Newsletter

Reju nawiązuje współpracę ze spółdzielnią Cibutex w celu ustanowienia ekosystemu zamkniętego obiegu tekstyliów

05.02.2025, 13:36aktualizacja: 05.02.2025, 13:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Reju
PR Newswire/Reju

PARYŻ, 5 lutego 2025 r. /PRNewswire/ -- Reju™, innowacyjna spółka prowadząca działalność w obszarze regeneracji tekstyliów, i Cibutex, spółdzielnia zrzeszająca firmy, których misją jest budowa bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw w branży tekstylnej, ogłosiły dzisiaj podpisanie umowy w sprawie partnerstwa. Dzięki tej współpracy Reju i Cibutex podejmą działania na rzecz ustanowienia ekosystemu obejmującego spółki członkowskie spółdzielni Cibutex.

W ramach partnerstwa firma dostarczy surowce wtórne pozyskane z poużytkowych odpadów włókienniczych do Reju, gdzie zostanie przeprowadzony proces recyklingu i produkcji zregenerowanej tkaniny Reju Polyester™. Zapewnia to możliwość regeneracji tekstyliów w obiegu zamkniętym z zastosowaniem innowacyjnej technologii recyklingu tekstyliów opracowanej przez Reju.

Reju jest pionierem w zakresie globalnej infrastruktury regeneracji odpadów włókienniczych na dużą skalę, począwszy od poliestru. Tkanina Reju Polyester™ charakteryzuje się śladem węglowym niższym o 50% w porównaniu z nowym produktem, przy czym może być poddana nieograniczonej liczbie cyklów regeneracji. Partnerstwo z organizacją Cibutex obejmie przetwarzanie materiałów pochodzących ze spółek należących do spółdzielni w centrum regeneracji Reju Regeneration Hub Zero we Frankfurcie, w Niemczech, które uzyska pełne moce produkcyjne w 2025 r., oraz w innych przyszłych centrach regeneracji Reju.

Cibutex zrzesza firmy z sektora usług w zakresie tekstyliów w celu odbioru i przetwarzania poużytkowych tekstyliów dla biznesu, tworząc nową ścieżkę dla tych materiałów, aby mogły zostać ponownie wprowadzone do cyklu produkcyjnego. Jej celem jest zamknięcie obiegu produkcji tekstyliów dla biznesu, co sprawi, że po wycofaniu tekstyliów z użytku w ramach sektora B2B zostaną one odebrane i przekształcone w cenne surowce. Dzięki włączeniu zastrzeżonej technologii regeneracji Reju partnerstwo to zapewnia identyfikowalność i skalowalność, które są kluczowymi czynnikami budowy prawdziwie zrównoważonego łańcucha dostaw tekstyliów o obiegu zamkniętym.

Patrik Frisk, dyrektor generalny Reju, powiedział:

„Reju i Cibutex łączą siły w celu zajęcia pozycji lidera zmiany ukierunkowanej na stworzenie ekosystemu tekstyliów dla biznesu o obiegu zamkniętym. Unikatowe podejście spółdzielni Cibutex do mobilizacji jej firm członkowskich doskonale harmonizuje z misją spółki Reju obejmującej regenerację tekstyliów na dużą skalę. Razem zapewniamy rozwiązanie problemu odpadów włókienniczych, budując infrastrukturę, która zapobiega składowaniu cennych zasobów na wysypiskach i ich utylizacji w spalarniach, przy równoczesnym ograniczeniu śladu węglowego tego sektora”.

Jan Lamme, dyrektor generalny Cibutex, dodał:

„Nasza spółdzielnia została założona w myśl zasady rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze włókienniczym. Współpraca z Reju umacnia nasz potencjał ponownego włączenia poużytkowych tekstyliów dla biznesu do cyklu produkcyjnego, uzyskując identyfikowalność i jakość, które są podstawą zrównoważonej przyszłości. Współpraca ta stanowi ogromny krok naprzód w realizacji naszej wizji zamkniętego łańcucha dostaw dla sektora usług w zakresie tekstyliów”.

Wspólne działania Reju i Cibutex podkreślają siłę połączonego geniuszu i innowacji w odniesieniu do wyzwania związanego z coraz większą ilością odpadów włókienniczych. Biorąc pod uwagę obowiązek selektywnej zbiórki odpadów włókienniczych, który wchodzi w życie w Unii Europejskiej w tym roku, oraz regulacje obowiązujące w USA, inicjatywa ta rusza w decydującym momencie, zapewniając skalowalne rozwiązania, które pozwalają na spełnienie wymogów prawnych i przyczyniają się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości.

Cibutex

Cibutex jest spółdzielnią z siedzibą w Holandii, założoną w marcu 2022 r. z inicjatywy spółek Blycolin Textile Services, Dibella, Edelweiss Groep, Lamme Textile Management i Nedlin. Inicjatywa, do której mogą przyłączyć się firmy z sektora usług w zakresie tekstyliów z całej Europy, bierze swoją nazwę od zwrotu „circularity for business textiles” (zamknięty obieg tekstyliów dla biznesu). Obejmuje działania na rzecz zwiększenia skali zamkniętego obiegu w łańcuchach dostaw tekstyliów. Poprzez współpracę z przedsiebiostwami łączy mocne strony i wiedzę, wykorzystując je do promowania przyszłościowych rozwiązań dla tej branży.

Reju

Reju to firma zajmująca się regeneracją materiałów. W centrum jej działalności leży tworzenie innowacyjnych rozwiązań regeneracji tekstyliów poliestrowych i odpadów z tworzyw sztucznych PET. Jako spółka należąca do Technip Energies i wykorzystująca technologię wywodzącą się z badań prowadzonych przez IBM Reju stawia sobie za cel budowę globalnego ekosystemu zamkniętego obiegu tekstyliów, aby rozwiązać problem znajdującego się w nich tworzywa PET. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://www.reju.com/.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2521842/Reju_Logo.jpg 

Źródło: Reju

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.02.2025, 13:36
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ