzy podczas wyboru projektu domu. Polacy stawiają na prostotę, zwracając uwagę na niskie koszty utrzymania domu oraz optymalizację wysokości inwestycji budowlanej. Coraz rzadziej sięgają po domy w stylu dworkowym, z lukarnami, balkonami, kolumnami. Dominuje styl nowoczesny, który zapewnia tańszą realizację. Najważniejsze dla zobrazowania trendów jest natomiast przedstawienie parametrów technicznych, jakimi odznaczają się wybierane przez Polaków domy. Poniżej przedstawione zostały szczegóły.
Domy parterowe zdominowały popularne dotąd budynki z poddaszem
Wg danych sprzedażowych za 2024 rok największym zainteresowaniem cieszą się domy parterowe (wybrało je aż 62,6% inwestorów), co w stosunku do stanu sprzed pandemii COVID-19 stanowi dużą zmianę - wówczas większość osób kupujących projekt gotowy wybrało dom z poddaszem użytkowym. Świadczy to najpewniej o otwartości społeczeństwa na zmiany, a także większej świadomości inwestorów na temat projektowania komfortowej przestrzeni do codziennego życia. Domy parterowe to bowiem wygoda na jednym poziomie, rozwiązanie przyszłościowe, gdzie bariera w postaci schodów nie będzie stanowiła dla nas problemu w przypadku ograniczonej ruchomości.
Czy budynki z poddaszem zostaną wyparte przez parterówki w najbliższych latach?
Domy z poddaszem, które dotychczas cieszyły się największą popularnością, wybrało natomiast ok. 32,6% kupujących. To ogromna i można powiedzieć - przełomowa zmiana na rynku budowlanym. Dotychczas nie było takiej sytuacji, gdzie domy parterowe okazałyby się popularniejsze od budynków z dodatkową kondygnacją.
Niemniej jednak projekty domów z poddaszem (np. z katalogu Tooba) dowodzą, że tego typu budownictwo może wykazywać liczne przewagi nad nowoczesnymi parterówkami i z pewnością nie zostanie wyparte przez innego rodzaju konstrukcje. Wskazuje na to m.in. możliwość wybudowania domu o większej powierzchni użytkowej na mniejszej działce (zatem obniżamy koszt inwestycji w nieruchomość gruntową), niższe koszty budowy w stosunku do domu parterowego czy możliwość podzielenia inwestycji na etapy przy wyborze projektu z poddaszem do adaptacji.
Mając na uwadze powyższe trudne do negowania zalety, domy z poddaszem zapewne będą jeszcze przez długi czas wybierane przez wielu Polaków.
Źródło informacji: Tooba.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.02.2025, 11:38 |
Źródło informacji | Tooba.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ